SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

TFF Başkanı Özdemir'den yabancı sayısı açıklaması

FUTBOL | 30.10.2019 19:20

TFF Başkanı Özdemir'den yabancı sayısı açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir yabancı sayısını kademeli olarak indirmek istediklerini ancak bu konuda herhangi bir önyargılarının olmadığını ifade etti. İzmir Ticaret Odası'nın ekim ayı olağan meclis toplantısında konuşan Özdemir futbol kulüplerinin ekonomik durumları, Türk futbolunun marka değeri, İzmir futbolu ve İzmir'e yapılacak yeni stat, Milli Takım'ın durumu, yabancı sayısı başta olmak üzere birçok konuda önemli açıklamalar yaptı. İşte Özdemir'in İZTO'da yaptığı konuşmasından satır başları: 

'MARKA DEĞERİNDE LİYAKAT VE ADALET ÖNEMLİ'

Türk futbolunun marka değerini arttırmak için çalışmalar yapıyoruz. Bunun gerçekleşmesi için en önemli unsur liyakat ve futbolda adaletin sağlanması. Göreve geldiğimiz ilk anda bu doğrultuda kurulların tamamını yeniledik. TFF genel kurulunda bazı değişiklikler yaparak Lisans Kurulu oluşturduk.

'KULÜPLERİN HARCAYACAĞI LİMİTİ BELİRLİYORUZ'

Tüm kulüpler 3 ve 6 aylık bilançolarını bize vermek zorunda. Bunları inceleyerek analizler yapıyor ve kulüplerimizin 1 senede harcayacağı limiti belirliyoruz.

Bunu eylül ayında ilan ettik ve Süper Lig'deki 18 kulübün harcayabileceği para miktarlarını ortaya koyduk. İnşallah devamını getirerek 3. Lig'e kadar götürme niyetindeyiz.

'LİMİTLERİN DIŞINDA HARCAMA YAPAN CEZA ALACAK'

Ocakta harcama limitlerimiz dışında herhangi harcayan kulüplere ihtar, puan silme, transfer yasağı gibi en ağır cezaları TFF ceza verme durumunda kalabilecek. Şu an Süper Lig kulüplerinin borcu 14 milyar TL. Bunun 10 milyar TL'si 4 Büyük kulübe ait.

'8 KULÜBÜN YAPILANDIRMA İHTİYACI VARDI, 5'İ YAPTI'

 

Süper Lig'deki 18 kulüpten 8'inin borçları yapılandırma ihtiyacı vardı. 5'i yaptı, 3 kulübümüz kaldı. Şu an görüşmeler devam sürüyor. En kısa zamanda bunların yapılandırılmasını bekliyoruz. Olmazsa bu kulüplerin devam etmeleri mümkün değil. Vazgeçmeyeceğimiz konuların başında bütçe disiplini yer alıyor. 

'TÜRK FUTBOLUNDA HEDEF RAKAM 4-5 MİLYAR DOLAR'

Dünyada spor ekonomisinin bütçesi 2 trilyon dolar. Bunun 500 milyarı futbola ait. Türkiye'nin futbola yaptığı harcama 2 milyar dolar seviyesinde. Bu rakamı 4-5 milyar dolar seviyesine çekmek istiyoruz. 

'HEDEFİMİZ MİLLİ TAKIMIN GRUPTAN LİDER ÇIKMASI'

A Milli Takımı'ın başarılarıyla birlikte FIFA sıralamasında da yükseldik. Euro 2020 elemelerinde hedef gruptan lider çıkabilmek. İzlanda'nın 4 puan önündeyiz. Fransa'ya karşı averajımız iyi. Ana hedefimiz gruptan lider çıkabilmek. Ayrıca Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası'nda da yer almak istiyoruz.

'YAYIN GELİRİ ÖNCE 450 SONRA 412 MİLYON $'A İNDİ'

Yayın gelirimiz düştü. Yayıncı kuruluş mevcut rakamı ödemeyeceğini bildirdi. Yapılan pazarlıklarda ilk 450 milyon dolara düşürdük. Bu yıl ise 412 milyon dolara indirdik. Bunun en önemli nedeni futbol markamızın değerini artıramamak. Bunu yaparsak yayın geliri 750 milyon dolara kadar yükselebilir. 

'STAT AÇIĞI KAPANINCA İZMİR'DE MİLLİ MAÇ YAPACAĞIZ'

Birçok ilde modern statlar yapıldı ancak İzmir için aynı durum söz konusu değli. İzmir, Türk futbolunun içinden hiçbir zaman ayrılamaz. İzmir'in 40 bin üstünde kapasitesi olan bir stada en kısa sürede kavuşması gerektiğine inanıyoruz. Hiçbir İzmir takımı şu an kendi stadında oynamıyor. Göztepe ligin 2. yarısında inşallah maçlarını kendi stadında oynayacak.

Stat açığı kapandığında biz milli maçları İzmir'de oynamak istiyoruz.

'OLİMPİYAT STADI'NIN KAPASİTESİ 70 BİNİ GEÇECEK'

 

UEFA Süper Kupa finalini Türkiye başarıyla atlattı. UEFA Şampiyonlar Ligi finali için kapasitenin 70 binin üzerinde olması gerek. Buna şu an Türkiye'de karşılık verecek sadece Olimpiyat Stadı var. Kapasitesi 64-65 bin civarında. İnşaata başladık. Hedefimiz 70 binin üzerine çıkarmak.

'MARTTA BİTECEK VE MİLLİ TAKIMIN STADI OLACAK'

Marta kadar bu stadyı 30 Mayıs'taki Şampiyonlar Ligi finaline hazır edeceğiz. Martta da bir milli maçı burada oynayacağız. Final sonrası stadın üstünü kapatıp İngiltere ve Fransa gibi A Milli Takım'ın stadı haline getireceğiz. TFF'nin merkezini de buraya taşımayı planlıyoruz. 

'YABANCIYI TARTIŞIP GEREKEN NEYSE YAPACAĞIZ'

Bazı takımlar 11 yabancı futbolcu ile sahaya çıkıyor. Bu rakamı bir plan ve program dahilinde düşürme planlıyoruz. Ancak bu bir günde olmayacak. Belirli bir program içinde yapacağız. Bunu Kulüpler Birliği ile beraber yürütmeyi planlıyoruz.

Milli Takım'ın başarısını yabancı kuralına bağlayanlar var. Bu konuda ön yargımız yok. Bu konuyla ilgili uzun süre tartışarak, Türk futbolu için, futbolumuzun gelişimi için gereken neyse onu yapacağız." 

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya