SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

POTA ALTI: Jimmy Butler: Sevilmeyen Adamın Yaşamla Mücadelesi

Pota Altı - NBA | 01.10.2020 11:11

NBA'de yılın sürprizi Miami Heat'in yıldız oyuncusu Jimmy Butler'ın pek de mutlu olmayan hikayesini Kemal Taş sizler için yazdı.

POTA ALTI: Jimmy Butler: Sevilmeyen Adamın Yaşamla Mücadelesi

Hayat herkese eşit davranmıyor maalesef. Bazılarımız bu hayatta her istediğine çok fazla sorun yaşamadan ulaşabilirken, kimileri ise o hayal ya da isteğine o kadar kolay ulaşamıyor. Jimmy Butler, bu hayatta zorluğun simgesi olacak türden birisi. Nasıl mı, gelin hep birlikte bakalım…

Jimmy Butler, 14 Eylül 1989’da Texas eyaletinin Houston şehri Tomboll kasabasında dünyaya geldi. Onun için hayat başlangıçtan itibaren çetin geçecekti. Henüz bebekken babası terk edecek, ardından 13 yaşında biyolojik annesi onun dış görünüşünden rahatsız olduğunu ifade ederek onu evde istemediğini söyleyecekti. Evet yanlış duymadınız, 13 yaşında bir çocuk sokağa atılıyordu.  Jimmy, evsiz ve tek başına bırakılmıştı. Onun için hayat, günü bir şekilde çıkarmaya ve sürekli hayatta kalma güdüsüne dönüşmüştü. İlerleyen yıllarda o dönemini “Hayatım günübirlik üzerineydi. NBA, hayatımın her anında benim hayalim olmuştu.” şeklinde ifade ediyordu.

Jimmy’nin hayatı liseye kadar sokakta hayatta kalma üzerine ilerledi ama tek bir tutkusundan vazgeçmiyordu: BASKETBOL!

Basketbol tutkusundan ödün vermeyen Butler, lise yıllarında Jordan Leslie ile tanışmasıyla hayatı değişecekti. Leslie ile bir üçlük iddiasına giren Butler, zamanla Leslie yakın arkadaş oldu ve evlerinde kalmaya başlayacaktı. Leslie’nin ailesi ile yıllardır aradığı o sevgi ve şevkati bulmuştu. Lise’de basketbol takımında etkileyici işler çıkarmayı başaran Butler, üniversite olarak Marquette Üniversitesi’ne gitmişti. Üniversite’de ilk 3 yılında hiç de fena işler çıkarmayan Butler, kolejde ileride hayatına yön verecek koçuyla tanışacaktı. Marquette koçu Buzz Williams, onu sürekli motive ederek onun performansının artmasını sağlıyordu. Onu sürekli yetersiz bulduğunu ifade ederek onu daha fazla çalışmaya ve hırslanmasını istiyordu. Koçun kendisine yönelttiği bu tarzını onda babası gibi görüyordu. Tıpkı babasında olduğu gibi hayat ona yine zorluklar çıkartıyordu. Kolej yılları sona erdiğinde performansını yeterli bulmayan Butler, NBA hayallerinin bu seviyede çok zor olduğunu düşünüyordu.

Fakat onunla ilgilenen NBA’den 3 takım vardı. 2011 draftlarında Chicago, Boston ve LA Clippers onun çalışma azmini ve potansiyelini görmüş ve koçu Buzz Williams ile görüşme gerçekleştirdi. 3 takım, Butler’ı takıma seçme konusunda pek de gönüllü gibi olmasalar da o yıl draftlarda Chicago Bulls, onu 1. tur 30. sıradan seçmişti.

2011 yılı Chicago Bulls kadrosunda Jimmy Butler’ı; Derick Rose, Joakim Noah ve Luol Deng gibi yıldız isimler bekliyordu. İlk sezonunda oldukça düşük bir yüzde ve ortalamayla geçiren Butler, 42 maçta, maç başına 8.5 dakika ortalamasıyla 2.6 sayı, 1.3 ribaund ve 3 sayı ortalaması tutturmuştu. İlk yılında felaket bir üçlük yüzdesine sahip olan Butler, ertesi sezon için kendini bu konuda geliştirse de esas gelişimini savunma üzerine yaptı. Bulls kariyerinin 3. yılından itibaren takımın ana parçası olmuştu ve süreleri de artık artmaya başlamıştı. Özellikle üçüncü ve dörüncü yıldaki maç başına aldığı 38.7 dakika ortalaması kariyerinin zirvesi olmuştu.

Butler, kariyeri boyunca sürekli kendini geliştirmeye çalıştı. Chicago Bulls’ta geçirdiği 6 sezonda 3 kez All-Star seçilirken, 2 kez de Yılın Savunma Takımı’na seçildi. Bulls kariyeri sonrası önce Philadelphia, ardından ise Minnesota’nın yolunu tutan Butler, aradığı mutluluğu bir türlü yakalayamadı. Sürekli takımla sorunlar yaşayan ve genel olarak huzuru bir türlü bulamayan yıldız oyuncu son olarak 2019’da takasla Doğu’nun güçlü ekiplerinden Miami Heat’in yolunu tuttu.

Uzun yıllar sonra burada özlediği mutluluğu yakalayan Jimmy, bunu performansına da yansıttı. Özellikle bu sezon Miami Heat’in NBA Bubble’da göstermiş olduğu etkileyici play-off performansında öne çıkan isimlerin başında geliyor. İlk turda Indiana’yı 4-0’la süpüren Heat, yarı finalde normal sezonun lideri Antetokounmpo’lu Milwakuee karşısında 4-1 gibi ezici bir galibiyetle konferans finaline yükseldi. Butler’lı Heat, finalde güçlü rakibi Boston Celtics’i de 4-2 geçerek 2020 NBA Finalleri’nde LeBron James’li LA Lakers’ın rakibi oldu.

Siz bu yazıyı okurken serinin ilk karşılaşması bitmiş olacak. Bakalım Jimmy Butler’ın mutsuz başlayan hayat hikayesi acaba yüzükle taçlanacak mı? İzleyip göreceğiz...

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya