SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

POTA ALTI: NBA’de son 30 yılın şampiyonluk getiren en iyi 5 play-off serisi

Pota Altı - NBA | 03.09.2020 14:50

Bugün sizlere NBA’de son 30 yılda şampiyonluk getiren en iyi 5 play-off serisine sahip takımları derledik.

POTA ALTI: NBA’de son 30 yılın şampiyonluk getiren en iyi 5 play-off serisi

Bu listede kimler mi var? Kobe&Shaq’lı Lakers’tan tutun da, Curry-Duran-Thompson-Green’li efsane Golden State kadrosuna kadar birçok önemli şampiyonluk listemizde bulunuyor. O halde fazla vakit kaybetmede gelin listeye hep birlikte bakalım…

5- 2016 Cleveland Cavaliers: (Play-Off serisi: 16-5, Galibiyet yüzdesi: %76.2)

LeBron James’li Cleveland Cavaliers, NBA Finalleri’nde gelmiş geçmiş en olağanüstü sezonlardan birisini geçirdi. Şampiyonluk yolunda finalde normal sezonun en iyi takımı olan Golden State Warriors ile eşleşen Cleveland, seride 3-1 geriye düşse de ardından üst üste 3 maçı kazarak rüya gibi bir şampiyonluğa imza attı.

4- 1999 San Antonio Spurs: (Play-Off serisi: 15-2, Galibiyet yüzdesi: %88.2)

Tim Duncan ve David Robinson önderliğinde Spurs, play-off boyunca yalnızca 2 yenilgi aldılar. Play-off serisinde üst üste 12 maç birden kazanarak korkunç bir galibiyet serisine imza attılar. Bu seri içerisinde, Kevin Garnett’li Minnesota ve Kobe&Shaq ikilisini barındıran Lakers gibi dönemin en iyi takımlarına karşı aldılar. Finalde New York Knicks ile karşılaşan çaylak Tim Duncan ve arkadaşları zorlu rakibini 4-1 ile geçerek şampiyonluğa ulaştı.

3- 1991 Chicago Bulls: (Play-Off serisi: 15-2, Galibiyet yüzdesi: %88.2)

Jordan, Pippen ve Grant yıldızların bulunduğu o efsane Bulls, normal sezonu genel sıralamada Portland’ın 2 galibiyet arkasında ikinci bitirmişti. Konferans lideri olarak girdiği play-off’larda yalnızca 2 yenilgi aldı. İlk turda New York Knicks’i kayıpsız, yarı finalde 76ers karşısında tek yenilgi alan Bulls, konferans finalinde ise Detroit Pistons karşısında adeta gövde gösterisi yaparak 4-0 ile geçerek NBA Finalleri’ne yükseldi. Finaldeki rakibi Lakers karşısında ilk maçta yenilgi alsa da sonrasında üst üste 4 maç kazanarak şampiyonluğa ulaştı.

2- 2001 Los Angeles Lakers: (Play-Off serisi: 15-1, Galibiyet yüzdesi: %93.8)

Tarihteki en efsane ikililerden birisi olan hatta belki de en efsanesi olan Kobe&Shaq ikilisine sahip Lakers kadrosuna geldik. O yıl Lakers normal sezonu kendi konferansını 56-26 ile 2. bitirdi. Play-off maçlarına oldukça etkileyici başlayan LA ekibi ilk turda Portland’ı 3-0 ardından yarı finalde Sacramento’yu 4-0 ile geçerek konferans finalinde güçlü San Antonio ile eşleştiler. Kobe&Shaq önderliğinde Spurs’ü 4-0 ile süpüren Lakers’ta şampiyonluk sesleri gelmeye başlamıştı. Henüz play-off serilerinde yenilgileri yoktu. NBA Finalleri’nde rakibi bu kez Philadelphia 76ers’ti. 76ers serinin ilk maçını kazanarak Lakers’a ilk yenilgiyi tatmalarını sağladı fakat bu aldıkları ilk ve son galibiyet oldu. Lakers sonraki 4 maçı da kazanarak şampiyonluğu kazanan takım oldu.

1- 2017 Golden State Warriors: (Play-Off serisi: 16-1, Galibiyet yüzdesi: %94.1)

 Ve geldik NBA’de rekorları alt üst eden üzerine ayrı bir yazı yazılacak takımı olan Golden State Warriors’a. Curry, Durant, Thompson ve Green’li Warriors normal sezonu genel sıralamada 67-15 ile lider bitirdi. Sezon boyunca o kadar çok rekor kırmışlardı ki ayrı bir yazı konusu olacak cinstendi. Play-off’a gelirsek ilk tur, yarı final ve final serilerinde tüm rakiplerini 4-0 ile geçerek adeta hepsini süpürmüşlerdi. NBA Finalleri’ne geldiğinde rakip LeBron James ve Irving’li Cleveland Cavaliers oldu. Serinin ilk 3 maçı bir önceki play-off serilerinde olduğu gibi Golden State tarafından galip gelinmişti. Serinin 4. maçında James ve arkadaşları Warriors karşısında 137-116 gibi etkileyici galibiyet alsalar da bu onlar için yeterli olmadı. Serinin 5. maçında Golden State 129-120’lik galibiyetle fişi çekti ve şampiyonluğunu ilan etti.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya