SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

POTA ALTI: Smaçların Efendisi Vince Carter

Pota Altı - NBA | 06.08.2020 12:30

NBA'de ikonik isimleri hatırlayacağımız yazı dizisine Kemal Taş, Vince Carter hikayesiyle başlıyor.

POTA ALTI: Smaçların Efendisi Vince Carter

Vince Carter, sadece bir basketbolcudan ziyade bazıları için fenomen bir isim. Kariyerinin başladığı Toronto şehrinde yarattığı etkiden, efsane 2000 NBA All-Star smaç yarışmasında yaptığı smaç ve New Jersey Nets kariyeri sonrası yaşadığı sakatlıklardan bir türlü kurtulamamasına kadar birçok detayı barındıran Vince Carter hikayesine gelin birlikte bakalım.

Vince Carter, 26 Ocak 1977’de Florida’da dünyaya geldi. 9 yaşında katıldığı eyalet turnuvasında küçük boyuna rağmen gösterdiği performansla herkesin dikkatini çekti. Öyle ki Carter, 13 yaşında ilk smacını yaptı. Kolej yıllarını Michael Jordan’ın mezun olduğu North Carolina’da geçiren Vince Carter, özellikle ikinci yılında gösterdiği gelişimle North Carolina’nın Final- Four’a kalmasında önemli rol oynadı. Carter o yıl NCAA’de 13.0 sayı, 4.5 ribaund, 2.4 asist ve 1.4 top çalma ortalamaları ile oynadı.

NCAA’de böylesine etkileyici performansı NBA menajerinin ilgisini çekti. Kolejdeki eğitiminin son senesine girmeden NBA Draft’larına katıldı. 1998 senesinde katıldığı draftta 1. turda Golden State Warriors tarafından 5. sıradan seçilen Carter, üniversiteden takım arkadaşı Antawn Jamison’la takas edilerek Toronto’nun yolunu tuttu.

HİKAYENİN BAŞLADIĞI YER: TORONTO RAPTORS

Toronto Raptors aslında iki taraf için de bir hikayenin başlangıcıydı. NBA’in Kanada şubesi olarak adlandırabileceğimiz Toronto şehri NBA’in genişleme projesi kapsamında 1995 yılında Toronto Raptors adıyla NBA’de yer almaya başlamıştır. 1998’de Vince Carter’ın transfer olmasıyla takımın havası değişmeye başlar. O döneme kadar ligde başarısız sonuçlar alan takım Carter’lı ilk yılında %30 olan galibiyet oranını %46’ya çıkartır. Öyle ki Toronto şehri 1 yıl sonra play-off sevinci yaşayacaktır. Vince Carter aslında Toronto ve Kanada için tanıtım elçisi olmuştu. O yıllara kadar kimsenin bilmediği hatta insanların başlarda formadaki logoyu beğenmeme şikayetlerini bile yok etmiştir. NBA’de Kanada deplasmanı eskisi kadar kolay olmayacaktır. Fakat Carter-Raptors birlikteliği 2001 NBA Play-off’larında ilk kez kriz yaşanır. Play-off’larda Philadelphia 76ers ile eşleşen Toronto Raptors’ta serinin 7. maçında Carter krizi yaşanır. Maç sabahı mezuniyeti için North Carolina Üniversitesi’ne giden Vince Carter’ın bu kararı akşam oynanan maçta son topta atışı isabetli olmayınca taraftarların hedefi haline gelmişti. Taraftarlar bu sonucu maç sabahı mezuniyete giden Carter’a kesti. Bu gerilim sonrası Raptors birlikteliği yokuş aşağı ilerler ve sonraki 3 yılda sadece 1 kez play-off’lara kalır.

RAPTORS SONRASI

Vince Carter, 2004/05 yılında Kanada macerasına son verir ve New Jersey Nets’e takaslanır. 2002 ve 2003 yıllarında NBA Finalleri’nde kaybeden Nets, 2004 yılında Vince Carter’ı şampiyonluk oyuncusu olarak transfer eder fakat planlar tutmaz. Carter’lı Nets, sadece 2 kez konferans yarı finali yapar. Carter açısından kariyer bundan sonrası için de böyle olacaktır. 2009’da Orlando, ardından sırasıyla Phoenix, Dallas, Memphis, Sacramento ve son olarak Atlanta’da bir türlü istenilen başarı yakalayamaz. Bu muhteşem başlayan kariyer kişisel birtakım hatalar ve yaşadığı sakatlıklar sebebiyle çok iyi bir oyuncu olamasa da iyi bir veteran isim haline gelmiştir.

TARİHE GEÇEN SMAÇ!

2000 NBA All-Star onu tüm dünyaya tanıtan organizasyon oldu. O yıl yapılan smaç yarışmasında yapmış olduğu smaç tüm sporseverlerin hafızasına kazındı.  

Vince Carter’ın bu denli enteresan kariyer hikayesinde yakaladığı başarıları unutmadan hatırlatalım.

8 kez NBA All-Star: 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007

Yılın Çaylağı: 1998/99

Yılın Çaylak Beşi: 1998/99

NBA En İyi Üçüncü Beşi: 1999/00

NBA En İyi İkinci Beşi: 2000/01

Olimpiyat Altın Madalyası: Sydney 2000 (ABD Milli Takımı)

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya