SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Pota Altı: Son 20 yılın şampiyon ilk sıra draft seçimleri

Pota Altı - MÜDAVİMLER - NBA | 26.11.2020 13:45

NBA’de draft seçimleri geçtiğimiz günlerde yapıldı. Yazarımız Kemal Taş, son 20 yılda bu seçimlerde ilk sıradan seçilen isimler arasından 5 kişilik bir liste hazırladı.

Pota Altı: Son 20 yılın şampiyon ilk sıra draft seçimleri

NBA’de geçtiğimiz sezon pandemi sebebiyle belki de tarihte ilk kez play-off ve finaller serisi Orlando’da özel bir bölge yaratılarak tamamlandı. Yeni sezonun 22 Aralık’ta başlayacağına dair açıklama gelirken maçların nerede ve nasıl oynanacağı henüz kesinlik kazanmadı.

Bu yıl yapılan draft seçimleriyle birlikte sizlere son 20 yılda ilk sıradan seçilenler arasından şampiyonluk yüzüğü kazanmış 5 ismi listeledim.

İşte şampiyonluk yaşayan 5 isim:

5- Andrew Bogut (Golden State Warriors ile 2015 yılında)

Listemizin ilk sırasında Avustralyalı pivot Bogut yer alıyor. 2005 yılında Milwakuee Bucks tarafından ilk sırada seçilen yıldız isim, aynı zamanda NBA draftlarında ilk sıradan seçilen ilk Avustralyalı isim ve Utah Üniversitesi oyuncusu olmuştur. NBA’de hiçbir zaman belki süper star seviyesine çıkamasa da özellikle Golden State Warriors takımındaki performansıyla iyi bir ana parça ve etkili bir silah olduğunu göstermiştir. Golden State ile 2015 yılında yaşadığı şampiyonluk ile kariyerinin ilk ve tek yüzüğünü kazanmıştır.

4- Dwight Howard (LA Lakers ile 2020 yılında)

2004 draft seçimlerinde Orlando Magic tarafından ilk sıradan seçilen Dwight Howard, bir dönem oynadığı basketboluyla birçok rekora imza atmıştır. Kendisi 11.407 sayıyla Orlando Magic tarihinin sayı lideridir. Aynı zamanda 2008 yılında NBA All-Star’ında smaç yarışmasını kazanmıştır. Bu ve bunun gibi birçok başarıya imza atan Howard yıllardır aradığı şampiyonluk yüzüğünü ise bu yıl Lakers’ta ulaşmıştır. LeBron James önderliğindeki Lakers’ta kazandığı şampiyonlukla kariyerindeki başarılara son bir halka daha eklemiştir.

The nicknames LeBron James and Dwight Howard gave the Lakers, ranked -  Silver Screen and Roll

3- Anthony Davis (LA Lakers ile 2020 yılında)

Listemizde orta sıralara geliyoruz. Listemizin 3. sırasında ise şu anda NBA’in belki de en iyi uzunundan bahsedeceğiz. 2012 yılında New Orleans Pelicans tarafından ilk sıradan seçilen Davis, burada oynadığı 7 sezon boyunca her zaman takımın en iyisi olmuştur. Kısa zamanda ortaya koyduğu performansla takımın lideri olan yıldız isim, bir zaman sonra her NBA oyuncusunun istediği şampiyonluk yüzüğüne New Orleans’ta alamayacağını görmüş ve geçtiğimiz sezonn başında büyük bir takasla LA Lakers’ın yolunu tutmuştur. Burada ise o hasret kaldığı yüzüğe henüz ilk sezonunda belki de asla unutamayacağı bir şampiyonluk hikayesiyle ulaşmıştır.

2- Kyrie Irving (Cleveland Cavaliers ile 2016 yılında)

Listemizdeki tek kısa isme geçiyoruz. Kyrie Irving, 2012 yılında Cleveland Cavaliers tarafından ilk sıradan seçilmiştir. Irving, henüz ilk yılındaki performansıyla NBA’de Yılın Çaylağı ödülünü kazanmıştır. 6 sezonluk Cleveland macerasında birçok başarıya imza atan Irving, tek şampiyonluk yüzüğünü LeBron James’in 2. Cleveland macerasında kazanmıştır. 2015/16 sezonunda Golden State Warriors’a karşı final serisinde 3-1’den geriden gelip şampiyonluk kazanarak bu tarihi şampiyonlukta önemli pay sahibi olmuştur.

1- LeBron James (2012 ve 2013 yılında Miami ile, 2016 yılında Cleveland ve 2020 yılında ise Lakers ile)

Ve listemizin ilk sırasına geldik. O ismi hepimiz tanıyoruz. NBA’de kazandığı son şampiyonlukla artık onu Michael Jordan ile kıyaslamalar başladı. LeBron James, 2003 yılında Cleveland Cavaliers tarafından ilk sıradan seçilerek NBA kariyerine başlamıştır. Kariyeri boyunca daima ilk sıralar ve en iyisi için çabalayan bir oyuncu olan James, Cleveland Cavaliers tarihinin sayı kralıdır. Buraya sığamayacak kadar birçok başarıya imza atan James, 17 yıllık NBA kariyerinde 4 NBA şampiyonluğu yaşamıştır. Bunların 2’sini Miami Heat ile kazanan yıldız isim diğerlerini ise 2016 yılında Cleveland ve son olarak 2020 yılında LA Lakers ile yaşamıştır. Son olarak kendisine ait enteresan bir rekor ile kapatmak istiyorum.

2015/16 sezonu final serisinde Golden State Warriors ile karşılaşan Cleveland, 4. maç sonunda seride 3-1 geriye düşmüştür. Herkes artık Golden State’in 5. maçta işi bitirmesini beklerken LeBron James ve arkadaşları olağanüstü bir performans ortaya koyarak seride üst üste 3 maç birden kazanarak seriyi 4-3 yaparak şampiyonluğa ulaşmıştır. Bu seride LeBron James şu tarihi rekorlara imza atmıştır. James, iki takımda yer alan tüm oyuncular içerisinde sayı, ribaund, top çalma ve blok lideri olan tek isim olmuştur ve bunu NBA tarihinde bir play-off serisinde başka hiçbir oyuncu başaramamıştır.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya