SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Spor hukukçularına sorduk: Arda Turan TFF'den ceza alacak mı?

SÜPER LİG | 11.09.2019 14:14

Spor hukukçularına sorduk: Arda Turan TFF'den ceza alacak mı?


Arda Turan'ın geçtiğimiz aylarda şarkıcı Berkay Şahin ile yaşadığı olayın ardından mahkeme tarafından silahla ateş etmek, ruhsatsız silah bulundurmak ve kasten yaralama suçundan 2 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılması ve hükmün geri bırakılması kararı bu sabah açıklandı.

Arda Turan'ın 3 suçtan hapis cezası alması futbolcunun TFF'den hak mahrumiyeti cezası alması ihtimalini doğurabilir mi sorusunu spor hukukçularına sorduk.

TFF talimatnamesinin 60. maddesi uyarınca "kasten bir suçtan 2 yıldan fazla süre ile hapis cezasına çarptırılan" kişiler için hak mahrumiyeti cezası uygulayabiliyor. Arda Turan'ın 2 yıl 8 aylık cezası da bu sınırın üstünde.

ÖZKURT: ARDA TURAN'A İKİNCİ BİR ŞANS VERİLDİ

Spor hukukçusu Emin Özkurt'a göre geri bırakılma durumu nedeniyle hak mahrumiyeti uygulamasını gerektirmiyor. "Hükmün açıklanmasının geri bırakılması oyuncunun sportif faaliyetlerine engel teşkil etmez. Sanık hakkında alınan kararın denetim süresince kontrol altnda tutulması ve bu süreçte kasıtlı ceza gerektiren bir şey olmadığı taktirde davanın düşmesi anlamına geliyor. Mahkeme Arda Turan'a ikinci bir şans verdi."

Emin Özkurt, sözleşmeli futbolcusu olduğu Başakşehir kulübünün ceza inisiyatifi bulunabileceğini de ekliyor: "Eğer oyuncunun sözleşme maddelerine aykırı bir durum varsa ya da kulübün imajını zarara uğrattığı gerekçeleriyle disiplin cezası uygulayabilir ancak bu da sadece kulüp inisiyatifindeki bir durum."

BAĞLAN: 5 YIL ASKIDA KALACAK

Öte yandan Spor Hukukçusu Aysu Melis Bağlan, hükmün geri bırakılması kararını şöyle açıklıyor: "Hükmün geri bırakılması, herhangi bir suçtan 2 yıldan az ceza alan ve daha önce sabıkası olmayan kişiler için uygulanan kanun maddesine dayanıyor. Mahkeme Arda Turan'a diyor ki ikinci bir şans verdim, ama bu süreçte bir daha cezayı gerektiren bir durum yaratırsan bu dosyadaki toplam 2 yıl 8 aylık cezayı uygulamaya koyarım diyor. Dosya 5 yıl askıda kalacak."

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya