SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Ersun Yanal'ı bu kadar seviyorsanız neden gönderdiniz?

SÜPER LİG | 14.03.2020 22:04

Yazarımız Sinan Yılmaz, Fenerbahçe'nin deplasmanda 9 kişi olan rakibine 1-0 mağlup olduğu Konyaspor karşılaşmasını kaleme aldı.

Sinan Yılmaz Sinan Yılmaz
Ersun Yanal'ı bu kadar seviyorsanız neden gönderdiniz?

Fenerbahçe yine ilk 15 dakikada topa sahip olup, stoperleri orta sahaya kadar çıkardığı ama hiçbir şey üretemediği bir baskı ile maça başladı. İlk 15 dakikada topa sahip olma oranı %20'e %80'di. Bu başlangıçlar Ersun Yanal döneminde de, şimdiki dönemde de aynı. Fenerbahçe yoğun bir üstünlükle başlamaya çalışıyor ama suni bir baskı olarak kalıyor. İlk 15 dakika hiçbir şey üretemeyen baskı yavaş yavaş arkada tehlikeli kontra ataklara dönüşmeye başlıyor. 

Geçtiğimiz haftalarda Altay'ın kalesinde gördüğü ilk isabetli şutların yarısını yediği yönünde istatistikler paylaşılıyordu. O ilk şutlar hep kaleciyle karşı karşıya %100'lük pozisyonlar oluyordu ama kimse bunun üzerinde durmuyordu. Suçlu sadece Altay'dı. Altay'ın kalesindeki ilk şutlar neden kaleciyle karşı karşıya şutlar oluyordu bunu kimse sorgulamadı. İşte her maç olduğu gibi Konya maçı da böyle oldu. İlk 15 dakika Fenerbahçe baskı kurmaya çalışıp hiçbir şey üretemeyince, arkada verilen ilk şut son derece tehlikeli oldu ve topun çizgiyi geçip geçmediği yönünde tartışmalara sebep verdi. Yani Harun da ilk isabetli şutu yemek üzereydi... 

İlk 15 dakikanın ardından Konyaspor çok daha etkili pozisyonlar buldu. Fenerbahçe'nin tek şut dahi atamadığı ilk devrede Konyaspor 5 şut attı. Gol ise yine Jailson'un tehlikeli noktaya hatalı indirdiği bir pozisyondan geldi. Jailson her maç gollük hatalar yapmasına rağmen eldeki tek stoper Falette yedekte oturmaya devam ediyor ve iki orta saha merkezi savunmanın merkezinde yer alıyor. 

Aslında Fenerbahçe'de Ersun Yanal'dan sonra hiçbir şey değişmedi. Sadece oyun olarak değil, taktik olarak da değişmedi. Yanal'ın tercihi olan stoperler, geçen hafta Denizlispor maçında Tolga Ciğerci'nin sol açık olarak oyuna girmesi, topa çok yüksek yüzdeyle sahip olup hiçbir şey üretememek... Hiçbir plan değişmedi. Mesela kanatsız, baklava orta saha ile çift forvet oynamak düşünülmedi. Topu biraz rakibe bırakıp Garry - Mevlüt gibi isimlerle kontra pozisyonlar üretmek düşünülmedi. "Yanal hatalarında ısrar ediyor" deniliyordu, Yanal'dan sonra gelenler de Yanal gibi oynatmada ısrar ediyor. 

2. yarıda ise Deniz Türüç'ün oyuna girmesiyle Fenerbahçe aylar sonra ilk kez iki kanatla birlikte sahada yer aldı. Ardından Emre Belözoğlu da çıktı ve yerine Mevlüt'ün girmesiyle oyun 4-2-4 gibi bir düzene döndü. Fenerbahçe kenarlardan ortalar kesip Vedat ve Mevlüt ile gol aramaya başladı. Bu orta kafa gol planı da son derece ezber ve tarihi geçmiş bir plandı. Konyaspor 9 kişi kaldıktan sonra baskı ister istemez yükseldi ama yine organize olmaktan çok uzak, çok panik halinde, çok bireysel bir Fenerbahçe vardı. 

Açıkçası bu maç ve Denizlispor maçından kalan tek soru bence şu. Ersun Yanal'ın yaptığı hiçbir şeyi değiştirmeyecekseniz, Ersun Yanal'ın her fikrinden memnunsanız adamı neden gönderdiniz?

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya