SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

'Yal'VAR'ırım adil olun!'

SÜPER LİG | 07.01.2020 17:15

'Yal'VAR'ırım adil olun!'

Süper Lig'de devre arasına gidildi... Kulüplerin uğrak yeri her zamanki gibi Antalya oldu... Birçok takımı ağırlayan Antalya, MHK'nin Kış Semineri'ne de ev sahipliği yaptı. Organizasyonda; 2020'de FIFA kokart takacak hakemlere, kokartları törenle takdim edildi.

ARDA KARDEŞLER'İN İLK KOKARTI

33 hakeme, 2020 yılı için FIFA kokartı verildi. Arda Kardeşler, ilk kez FIFA kokartı aldı.

İşte o hakemler:

Hakemler: Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Halis Özkahya, Hüseyin Göçek, Mete Kalkavan, Halil Umut Meler, Arda Kardeşler

Yardımcı hakemler: Bahattin Duran, Tarık Ongun, Kemal Yılmaz, Mustafa Emre Eyisoy, Ceyhun Sesigüzel, Kerem Ersoy, Esat Sancaktar, Serkan Olguncan, İbrahim Çağlar Uyarcan, Cevdet Kömürcüoğlu

Kadın hakemler: Melis Özçiğdem, Cansu Tiryaki, Neslihan Muratdağı

Kadın yardımcı hakemler: Deybet Gök, Mürvet Yavuztürk, Betül Nur Yılmaz, Sedef Aktan

Plaj futbolu hakemleri: Özcan Sultanoğlu, Mustafa Teker, Murat Ergin Gözütok, Gökhan Barçın

Futsal hakemleri: Kamil Çetin, Murat Çolak, Ozan Soykan, Uğur Çakmak, Fatma Özlem Tursun.

Törende; TFF Başkanı Nihat Özdemir ve MHK Başkanı Zekeriya Alp'in yanı sıra Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı ve Alanyaspor Kulübü Başkanı Hasan Çavuşoğlu ile Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı ve Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz da yer aldı.

Kış Semineri'ndeki konuşmacılardan birisi de Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı ve Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz'dı. Hakemlerin işinin zor olduğuna dikkat çeken Otyakmaz, "Türkiye'de hakem kararlarına düşük tolerans gösteriliyor.

OTYAKMAZ: BAZEN HAKSIZ AÇIKLAMAR YAPIYORUZ

Bu konuda bize de bazı sorumluluklar düşüyor. Başkanların, teknik ekiplerin ve oyuncuların da daha farklı yaklaşımlarının olması gerektiğinin farkındayız. Yöneticiler olarak bazen haklı bazen de haksız açıklamalarda bulunuyoruz. Bunların farkındayız.

Bunu antrenörlerimiz de ara sıra yapıyor. Sahada hakemleri aldatmaya yönelik hareketlerin yapıldığını da herkes görüyor. Hakemlere saldırmanın dayanılmaz hafifliğine hepimiz kendimizi bazen kaptırıyoruz. Ancak saha içine gelecek olursak; sizler de bazen işinizi zorlaştırıyorsunuz. Futbol ailesi olarak iyi niyetinizden şüphe duymuyor, güveniyoruz da...

OTYAKMAZ: CESUR OLUN, KİMSENİN TESİRİNDE KALMAYIN

Sizden beklentimiz cesur olmanız, taraftarın, yöneticilerin ve TV yorumcularının etkisinde kalmamanız. Tüm maçlarda kulüp ayırt etmeksizin adaletli olmanız. Saha içinde; hakim sizsiniz. Otoritenizi sarsacak hareketlerde bulunan kim olursa gerekli cezayı verin.

Kararlarınızı kimsenin tesiri altında kalmadan, forma rengine bakmadan bilginiz ve vicdanınızla verin. Süre geçirmeye çalışan, hakemi aldatmaya çalışan, her pozisyonda olur olmaz itiraz edenlere gerekeni yapın. Ancak ikinci sarılarda ne olur hassas davranın. Gerekeni Sivas'ta, İzmir'de yapın ancak İstanbul'da da yapın" ifadelerini kullandı.

OTYAKMAZ: NE OLUR BİR STANDART GETİRİN

Saha içinde bir standardınız olsun diyerek sözlerine devam eden Otyakmaz, "Bir maçta farklı, diğerinde farklı kararlar vermeyin. Bu tür kararlar Türk futbolunda gündem teşkil ederek, sizlere büyük zarar veriyor. Hata yapabilirsiniz ancak kafanızı yastığa koyduğunuzda vicdanınız sizi rahatsız etmesin.

Hepimiz, Türk futbolunun bileşenlerinin birer parçasıyız. Herkes görevini layıkıyla yaparsa, marka değerimiz artar, futbol kalitesi yükselir. Bizler futbol severlere karşı görevimizi yerine getirmiş oluruz" diye konuştu.

OTYAKMAZ: VAR'DA HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUZ

2018 FIFA Dünya Kupası'ndan sonra herkesin VAR'a olan isteği ve inancının arttığını belirten Otyakmaz, şu ifadeleri kullandı: "Rusya'daki Dünya Kupası'nın ardından ülkemizde uygulanmaya çalışılan VAR'ı görünce; ne yazık ki hayal kırıklıkları yaşadığımız da bir gerçek.

VAR konuşmaları, VAR'a gidip  - gitmemek, VAR çizgileri; kamuoyunda yeni gündemler oluşturdu. VAR'ı destekliyoruz ve ikinci devrede daha iyi iletişimle problemleri azaltmanızı bekliyoruz. Kayıtların, toplumu bilinçlendirmek adına bazı kritik pozisyonlarda kamuoyu ile paylaşılması fikrini destekliyorum."

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya