SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Passolig'den kulüplere 100 milyon lira

SÜPER LİG | 22.11.2019 13:57

Passolig'den kulüplere 100 milyon lira

Passolig Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, Süper Lig’in gelirini artırmanın tek yolunun marka değerini yukarı çekmek olduğunu belirtti.

Kazancı, Türk futbolunun iyi bir yörüngede olduğunu söyleyerek, “Türk kulüplerinin geliri 4.2 milyar lira bandına ulaştı. Bu da 650 milyon Euro gibi bir para yapıyor. Avrupa futbolunda 25 milyar euro’luk bir gelir skalası bulunuyor. Bunun yalnızca 18 milyarı beş majör ligden elde ediliyor. Türkiye ligi ekonomik olarak Fransa’ya göre üçte bir büyüklükte. Şu ana kadar elde edilen sonuçlar iyi ancak yine de çok yol kat edilmesi lazım” diye konuştu. Kazancı sözlerine şöyle devam etti:

“İYİ PAZARLAMAMIZ LAZIM”

Reklam ve sponsorluk gelirleri konusunda katetmemiz gereken çok yol var. İyi pazarlama yapmalıyız. Gelir konusunda sorun yok ama gider kısmında borcu yüksek olan kulüpler ayağını yorganlarına göre uzatmalılar. Transfer giderlerini önemsemezken gelirlerin artmasının bir önemi olmuyor.

“TRABZONSPOR ÖRNEK OLMALI”

Trabzonspor’da çok güzel şeyler yaşanıyor. Hem keyifli bir futbol oynanıyor, hem de altyapıdan çıkan oyuncular yıldız olarak değerlendirilebiliyor. Sezon başında Yusuf Yazıcı satıldı ancak hemen yeni oyuncular ortaya çıktı. Bu sirkülasyon devam ettikçe borçlar kapanır.

“SABIR LAZIM”

Bu işin formülü çok basit. Altyapıya gereken yatırım yapıldıktan sonra oyunculara sabırla şans verilmeli. Türkiye’de doğru düzgün forma şansı bulamayan Mert Çetin ve Zeki Çelik Avrupa’da rahatlıkla şans bulabiliyorlar. Halbuki ülkemizde kimse tanımıyordu. Yurt dışındaki büyük kulüpler güvenlerini gösteriyorlar, bizim oyuncularımız da bu güveni boşa çıkarmadı ve başarılı oldu. İstanbul takımlarının kutuplaşması, futbolcuların yaşadıkları olaylar, Ay-Yıldızlıların maçları İstanbul’da oynayamamasına neden oldu. Ama şimdi yakalanan yeni jenerasyonla birlikte milli takım artık çok seviliyor. Statlarda boş koltuk yok. Oyunculara sempati duyuluyor. Oyuncu profilimizin değişmesi ve Avrupa’nın her liginde oyuncularımızın ülkemizi temsil etmesi ülke futbolumuza olan ilgiyi de yükseltecektir.

“5 MİLYON PASSOLİG KART ÜYESİ VAR”

Passolig Kart satış rakamında 5 milyon barajını geçtik. Bu satışlardan kulüplere büyük bir miktar aktarılıyor. 3 büyük İstanbul takımının yıllık geliri 5 milyon lira civarında. Passolig uygulanmaya başladığı andan itibaren kulüplere 100 milyon lira ekstra gelir sağladı. Seyirci sayısını artırmak için çalışmalarımız sürüyor. Türk seyircisi skora çok bağımlı. Takım kötüyse, parasını ödemesine rağmen kombine kart sahibi tribüne gelmiyor. Bu durumu değiştirirsek lig genelinde 16 bin ortalamalara oynarız. Zemin kalitesini de artırmamız lazım. Bunları aştığımızda ligin marka değerini daha da yükseltmiş olacağız.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya