SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Roger Federer hakkında 10 bilgi

Tenis | 04.06.2020 16:56

Kimilerine göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük tenisçisi... İsviçreli Roger Federer'i yakından tanıyın.

1 8 Ağustos 1981’de Basel yakınlarındaki Binningen şehrinde doğdu. Babası Frank yarı Alman yarı İsviçreli, annesi Lynette ise Güney Afrikalı. Federer Almanca, İngilizce ve Fransızcayı anadil seviyesinde konuşabiliyor.

8 Ağustos 1981’de Basel yakınlarındaki Binningen şehrinde doğdu. Babası Frank yarı Alman yarı İsviçreli, annesi Lynette ise Güney Afrikalı. Federer Almanca, İngilizce ve Fransızcayı anadil seviyesinde konuşabiliyor.

2 Nisan 2009’da, eski bir WTA oyuncusu olan Mirka Vavrinec ile evlendi. Mirka, Roger’ın halkla ilişkiler yöneticisi olarak çalışıyor. Çiftin Myla Rose ve Charlene Riva adında ikiz kızları, Leo ve Lenny adında ikiz oğulları var.

Nisan 2009’da, eski bir WTA oyuncusu olan Mirka Vavrinec ile evlendi. Mirka, Roger’ın halkla ilişkiler yöneticisi olarak çalışıyor. Çiftin Myla Rose ve Charlene Riva adında ikiz kızları, Leo ve Lenny adında ikiz oğulları var.

3 Roger Federer tenis oynamaya 6 yaşında başladı. 14 yaşındayken gençler kategorisindeki tüm yaş gruplarında şampiyon olmayı başardı. Bir başka yeteneği ise futboldu.

Roger Federer tenis oynamaya 6 yaşında başladı. 14 yaşındayken gençler kategorisindeki tüm yaş gruplarında şampiyon olmayı başardı. Bir başka yeteneği ise futboldu.

4 Roger Federer 12 yaşına kadar futbolu ve tenisi birlikte sürdürdü, maçları çakışınca tenisi seçmek zorunda kaldı. Antrenörlerine göre futbola devam etseydi, teniste olduğu gibi futbolda da bir efsaneye dönüşebilirdi.

Roger Federer 12 yaşına kadar futbolu ve tenisi birlikte sürdürdü, maçları çakışınca tenisi seçmek zorunda kaldı. Antrenörlerine göre futbola devam etseydi, teniste olduğu gibi futbolda da bir efsaneye dönüşebilirdi.

5 Roger Federer, tenis tarihinde tek erkeklerde en fazla maç kazanan oyuncu, en fazla şampiyonluk yaşayan ve en fazla üst üste şampiyonluk kazanan tenisçi. Bunun gibi toplam 30’dan fazla rekoru bulunuyor.

Roger Federer, tenis tarihinde tek erkeklerde en fazla maç kazanan oyuncu, en fazla şampiyonluk yaşayan ve en fazla üst üste şampiyonluk kazanan tenisçi. Bunun gibi toplam 30’dan fazla rekoru bulunuyor.

6 268 hafta 1 numarada kalarak Jimmy Connors’ın başarısını yakaladı. Federer tüm zamanların en fazla 1 numarada kalan üçüncü tenisçisi oldu. Kariyerinde toplam 310 haftayı 1 numarada geçirdi.

268 hafta 1 numarada kalarak Jimmy Connors’ın başarısını yakaladı. Federer tüm zamanların en fazla 1 numarada kalan üçüncü tenisçisi oldu. Kariyerinde toplam 310 haftayı 1 numarada geçirdi.

7 Federer katıldığı 30 Grand Slam Turnuvası’nın 20’sini kazanarak bu alanda rekorun sahibi. 4 Grand Slam’in hepsini kazanan altıncı tenisçi ve 30 Grand Slam finali oynayan ilk oyuncu oldu.

Federer katıldığı 30 Grand Slam Turnuvası’nın 20’sini kazanarak bu alanda rekorun sahibi. 4 Grand Slam’in hepsini kazanan altıncı tenisçi ve 30 Grand Slam finali oynayan ilk oyuncu oldu.

8 2006’da, yakın dönemde üst üste üç yıl en az on tekler şampiyonluğu kazanan ilk tenisçi oldu. 2004 ile 2007 arasında Wimbledon ve Amerika Açık’ı dört yıl üst üste kazanan ilk tenisçi unvanını kazandı.

2006’da, yakın dönemde üst üste üç yıl en az on tekler şampiyonluğu kazanan ilk tenisçi oldu. 2004 ile 2007 arasında Wimbledon ve Amerika Açık’ı dört yıl üst üste kazanan ilk tenisçi unvanını kazandı.

9 Pete Sampras’ın 1993-1994 arasında üst üste üç Grand Slam kazanma başarısını 2006 yılında tekrar edebilen ilk tenisçi olan Federer, 2007 yılını aynı başarıyı ikinci kez gösteren ilk erkek sporcu oldu.

Pete Sampras’ın 1993-1994 arasında üst üste üç Grand Slam kazanma başarısını 2006 yılında tekrar edebilen ilk tenisçi olan Federer, 2007 yılını aynı başarıyı ikinci kez gösteren ilk erkek sporcu oldu.

10 2003 yılında Güney Afrika’da yardıma muhtaç çocuklara yardım etmek amacıyla Roger Federer Vakfı’nı kurdu. 2006’daysa UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak görev aldı ve fakirlik çeken çocuklar için yardım toplanmasına destek verdi.

2003 yılında Güney Afrika’da yardıma muhtaç çocuklara yardım etmek amacıyla Roger Federer Vakfı’nı kurdu. 2006’daysa UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak görev aldı ve fakirlik çeken çocuklar için yardım toplanmasına destek verdi.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya