SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Olimpiyatlara giden yol Budapeşte'den geçiyor

TÜMÜ | 25.09.2019 12:38

Olimpiyatlara giden yol Budapeşte'den geçiyor

Geçtiğimiz Dünya Güreş Şampiyonası’nın ardından güreşte serbest, grekoromen ve kadınlarda 36’şar sporcu ile toplamda 108 güreşçi, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na gitmeye hak kazandı.
Düzenlenen şampiyonada serbest stilde Rusya 5 , Kazakistan 4; kadınlarda Japonya 5, Çin 4; grekoromende Rusya, İran ve Almanya 3‘er kota aldı.

Kota alamayan ülkelerin güreşçileri gerçekleştirilecek olan önemli turnuvalarda finale yükselip vize alma şansına sahip.

Gelecek yıl 19-22 Mart arasında 4 kıtada ilk kalifikasyon turnuvaları gerçekleştirilecek.
Budapeşte’de gerçekleştirilecek olan elemelerde ilk 2 sırada yer alanlar, Tokyo Olimpiyat kotasını alacak. Hak kazananlar da eklenince tüm sıkletlerde 16 güreşçi olimpiyatlarda yer alacak.

ŞAMPİYONLAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI

Gerçekleştirilen Dünya Güreş Şampiyonası’nda kota da favori gösterilen şampiyonlar, şampiyonadan bir başarı gösteremeden ayrıldı.

Grekoromende şampiyonlukları bulunan Rus güreşçilerden 77 kiloda Roman Vlasov, temsilcimiz Rıza Kayaalp’in rakiplerinden dünya şampiyonluğu bulunan Rus Semenov, 87 kiloda dünya şampiyonluğu yaşamış Metehan Başar, Azerbaycan temsilcisi İslam Abbasov, Rus Aleksandr Komarov; kadınlarda 76 kiloda olimpiyat şampiyonluğu bulunan Erica Wiebe, temsilcilerimizden dünya şampiyonu Yasemin Adar, Belaruslu Marzaliuk, Rusya’dan Bukina, 53 kiloda dünya şampiyonluğu yaşamış Belarus temsilcisi Kaladniskaya, 68 kiloda vatandaşı Mamashuk, Letonyalı Anastasia Gregorgiyeva; serbest stilde 57 kiloda Azeri Mahir Amiraslanov, 65 kiloda olimpiyat şampiyonluğu yaşamış Gürcü Vladimir Kinchashvili, dünya şampiyonluğunu 3 kez yaşamış Hacı Aliyev, 74 kiloda 3 kez Avrupa şampiyonluğu bulunan Soner Demirtaş, , Gürcü Kentchadze, 86 kiloda dünya şampiyonu olmuş ABD’li Taylor, 125 kiloda Rus Alan Kghuaev gibi derece yapmış ve önemli başarılara imza atmış güreşçiler olimpiyat kotası alamadı.

KOTADA BÜYÜK SÜRPRİZLER

125 kilodaki temsilcimiz Taha Akgül’ün rakibi kota alan Suriyeli Khtaba oldu. 86 kiloda Fatih Eedin kota alamadan elendi. Bu siklette kota alan İsviçreli, Kolombiyalı ve San Marino temsilcilerinin kota alması ise büyük sürpriz olarak değerlendirildi.

OLİMPİYATLAR İÇİN EN ÇOK KOTAYI RUSYA ALDI

9 kota alarak en fazla kota sahibi olan ülke Rusya olurken, 8 kotalı Kazakistan ise beklentilerin üstüne çıktı.
Olimpiyatlar için Japonya 8, İran, Ukrayna, Almanya ve Çin 5, Türkiye, ABD, Gürcistan Macaristan, Özbekistan ve Hindistan 4’er kota alırken Polonya, İsveç, Sırbistan 3 aldı. 2 ve 1 kota alan ülkelerin sıralaması ise şöyle: Azerbaycan, Küba, Belarus, Ermenistan, Estonya, Kırgızistan, Moğalistan, Kuzey Kore, Fransa, İtalya, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, İsviçre, Danimarka, Moldova, Makedonya, San Marino, Mısır, Suriye, Kolombiya, Nijerya.

BAŞARILI ÜLKELER ELİ BOŞ DÖNDÜ

Kore, Litvanya, Kanada ve Finlandiya gibi başarılı ülkelerin olimpiyat kotası alamaması bu turnuvanın sürprizlerle dolu olduğunu bir kez daha gösterdi.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya