SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Kore, Japon İmparatorluk bayrağını açtırtmayacak

TÜMÜ | 30.09.2019 17:08

Kore, Japon İmparatorluk bayrağını açtırtmayacak

Güney Kore, Japonya'nın imparatorluk dönemi bayrağının 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda sergilenmesine engel olmak için Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi'ne çağrıda bulundu.

Güney Kore haber ajanslarından Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore Parlamentosu, Japonya'nın imparatorluk dönemi sembollerinden olan "Yükselen Güneş Bayrağı"nın Tokyo Olimpiyatlarında açılış ve kapanış törenlerinde ve müsabakalarda teşhir edilmesinin öne geçmek istiyor.

Parlamentoda 3'e karşı 163 oyla onaylanan kararda, ellerinde imparatorluk bayrağını taşıyan veya o dönemin askeri üniformalarını andıran kıyafetler giyen izleyicilerin, tören ve müsabaka merkezlerine alınmaması istendi.

"Yükselen Güneş Bayrağı", Japonya'nın 20. yüzyılın ilk yarısındaki militarizminin ve emperyal yayılmacılığının sembolü olarak oldukça kötü bir şöhrete sahip.

Güney Kore Spor Bakanlığı, 11 Eylül'de "Yükselen Güneş Bayrağı"nın Tokyo Olimpiyatları'nda teşhir edilmesinin yasaklanması için Uluslararası Olimpiyat Komitesine başvuruda bulunmuştu.

Bakanlığın IOC Başkanı Thomas Bach'a ilettiği mektupta, bayrağın, Japon militarizminin ve emperyalizminin karanlık bir sembolü olduğu ve aşırı sağcı gruplarca yabancı düşmanı gösterilerde halen daha kullanıldığı belirtilmişti.

IOC'nin Olimpiyat Şartnamesi'nde, "Olimpiyat mekanlarında, müsabaka merkezleri ve diğer alanlarda hiçbir siyasi, dini ve ırkçı propagandaya izin verilemez." hükmünün yer aldığına işaret edilen mektupta, "Yükselen Güneş Bayrağı'nın Tokyo Olimpiyatları'nda teşhir edilmesi, olimpiyat ruhuna, dünya barışını ve insanlığa yönelik sevgiyi teşvik etme amacına aykırıdır." ifadeleri yer aldı.

FIFA daha önce, söz konusu bayrağın futbol maçlarında bulunmasını yasaklamıştı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya