SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

SON DAKİKA! Whatsapp gizlilik sözleşmesi iptalinde son durum

TÜMÜ | 12.01.2021 18:45

Whatsapp’ın tartışma yaratan yeni gizlilik sözleşmesinde geri adım atılacak mı? Whatsapp, kullanıcı bilgilerinin paylaşımından vazgeçecek mi? Tüm bu sorulara haberimizde cevap bul.

SON DAKİKA! Whatsapp gizlilik sözleşmesi iptalinde son durum

Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, bilindiği üzere kullanıcılarına yaklaşık bir hafta önce yeni bir gizlilik sözleşmesi sundu ve bu şartlar oldukça tepki çekti.

Whatsapp, yeni gizlilik sözleşmesi ile kullanıcı bilgilerinin Facebook ile paylaşımına izin verilmesini zorunlu kıldı. Kullanıcıların ise bu şartları kabul etmek dışındaki tek seçeneğinin Whatsapp hesabını silmesi olduğu yeni sözleşmede belirtildi

Peki Whatsapp’ın tartışma yaratan yeni gizlilik sözleşmesinde geri adım atılacak mı? Whatsapp, kullanıcı bilgilerinin paylaşımından vazgeçecek mi? Tüm bu soruların cevabı haberimizde.

WHATSAPP, ÇOK SAYIDA KULLANICI KAYBETTİ

Whatsapp, bu sözleşmeyi sunduğu günden itibaren ise çok sayıda kullanıcı kaybetti. Whatsapp, kısa sürede ülkemizdeki en popüler mesajlaşma uygulaması olma özelliğini de kaybetti. Bunun ardından, özellikle sosyal medyada dolanan bazı bilgiler belirsizliklere de neden oldu.

WHATSAPP SÖZLEŞMEYİ İPTAL ETTİ Mİ?

Konunun sosyal medyada gündem oluşturmasının ardından birçok spekülatif haber kullanıcıların kafasını karıştırdı. Sosyal medyada, Whatsapp’ın yeni gizlilik sözleşmesini iptal ettiğine dair birçok bilgi dolanırken resmi olarak bu haberlerin doğruluğu kanıtlanamadı.

GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ HENÜZ İPTAL EDİLMEDİ

Sosyal medyada dolaşan bilgilerin aksine, Whatsapp tarafından yeni gizlilik sözleşmesinin iptal edildiğine dair bir açıklama yapılmadı. Öte yandan yeni gizlilik sözleşmesi, uygulamaya girildikçe onay için kullanıcıların karşısına çıkmaya da devam ediyor.

REKABET KURULU SORUŞTURMA BAŞLATTI

Tüm bu gelişmelerin gündemi meşgul etmesinin ardında flaş bir karar da Rekabet Kurulu’ndan geldi. Buna göre; Kurul, Whatsapp ve Fcebook hakkında soruşturma başlattı ve kullanıcı verilerinin paylaşılması kararını durdurdu.

Reakabet Kurulu, yaptığı yazılı açıklama ile şu bilgileri sundu: “Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır. Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.”

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMELERİ MADDELERİ NELERDİR?

İşte o çok tartışılan Whatsapp gizlilik sözleşmesinin kullanıcıların zorunlu onayına sunulan yeni maddeleri:

-Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,

-Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,

-Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,

-Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,

-WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp'ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.   

Güncellenen Gizlilik İlkesi'ni kabul etmeyenler ise, 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren Whatsapp'ı kullanamayacak.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya