SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Madalya teslim edilmiyor, kargoyla gönderiliyor!

TÜMÜ | 08.09.2019 12:23

Madalya teslim edilmiyor, kargoyla gönderiliyor!

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu, ilginç bir yönteme imza attı.

Başkan Niyazi Kurt, doping testine çağrılan sporcuların madalya ve kupalarını test sonuçlanana kadar teslim etmediklerini söyledi.

Doping konusunda ciddi önlemler alıp yasaklamaların getirilmesi gerektiğini savunan Kurt, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek bu yolda adımlar atılması için girişimlere başladıklarını belirtti.

Antalya'da düzenlenen Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası ile Dünya Şampiyonası Milli Takım Seçmeleri'nde açıklamalar yapan Kurt, doping konusunda ne gibi önlemler alabilecekleriyle ilgili sürekli istişare içinde olduklarını söyledi.

Kuralları istismar eden, olayın hassasiyetine varamayan ve bir takım nefsi duygularla hareket edenlerin bulunduğunu dile getiren Kurt, "Bu düşüncedeki sporcuları Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi yetkilileri doping kontrolleriyle tespit ediyorlar.

"DOPİNG SONUCUNA BAKIYORUZ"

Dopingli çıkan sporcuyu, kurallar çerçevesinde dört yıl boyunca yarışmalardan men ediyoruz. Doping testine çağrılan sporcumuzun çıkışta madalya ve kupasını direkt elinden alıyoruz.

Doping sonucuna bakıyoruz. Doping sonucu temiz çıkan sporcuların madalya ve kupasını adreslerine kargoyla gönderiyoruz" diye konuştu.

Dopingli çıkan sporcuların isimlerini hemen federasyonun sonuç listesinden çıkarttıkları aktaran Kurt, doping kullanarak başarı elde etmiş sporcunun, o kupayı evine götürmesine karşı olduklarını kaydetti.

Türkiye'de Santonja Cup ve Masterlar Dünya Şampiyonası'nı düzenlemek adına talepte bulunduklarını söyleyen Kurt, "Santonja Cup profesyonel bir yarış. Yaklaşık bin civarı sporcunun katılmasını bekliyoruz.


"SPORCULARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İSTANBUL'DAN"

Masterlar yarışmasına ise Dünya Vücut Geliştirme Federasyonunun masterlar kategorisinde yarışan sporcular gelecek. Buraya da 550 civarında sporcu katılacak.

Tabii bunların antrenörleri, idarecileri, kendilerini hazırlayan ekipler ayrı. Onların da katılımıyla yaklaşık bin 200 kişilik şampiyona düzenlemeyi planlıyoruz."

Türkiye'de 10 bin civarında vücut geliştirme ve fitness salonu olduğunu anlatan Kurt, bunların 3 bin 800'ünün İstanbul'da yer aldığını vurguladı.

Yaklaşık 500 bin kişinin bu salonlarda vücut geliştirme sporu yaptığını aktaran Kurt, "Profesyonel olarak yarış ortamına gelmek, burada podyuma çıkmak, ülkeyi temsil etmek için yarışmak işin diğer tarafı.

Yıl içinde Avrupa Şampiyonası'na hazırlananlar başka, Dünya Şampiyonası'na hazırlananlar başkadır. Aktif olarak yarışmalara katılan yaklaşık 3 bin sporcumuz var" diyerek sözlerini tamamladı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya