SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Uluslararası Judo Federasyonu'ndan İran'a yaptırım!

TÜMÜ | 18.09.2019 17:54

Uluslararası Judo Federasyonu'ndan İran'a yaptırım!

İran, judo dünyasında konuşulmaya devam ediyor... Geçtiğimiz ay Tokyo'da düzenlenen Dünya Judo Şampiyonası'nda İran ile sporcusu Said Mollai arasında diplomatik bir kriz yaşanmıştı.

İran, İsrail'i ülke olarak tanımadığı için ilginç bir yola imza atıyor... Uluslararası müsabakalarda İsrailli rakipleriyle karşılaşmamaları için sporcularını ya mücadelelere çıkarmıyor ya da bir önceki turlarda bilerek kaybettiriyor.

Tokya'daki Dünya Şampiyonası'nda da benzer bir olay yaşandı. Said Mollai, finalde İsrailli Sagi Mukki ile karşılaşmamak için yarı finalde Belçikalı Matthias Casse'ye kasıtlı olarak yenildiği iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü.

Bunun üzerine harekete geçen Uluslararası Judo Federasyonu, yapılan soruçturmalar kapsamında; İran'ı tüm müsabakalardan men ettiğini açıkladı.

Dünya Şampiyonu Mollai'ni de daha önceki açıklamasında ülkesinin kendisine baskı yaptığını itiraf etmişti. Tahran yönetiminin kendisine müsabakalara çıkmaması ya da kaybetmesi için baskılar yaptığını doğrulayan İranlı judocu, "Tüm rakiplerimi yendim...

MOLLAI ALMANYA'YA İLTİCA ETTİ!

Dünya Şampiyonu da olabilirdim. Ancak ülkemin yasaları nedeniyle müsabakaya çıkamadım. Çünkü ailemin karşılaşacağı sonuçlardan korktum" ifadelerini kullanmıştı.

Mollai, Dünya Judo Şampiyonası'nın ardından ülkesine gitmekten korkmuş ve Almanya'ya iltica etmişti.

Bu arada, Uluslararası Judo Federasyonu'nun men kararına; İran 21 gün içinde CAS'a başvurup itiraz edebilecek...

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya