SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Analiz: Geleceğe İzini Düşünceyle Bırakmak

Analiz - MÜDAVİMLER | 10.08.2020 10:59

Ant Arın Şermet, Kayserispor’un yeni kulüp planlamasını ve bu planlamanın kulübe, ülke futboluna katabileceklerini yazdı.

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
Analiz: Geleceğe İzini Düşünceyle Bırakmak

Süper Lig’de 2019/20 sezonunda küme düşmeyi kaldırdı. Alt ligden yükselen takımlarla birlikte ligde yeni sezondaki takım sayısına baktığımızda karşımıza çıkan sayı: 21!

Evet, 21 takım. Bu 21 takımın nasıl planlamalara, futbol doğrularına sahip olduğuna dair henüz bir şey söylemek mümkün olmasa da aralarından biri geleceğe dokunmak için zor ve doğru adımlar atmaya hazırlanıyor.

Kayserispor, yayınladığı sunumla beraber Türkiye’de yaşayan birçok futbolsevere umut veren planlamalarını paylaştı. Bu sunumda adı geçen konu başlıklarına ve nasıl etkileri olabileceğine gelin birlikte bakalım.

DEĞİŞİM

 

“Değişim” mottosu ve Kayserispor başkanı Berna Gözbaşı imzasıyla verilen sunumda üç ana madde karşımıza çıkıyor.

  • Daha profesyonel yönetim
  • Daha denetlenebilir yapı
  • Daha planlı sistem

Kayserispor'da 'Değişim' başlıyor

Maalesef ülkemizde bu cümleleri çok duyuyor olsak da bir sonucunu istisnalar haricinde görmemiştik. Bu sezonu tekrar ligde geçirecek olan Kayserispor, eski düzenini rafa kaldırıp; bilginin, zihnin ve doğru yapılanmanın etkisiyle ilerlemeyi amaçlıyor.

OKULLARDAN AKADEMİYE

Doğru yapının oluşturulması gerektiğinin üstünde ısrarla duran kulübün amacı futbol okullarıyla başlayan sürecin, futbol akademisiyle devam etmesi. Bu noktada teknik direktörün ve bir oyun düzeninin oturması hedefiyle Kayserispor, bir sportif direktörle çalışmaya başlayacak. Bu sürecin planlandığı gibi ilerlemesi halindeyse sportif ve mali başarıların geleceği gerçeği karşımıza çıkmakta.

Kısa, orta ve uzun vade olmak üzere üç farklı dönemsel hedef de belirleyen sarı kırmızılı ekibin belki de en dikkat çeken hamlesi 2022 ve 2023 yıllarında Balkan, Hollanda, Almanya ve Afrika’dan birer kulübü pilot kulüp yapma fikri.

Bu hedef, Türkiye’deki futbol ikliminde zorlanıp zirvesine ulaşma ihtimalini kaybedecek futbolcuların farklı ülke, oyun, insan ve alışkanlıklar kazanıp bir futbolcu olmasından ziyade komple bir sporcu olmasını hedef gösteriyor. Ki böylesine cesur bir hareketi yapmaktan çekinmeyen Kayserispor, geleceğe bırakacağı izi, düşünce ve metotlarla bırakmaya yakın görünüyor.

FİZİKSEL VE ZİHİNSEL OLARAK ZİNDE BİR TAKIM

Dikkat çeken diğer noktalardan ilki psikolojik performans departmanı. Dünya üzerindeki her spor ve sporcu için bir ihtiyaç olan bu departmanı Türkiye’de kuran ilk kulüplerden biri olup futbolcularını birer çalışan olarak görmekten ziyade birer insan olarak görmeleri saha içine olumlu yansıyacaktır. Bunun için Borussia Dortmund gibi örnekleri biliyoruz.

Kayserispor’un paylaştığı sunumda geçen cümleyle anlatmam gerekirse, “Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki fiziksel olarak iyi olan oyuncular, zihinsel olarak rakiplerinden kötü olmaları durumunda mücadeleleri kaybetmektedirler. Kayserispor bünyesinde kurulacak bir Psikolojik Performans Departmanında sporcular ve antrenörler bu konuda destek alarak, uzun sezona daha iyi hazırlanabilecekler” şeklinde okunabilir. Altyapı – KAYSERİSPOR.ORG

GELECEĞE ADIM

Scouting ve profesyonel altyapı departmanları ise ciddi bir yapılanma içinde bulunan Kayserispor’un bahsedebileceğimiz son maddeleridir.

Başarılı ve geleceğe uzanabilen takımların hepsinin bir ortak noktası vardır; iyi bir altyapıdan yetişen oyuncular ve iyi bir scout departmanın keşfettiği potansiyeller. Bu ikisinin birleştiği noktada bir kulüp kültürünüz mevcutsa ve günü kurtarmak yerine geleceğe uzanmak istiyorsanız doğru adımları atıyorsunuzdur. 

Kayserispor için normal şartlarda küme düşerek bitmiş bir sezon ekstrem kararlarla değişti ama önemli olan nokta bulunduğu yeri düşünmek değil bulunmak istediği yeri bilmek. Bu sebeple Kayserispor’un geleceği parlak görünüyor, ne olacağını ise tüm futbolseverler merakla bekliyor.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya