SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

ANALİZ: NBA, Disney World’de başlıyor

Analiz - MÜDAVİMLER | 03.07.2020 10:25

Pandemiden dolayı 11 Mart’tan bu yana oynanmayan NBA, 31 Temmuz itibarıyla Walt Disney World Resort’de başlıyor. Peki neden orası? Göktuğ Cengiz yazdı.

ANALİZ: NBA, Disney World’de başlıyor

Yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) en çok etkilenen ülkelerden biri olan Amerika’da, Mart ayından bu yana birçok organizasyona kilit vuruldu. Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan salgının NBA ayağı, 12 Mart’ta Utah Jazz’ın Fransız pivotu Rudy Gobert’la patlak vermiş ve virüs diğer basketbolculara da yayılmıştı.

Organizasyonda yayılan virüs haberleri üzerine; NBA Yönetimi 11 Mart itibarıyla müsabakaların oynanmamasına karar verdi, ta ki Mayıs ayının sonuna kadar. Alınan flaş bir kararla organizasyonun devam edeceğini açıklayan NBA, müsabakaların ise Walt Disney World Resort’de bulunan ESPN Wide World of Sports’da oynanacağını duyurdu. Peki neden burası? Öncelikle 25 bin dönümlük bu koca araziyi inceleyelim.

WALT DISNEY WORLD RESORT

1971 yılında açılan Disney World, büyük spor organizasyonlarına da ev sahipliği yaparak birçok faaliyetle yola devam eden dünyanın en büyük komplekslerinden biridir. Konumu ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletine bağlı Orlando Şehri’dir.

Florida’nın meşe ağaçlarıyla dolu güney kısmında yer alan 25 bin dönümlük bu alanda (İstanbul’un Kadıköy ilçesi büyüklüğünde) sinema stüdyoları ve lunaparkın dışında spor organizasyonları olarak; basketbol, futbol, beysbol ve hokey gibi organizasyonlara tanıklık edebiliriz.

ESPN WIDE WORLD OF SPORTS

Gelelim Disney World’ün içerisinde bulunan bu alana…

İçerisinde 18 otelin ve tüm spor organizasyonlarının faaliyete geçebileceği yapıların bulunduğu bu büyük kompleks, muadillerine göre çok çok ötededir. NBA’in yeniden başlaması bakımından tamamen izole bir yer olan bu alan, aynı zamanda tüm takımlara ev sahipliği yapabilecek derecede konaklama imkanı da sağlamakta...

Pandemi nedeniyle 15 Mart’tan bu yana kapalı olan Disney World’ün bu kısmında, koronavirüsten önce 43 binden fazla personel çalışmaktaydı. Pandemi, bu insanlarında işinden olmasına da neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde konuşan Disney CEO’su Bob Chapek, ESPN’in NBA’in en iyi yayın ortağı olduğunu ifade ederken; aynı zamanda müsabakaların canlı yayını için ultra optik süper fiber kablolarla NBA’e anahtarlarını teslim edeceğini açıkladı.

3 AYRI ARENA

Tüm imkanlarıyla NBA’in yeniden başlamasına hazırlık yapan ESPN Wide World of Sports Su Parkları Sorumlusu ve runDisney Başkan Yardımcısı Faron Kelley’e göre; alanda bulunan 20 arenanın 3’ü yeniden yapılandırılabilir. Bu açıklama; taraftarların olmayacağı müsabakalarda aynı anda iki maçın o oynanmasına imkan sağlamak için ifade edildi.

NBA NEDEN DISNEY’İ SEÇTİ?

Disney World, NBA’in Yönetimi’nin devam edecek organizasyonu için seçtiği konumlar arasında yer alıyordu. Yöneticiler, Florida’nın Bradenton’da bulunan IMG Academy de dahil olmak üzere 3 spor kompleksi üzerinde kafa yoruyordu; ancak alternatifler 2’ye indi: Las Vegas ve Disney World.

Müsabakalar için mekan bakan yöneticilerin en önemli iki kriteri, kompleksin güvenliği ve maliyetleri oldu.

NBA Komisyoneri Adam Silver’ın Las Vegas’ı değil de Disney’i seçmesindeki en önemli faktörün, Disney’in bu organizasyonun en büyük müşterisi olması. Disney, maçların ABC ve ESPN’de yayınlanması için NBA’e yıllık tahminen 1.4 milyar Dolar ödüyor. Aynı zamanda geçtiğimiz yılda NBA Experience’a ev sahipliği yapan bu mekan, yöneticilerin burayı seçme faktörlerinden diğer biri oldu. Geçtiğimiz yaz yapılan Experience organizasyonundan sonra konuşan Adam Silver, “Disney unutulmaz deneyimleri herkesten daha iyi yaratıyor…” açıklaması yapmıştı.

DISNEY İÇİN KÂR NE?

31 Temmuz’da başlayacak NBA için ilk başta dışarıdan gelecek insanlara ciddi kısıtlamalar devam edecek, yani maçlar seyircisiz olarak başlayacak. NBA ile yapılan anlaşma gereği; tesislerde çalışan ve pandemiden ötürü işsiz kalan birçok personel, çalışma hayatına geri kazandırılacak. Bu durum için NBA’in Disney’e milyonlarca Dolar ödeme yapacağı söylentiler arasında.

Yine de Disney’in gerçek kârı burada yatmıyor. NBA’in en önemli yayın organizasyonu ESPN ve ABC’nin sahibi olan The Walt Disney Company, tekrardan başlayacak organizasyonun yayın gelirlerinden ciddi bir miktar kasasına para koyacak. Kimi araştırmacılara göre; NBA’in oynanmaması durumunda Disney şirketinin zararının 481 milyon Dolar olacağı varsayılıyor. Araştırmacılar, bu anlaşmanın bir kazan-kazan yönünde olduğunu belirtirken, her iki organizasyonunda ciddi miktarda reklam geliri elde edeceğini vurguluyor.

BASKETBOLCULAR, NEREDE KALACAK?

Villaların ve gece kamplarının da bulunduğu spor kompleksinde; NBA Yönetimi, oyuncuların ve teknik heyetin kalabileceği sadece 1 veya 2 oteli kapatacak. Toplamda 443 oda olan bir otelde, ultra yüksek yaşam standartlarına sahip alanlar bulunuyor. Disney World merkezine yakın olan lüks yaşam merkezine, Golden Oak (Altın Meşe) adı verilmiş.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya