SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Az bilinen hikaye: Sam Allardyce

Zeka özürlü olduğunu sandılar, oysa disleksi hastasıydı. Okula devam edemedi, alt liglerin yıldızı oldu ve İngiltere'nin teknik direktörlüğüne kadar uzandı.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
Az bilinen hikaye: Sam Allardyce

Samuel Allardyce, nam-ı değer Big Sam, Koca Sam... İngiltere'nin en renkli karaktere sahip teknik adamlarından biri. Onun hikayesini ise çok kişi biliyor. 

Sam Allardyce, çocukluğunda okul dönemi çok zor geçmiş ve ancak 11. sınıfa kadar okuyabilmişti, bunun nedeni ise Disleksi olmasıydı ancak 1960’larda disleksi hakkında çok az şey bilindiğinden, bu hastalığın teşhisi yıllar sonra konabildi. Disleksi’nin öğrenme güçlüğü olması ancak hastalığın bilinmemesi nedeniyle Sam’i zeka özürlü kabul ediyorlardı. 

Sam Allardyce, futbola okulu bırakmak zorunda kaldığı yıl, 16 yaşında 1970’te başladı. Bolton altyapısında. 3 yıl sonra profesyonel olana kadar geçimini sağlamak için bir plak üretim fabrikasında işçi olarak çalışıyordu.

O süreçte aralarında Aston Villa’nın da olduğu çok sayıda takımın denemelerini başarıyla geçmişti. Bolton Wanderers’ı seçti, 17 yaş doğum gününde sözleşme imzaladı.

Pek az kişi hatırlasa da bir zamanlar alt sıra takımlarında gösterdiği performans ile 2. lig takımlarının yıldız oyucusuydu.

Lakabı Super Sam Bionic Man’di, süper biyonik… O kadar çabuk yer değiştiriyordu ki bazen arkadaşları bile onun sahadaki hareketini görmekte zorlanıyor, olduğunu sandıkları yere pas verdiklerinde Sam başka yere gitmiş oluyordu.

Sam Allardyce, 1992’de futbolu bıraktı. Futbolculuğunda formasını giydiği 5 takımda hocalık yapma fırsatı buldu; Bolton, West Bromwich Albion, Preston North End, oyuncu/antrenör olarak görev yaptığı Limerick ve Sunderland.

2016’da kısa bir süreliğine İngiltere Milli Takımı’nın teknik direktörlüğüne getirildi.

Çocukluk hayali ise, sıkı bir taraftarı olduğu Wolwerhampton’da forma giymek ve teknik direktörlüğünü yapmaktı. Bir çocuk için teknik direktörlük biraz uzun vadeli bir hedefti…

Sam Allardyce, Wolwerhampton’da forma giymedi ancak teknik direktörlük şansını sürdürüyor.

Bir dönem Amerika Birleşik Devletleri’nde de oynayan Sam Allardyce, Tampa Bay’de oynarken Amerika futbolu üzerine çalışmalar yapmış. Özellikle Amerikan futbolunun antrenman teknikleri, taktik stratejileri ve oyuncu yönetimi konusunda bölgedeki takımların hocaları ile görüşür, akıl alırmış. Tüm bunları İngiltere’deki teknik direktörlük kariyerine büyük katkı yaptığını söylüyor.

Mirror Gazetesi, West Ham United-Sunderland maçını, Big Sam Clasico olarak verdi. Aslına bakarsanız, bu fazlasıyla Mirror bakış açısını yansıtan bir başlıktı. Nedeni ise son derece basit.

Sunderland'in teknik direktörü Sam Allardyce, bir önceki takımı West Ham United'a karşı sahaya çıkıyor diye böyle bir espriye kalkışmışlar.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya