SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Maçın Hikayesi: Aslar mı eksikler mi?

Maçın Hikayesi | 04.01.2021 20:46

Süper Lig'in 16. haftasında Fenerbahçe, Kasımpaşa deplasmanından Mame Thiam (2) ve Ferdi Kadıoğlu'nun golleriyle 3-0 galip döndü. Maçın Hikayesi'ni Didem Dilmen kaleme aldı.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
Maçın Hikayesi: Aslar mı eksikler mi?

Fenerbahçe’nin Kasımpaşa maçı öncesinde sosyal medyada çok anlamsız bir tartışmaya denk geldim. Fenerbahçe sahaya hangi dizilişle çıkıyor, konu bu. Tartışmanın anlamsız olan tarafı ise modern futbolda artık “bir diziliş” olmaması. Takımların maç içerisinde 3-4 farklı diziliş alabildiklerini, bunların önceden çalışılmış planlarla belirlendiğini, dolayısıyla esame listesini oturup dizmenin faydasız olduğunu anlatmaya çalışmak, tartışmanın kendisi kadar faydasız.

Fenerbahçe’nin Kasımpaşa maçındaki kadrosu, eksiklerden dolayı değildi, aksine, eksikler döndüğü için böyle kurulmuştu. Aslında Fenerbahçe’nin sezona başlayan takımını hatırlarsanız, as kadro maçı tamamlayan takım olacaktı.

Erol Bulut’un yaptığı en doğru iş ise Mame Thiam’dı.

Thiam’ın bu sezon forma bulduğu ve kanat tercih edildiği maçlarda gösterdiği hayalet performans sonrası elbette oyuncuya karşı güven eksikti. Öte yandan Fenerbahçe’nin son haftalarda santrforunu topla buluşturma konusunda yaşadığı sıkıntıyı düşünürsek, Cisse’nin orta sahaya gelip top alma çabalarını söz gelimi, Thiam net bir santrfor olmamasının avantajını kullandı. Kanatlarda hızlı, atletik ve çabuk iki oyuncu, Enner Valencia ve Sinan Gümüş, arkasında topu çok iyi kullanan Pelkas, iki yanında çift yönlü orta sahalar Ozan Tufan ve Mert Hakan Yandaş vardı.

Bu kurguda Mame Thiam’ın tek yapması gereken takım arkadaşlarıyla beraber koşmaktı, ne geride kalacak ne de ileride bekleyecekti.

Kasımpaşa’nın sahanın hemen her köşesinde devasa boşluklar bırakmasını da fırsata çevirerek Fenerbahçe, rahat bir galibiyet elde etti.

Maçın son bölümlerinde oyuna Cisse ve Samatta ile birlikte Ferdi Kadıoğlu'nun da girmesi, Fenerbahçe'nin oyun yapısının tamamen değişmesiydi. Erol Hoca'nın santrforlarını da ikili olarak kullanacağı maçlar izleyebileceğimizin işaretiydi. Tek santrforla oynayamayan Fenerbahçe'nin ya forvetler ya da santrforlarla kurulacağını tahmin edebiliriz.

Kasımpaşa'ya gelince... Sahada bir Kasımpaşa görebilseydik de keşke analiz edebilseydik. Ben hala 100 metreye 70 metrelik sahada 10 oyuncusu nasıl hiçbir yerde olmamayı başarabildi, onu çözebilmiş değilim. Fuat Çapa hocanın bu soruya nasıl bir cevap bulacağını merakla bekliyorum. 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya