SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Maçın Hikayesi: Penaltılarla veda

Maçın Hikayesi | 24.09.2020 22:51

UEFA Avrupa Ligi eleme turunda Rio Ave'ye karşı 1-1 berabere tamamlanan maçı penaltılarla kaybeden Beşiktaş Avrupa'ya veda etti. Karşılaşmayı Didem Dilmen kaleme aldı.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
Maçın Hikayesi: Penaltılarla veda

Tek maçlı eleme turlarında ilk golü yiyen taraf olmamak çok önemlidir, Beşiktaş bunu PAOK maçında oldukça kötü bir şekilde öğrenmişti. Her ne kadar Atiba ve Vida gibi savunmanın önemli elemanları sahada olmasa da Beşiktaş takım savunmasını öncelikli tuttu. Dorukhan-Oğuzhan merkezinin önünde Ljajic ve Güven Yalçın yer alırken kanatlar Rıdvan-Boyd, Necip-Lens'ten oluştu.

Trabzonspor maçındaki etkili, rakibe geçit vermeyen takım savunmasına ek olarak alanı da doğru kullanmaya çalıştılar ve topu tamamen rakibe vermeyi tercih etmediler. Hem topla oynamak hem takım savunmasını eksiksiz yapmak Rio Ave'nin hücum alternatiflerini sıkıştıracaktı.

Henüz 15. dakikada, Tyler Boyd'un sol çizgiden sağa Necip'e attığı toptan mükemmel bir orta ile Güven Beşiktaş'ı 1-0 öne geçirdi. Skor avantajını yakalayan Beşiktaş, rakibini kalesine belirli bir mesafede tutmaya özen gösterdi, fazla yakınlık iyi bir fikir olmayacaktı. Orta sahalar Dorukhan ve Oğuzhan daha çok savunma görevlerine gömüldüklerinden oyunun hücumunu kurmak ileri 3'lüye kaldı.

Karşılaşmada hem Necip'in asist yaptığı ilk gol hem de ilk yarıda Dorukhan'ın direkten dönen topu, geriden gelen sürpriz çıkışların ürünü oldu. 

Coşkulu ve güçlü bir Beşiktaş performansı yoktu, daha çok kontrolü elinde tutan ve rakibine oynama fırsatı vermeyen bir takım kurgulamıştı Sergen Yalçın. Oyuncuları büyük oynamadılar, ama Lens dışında eksik ve yavan oynayan da olmadı, adeta tüm takım aynı notayı çıkaran bir orkestra gibiydi. mantıklıydı, çünkü temponun yükselmesi, kadrosu henüz tamamlanmamış olan takım için avantajı kaybetmek anlamına gelebilirdi, bu da plana akıl katmaktı.

60 itibariyle Beşiktaş'ta yorgunluk işaretleri görünür olmaya başladı, özellikle savunmada... Rio Ave, ceza sahasına giremiyor olsa da çevresinde konumlanıp yan paslarla Beşiktaş'ın düzenini bozmaya çalıştı. Murat hocanın bu duruma hamlesi santrforunu değiştirmek, Güven'in yerine Larin'i almak oldu. Ardından Ljajic yerine Bernard Mensah girdi.

Değişiklikler oyunu değiştirmedi, Beşiktaş'ın yorgunluğu rakibinin iyice üzerine gelmesine neden oldu. Üst üste pozisyonlar sonunda da 86'da Rio Ave'nin beraberlik golü geldi. 

Sergen Yalçın'ın eksikliği, Murat hocanın kenardan oyuna yeteri kadar etkili olabilecek müdahaleleri yapamaması, düşen Beşiktaş'ı toparlayamaması,beraberliği getirdi. Golün ardından hücuma yüklenen Gökhan Töre'nin taşıdığı 2 ayrı pozisyonda Mensah'ın son vuruşu yapamamasıyla harcanmış oldu. 

Yorgunluk, fiziksel güçsüzlük 90 dakikayı tamamlamakta zorlanan Beşiktaş uzatma devreleri iyice tempoyu düşürmek zorunda kaldı. Uzatmada Hasic'in dahil olmasıyla hücum oyuncularının tamamı değişiklikle oyuna girmiş olsa da merkezdeki Dorukhan ve Oğuzhan'ın topu taşımakta güçlük çektiği aşikardı. Uzatmaların son dakikalarında karşılıklı pozisyonlardan gol çıkmayınca turu geçen takımı penaltılar belirledi, Beşiktaş Avrupa'ya veda etti. 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya