SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Geçiş oyunu nedir?

Nedir? | 01.09.2020 11:31

Transition play, geçiş oyunu temelde savunmadan hücuma hücumdan da savunmaya ne kadar hızlı konum alınabildiğidir. Kritik nokta ise ilk pastır.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
Geçiş oyunu nedir?

Her futbol taktiği, onu uygulayan antrenöre ve elindeki oyuncu grubunun kapasitesine göre değişkenlik gösterir. Ancak taktiksel oyun planı olan Geçiş Oyunu, her uygulayıcı teknik direktörün elinde yeni bir yorum kazanır.

Düşünün; Simeone de Mourinho da Ranieri de Klopp da geçiş oyunu oynatıyor; bu teknik direktörlerin oyun anlayışlarının birbirinden bu kadar farklı olması ama temelde aynı felsefede birleşmesi, ne demek istediğimizi biraz daha iyi anlatacaktır.

Geçiş oyununu genel bir kavram olarak kabul etmek gerekir.

İngilizcede transition play olarak terimleşen geçiş oyununu Almanların bulduğu iddia edilir ve aslında son derece yeni bir kavram. Gözünüzün önüne getirmek de kolay; Klopp’un çalıştırdığı Borussia Dortmund’u gözlerinizin önüne getirebilirsiniz.

Geçiş oyununun temelinde top yoktur, alan ve rakip vardır.

Bütün mesele, takımın tek bir oyuncu gibi davranarak hücumdan savunma, savunmadan hücum pozisyonuna en kısa sürede yerleşebilmesidir.

Bu noktada kilit, takımın nerede konumlandığıdır.

Savunmadayken topu kaptığı anda hücuma, hücumdayken de topu kaybettiği anda savunmaya geçebilmek için sahanın en doğru alanında konumlanmak gerekir, bu da genelde ikinci bölgedir.

Topu kaybedip savunmaya geçen takım, rakibin pas opsiyonlarını kapatacak şekilde alanı kapatır, çizgi savunmaya geçer, ön alan baskısı ya da gegenpressing uygular, rakibi üzerine çekmek için geriye doğru çekilir, rakibi çizgilere yönlendirerek kanat oyuncularıyla top kapmaya çalışır, sayısız farklı planı birleştirir.

Topu kapıp hücuma geçen takım ise kanat, merkez, uzun top, dripling, kontratak, set hücumu gibi sayısız seçeneği kullanır.

Geçiş oyununda kritik olan, topu kazandıktan sonra verilen ilk pastır, bu bir uzun top ya da hızlı atağa çıkabilecek bir oyuncuya topu yönlendirmek olabilir. Futbolcuların ilk pasta ne yapacaklarını önceden bilmeleri, geçiş oyununun en önemli noktasıdır. Dolayısıyla tüm olası ihtimaller için önceden belirlenmiş talimatlar gereklidir.

 

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya