SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Scout nedir?

Nedir? | 25.08.2020 12:56

Kelime anlamı izci, terim aslında keşfe çıkan olarak çevrilebilir. Dünya futbolunun peşinden koştuğu scoutlar ne iş yapar? Çok cazip görünse de aslında rapor işi...

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
Scout nedir?

Scout hemen her futbol izleyicisinin sözlüğünde bir kelimedir. Futbolun genç yeteneklerinin peşinde, futbol tutkusuyla yaşanan hayatların isimsiz kahramanları, scout'lar, nasıl çalışır?

Scout kelimesi, Türkçeye çevirdiğimizde, izci anlamına geliyor, genel tanımı ise keşfe çıkan, keşfeden.

Scout'lar ikiye ayrılıyor; futbolcu takipçileri ve rakip taktik analistleri. Şirket ya da kulüp bünyesinde çalışabildikleri gibi dışarıdan danışman olarak da farklı takımlara hizmet veriyorlar.

Yetenek avcıları scout ekipleri, yaş grubuna göre uzmanlaşıyorlar ve bu grupların en genci 7-8 yaş aralığı... Her scout danışmanı kendi yaş grubundaki tüm futbolcuları, yıl boyunca oynadıkları tüm maçlarda yakından izliyor, gelişimlerini takip ediyorlar.

Futbolcu takibi için kurulmuş pek çok özel bilgisayar yazılımı var. Her futbolcu adayının maç içerisindeki hareketleri, özellikleri ve istatistikleri ile kayıt altında tutuluyor.

Bu yazılımların her biri dünya çapında yaklaşık 100 binin üzerinde futbolcunun verilerini tutuyor, videolar hazırlanıp dosyalara ekleniyor. Öte yandan, scout analizi için bu tür yazılımsal veriler tek başına yeterli olmuyor, her futbolcunun uzman scout danışmanları tarafından takip edilip raporlanması hala önemini koruyor.

Peki bir scout danışmanı bir futbol karşılaşmasını nasıl izler? Aslına bakarsanız, onlar oyunu izlemiyor, çoğu zaman skoru tutmuyor ve golleri de kaçırıyorlar. Çünkü bir scout sadece takip ettiği futbolcu adayına odaklanır. Pek çok scout uzmanı, takımlarının maçlarını izlerken oyuna ve pozisyona kendilerini vermekte zorlandıklarını itiraf ediyorlar.

Bir genç futbolcu adayında potansiyel olup olmadığını anlamak için de çok farklı kriterler var. Hemen tüm scout danışmanları için önemli olan ise, futbolu oynama isteği ve tutkusu. Temel futbol becerileri, top kontrolü ve denge gibi teknik yetenekler de olmazsa olmaz olarak görülüyor. Ancak bir futbolcu adayında asıl görmek istedikleri kriter, yaratıcılık kıvılcımı...

Elbette scout danışmanlığı önemli bir meslek ve başta İngiltere olmak üzere pek çok ülkede seminer ve kurslarda eğitim alıyorlar.

Dışarıdan bakıldığında çok keyifli bir iş olarak algılanan scout danışmanlığı aslında temelde rapor yazmak üzerine kurulu bir meslek...

Şehir şehir maç peşinde oradan oraya seyahat etmiyorlarsa, vakitlerinin büyük çoğunluğu bilgisayar başında geçiyor. Yılda 100 bin km'nin üzerinde seyahat ettiklerini de hesaba katarsak, yetenek avcılığı sanıldığından çok daha fazla özveri isteyen, zor bir meslek. Ve aslında scout danışmanlarının büyük çoğunluğu çok cüzzi rakamlar karşılığında çalışıyorlar.

Maçtan maça şehirden şehre seyahat, rapor yazmak için bilgisayar başında geçen uzun saatler, isimsiz kalan kahramanlar... Tüm bu emek, çalışma tek bir amaç için; "Yeni Messi'yi bulabilmek"

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya