SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

NOT DEFTERİ: Daniele De Rossi

Not Defteri - MÜDAVİMLER | 09.01.2020 13:22

Roma efsanesi ve kulübün gerçek ruhu Daniele De Rossi, Boca Juniors'tan ayrıldığını açıkladı. İlham verici kariyerinde unutulmaz hatıralar bıraktı.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
NOT DEFTERİ: Daniele De Rossi

SONRADAN ORTA SAHA

Roma doğumlu Roma’lılardan Daniele De Rossi’nin babası Albert, Roma forması giymiş bir futbolcuydu, sonraki yıllarda altyapı takımında hocalık yapmıştı. Santrfordu ancak çok büyük bir yetenek olmadığı söylenir. Fabio Capello, De Rossi’yi önce forvet arkasına, ardından merkeze, en sonunda da önliberoya aldı. De Rossi’nin Roma’da düzenli forma giymeye başlaması 3 sezon sürdü, o sırada Capello’dan ve Eusebio di Francesco, Tommasi, Cassano, Guardiola gibi ustalardan orta sahanın her yerinde oynayabilmeyi öğrendi.

KOMPLE ORTA SAHA

De Rossi’nin literatürde pozisyonu önlibero görünür. Oysa forvet arkasında, sahte forvet pozisyonunda, 6-8-10 numarada, stoperde, liberoda görevi yapmıştır. Daniele De Rossi çok az futbolcunun sahip olduğu “komple orta saha” sıfatına sahiptir. De Rossi bir tek kanatlarda oynayamaz, bir de santrfor. Futbola santrfor olarak başlamıştı oysa...

MAFYANIN DAMADI

Daniele De Rossi, kızı Gaia’nın annesi, Tamara Pisnoli ile 2006’da, Dünya Kupası’ndan sadece 1 ay önce evlendi. 2008 yılında Massimo Pisnoli, gelinin babası, Campoleone tren istasyonunda bulunduğunda 10 gündür kayıptı ve aslında cesedi teşhis edilememişti çünkü yüzü kurşunlarla tamamen parçalanmış haldeydi. Pisnoli’nin kendisinin de bir mafya babası olduğu, hakkında sayısız organize suçtan ötürü dosya bulunduğu, ölümünün de yine bir mafya hesaplaşması olduğu açıklandı. Olayın üzerinden bir yıl geçmeden Tamara ile De Rossi boşandılar. Birkaç yıl sonra Tamara bir iş adamını kaçırmak, fidye talep etmek ve işkence gördüğü eve götürülmesine aracılık etmek suçlarıyla tutuklandı.

ENTELLEKTÜEL FUTBOLCU

Edebiyattan, özellikle roman okumaktan hoşlanan, klasik sinema üzerine sohbet edebilecek kadar geniş bilgi birikimine sahip, kaliteli müzik ve özellikle İngiliz rock tarzından hoşlanan bir adamın mafyanın ortasına nasıl düştüğü ancak aşkla anlaşılabilecek bir durum olsa gerek.

Bir de dipnot bilgi; De Rossi iyi bir gezgindir, en sevdiği üç şehir ise New York, Glasgow ve İstanbul’dur.

CAPITANO FUTURO

Roma AS, geleneklerine ve köklerine en fazla bağlı takımlardan biridir. Roma’ya transfer olmak çok zor olmasa da kabul görmek hiç kolay değildir. Roma için ruhunu kalbini sahaya koyup armayı sahiplenen o adamlardan biri olmanız gerekir.

De Rossi, Roma’lılar için “Capitano Futuro”ydu. Totti’den sonraki Roma kaptanı olacaktı. Ancak soyunma odasında işler pek de taraftarların beklediği gibi gitmedi.

Totti, Aldair’in seçtiği ve Roma’lıların kabul ettiği kaptandı. Aslında Totti, Roma’nın görünen yüzüydü. Gerçek kaptan ise takımın en gençlerinden biri olsa da hem liderlik vasıfları, hem çalışkanlığı sayesinde kazandığı saygınlığı ile Daniele De Rossi’ydi. Polonyalı kaleci Szczesny’nin deyimiyle, “Totti, Roma’dan büyüktür ama Roma’nın gerçek ruhu De Rossi’dir.”

“BEN DEĞİL; INSIGNE GİRSİN”

Daniele De Rossi, İtalya’nın kazandığı son Dünya Kupası’nın kahramanlarındandı. Kariyerinin son Dünya Kupası’nı ise evden seyrederken en çok acı çeken isimlerden biriydi. Kasım 2017'de ise Dünya Kupası’na gidebilmek için İsveç ile play-off oynayan İtalya’da yedek kulübesindeydi. Giampiero Ventura, 1-0’ın rövanşında oyun 0-0 devam ederken De Rossi’ye dönüp ısınmasını söyleyince De Rossi çıldırdı: “Beraberlik değil galibiyet lazım, Insigne girsin.”

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya