SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

NOT DEFTERİ: Hava durumu

Not Defteri - MÜDAVİMLER | 22.05.2020 10:59

Maç sırasında başına yıldırım isabet eden futbolcu, siste kaybolan kaleci, kar topuyla defansa yardıma gelen tribünler... Hava durumu futbola dahildir!

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
NOT DEFTERİ: Hava durumu

Futbol, açık hava oyunudur, dolayısıyla da hava durumu karşılaşmalara direkt olarak etki eder, bazen iptal edilmesine bile yol açabilir.

Daha henüz birkaç ay önce, Ocak 2020’de İngiltere ve İskoçya’da maçlar aşırı yağış nedeniyle ertelenmişti. 2012’de İngiltere’nin kuzeyindeki tüm futbol karşılaşmaları, maçlara saatler kala aşırı rüzgar ve fırtına yüzünden ertelenmişti, reklam panolarının rüzgarın etkisiyle tribünlere uçması, bu kararın ne kadar doğru olduğunu göstermişti.

Hava durumu futbol maçlarında olağandışı olaylara neden oldu.

Yukarıdaki kare, olayın  gerçek fotoğrafı... 1938 yılı Akşam gazetesindeki haberin orijinal metni:

“İngiltere’de havaların fena gitmesinden dolayı birçok futbol maçları tehir edilmekte ve bir kısmı da yarıda kalmaktadır. Geçen hafta yapılan Charlton-Chelsea maçında garip bir hadise olmuştur. Maç 60 dakika kadar oynandıktan sonra hakem sisin fazlalığı yüzünden oyunu tatil etmiş ve futbolcular da soyunma odasında girmişlerdir. Fakat bu sırada Chelsea kalecisi Bartran’ın eksik olduğu görülmüştür. Neden sonra megafonla çağırılan kaleci soyunma odasına gelebilmiştir. Meğerse Bartran oyunun devam ettiğini zannederek kalesini müdafaa ediyormuş. Megafonla çağırılınca ancak sahanın çizgilerini takip ederek soyunma odasına gelmeğe muvaffak olmuştur.”

Profesyonel futbolda federasyonlar, zeminin futbol oynamaya müsait olup olmadığına bakıp erteleme kararı veriyor olsalar da, aslında kar örtüsü futbola engel olamaz. Tıpkı okula gitmekte zorlanıp kar nedeniyle okulu kıran çocukların mahallede buz üzerinde kayarak futbol oynaması gibi, “karda başkadır futbol...”

Yıl 1926, yer İngiltere... Kar örtüsünün altındaki çizgileri açtıklarında bileklere kadar gelen oluşan mini-kanyonların ortasında Manchester United-Arsenal maçı... Zemin futbol oynamaya müsait mi? Sorumuz bu değil!

Kale-top seçimi için para atışı yapılmış, yere düşen madeni para nerede?

Kar fırtınasının bir spor organizasyonunu en derinden etkilediği karşılaşma, 1985’te ABD’de Ulusal Futbol Ligi’nde oynanan San Francisco 49ers-Denver Broncos maçıdır. 11 Kasım 985’te, Denver’daki Mile High Stadı, aşırı kar altındaydı. Tribünlerdeki taraftarlar, deplasman takımının hücumları sırasında sahaya kar topu atarak savunmaya destek vermişlerdi.

Bazı hava durumu koşulları, önceden tahmin edilemez; yıldırım gibi… 20 Temmuz 2009’da Danimarka’da oynanan Hvidovre - FC Nordsjaelland maçı da tarihe talihsizlik olarak düştü.

FC Nordsjaelland’lı futbolcu Jonathan Richter, maç sırasında, sahada bulunan onlarca insanın arasındaki en şanssız olandı, tek bir yıldırım sahayı vurdu Richter’in başına isabet etti. Yıldırımın etkisiyle kalp krizi geçirip yere yığılan Richter hemen hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Doktorlar, Richter’i komaya soktular, 9 gün boyunca ağır uykuda tedavisine devam ettiler.

En büyük korku, Richter’de yıldırımın etkisiyle beyin hasarı oluşmasıydı, bu nedenle koma süresi uzatıldı. Doktorlar, yıldırımdan gelen elektriğin hücrelere zarar vermemesini umuyorlardı.

1 Ağustos 2009’da Richter uyandırıldığında konuşabiliyor, olan bitenleri hatırlayabiliyor, kendisini arayanların mesajlarına cevap veriyordu. Şans eseri iç organları da zarar görmemişti. Hayattaydı ancak ne yazık ki yıldırım sol ayağına giden sinirlere hasar vermişti.

Jonathan Richter spor kariyerine tekerlekli sandalye basketbolu ve ampute futbolu oynayarak devam ediyor.

Pek çok hava durumu koşulu için futbol oynama şartları bulunur. Ancak sıcakta futbol oynamak talimatnameye bağlıdır. Hava sıcaklığının belirli bir derecenin üzerine çıkması durumunda hangi önlemlerin alınması gerektiği bellidir, su molaları ve dinlenmeler gibi.

Ancak ilginçtir; rüzgar, yağmur, fırtına, kar gibi çok sayıda hava durumu maçların iptal edilmesine neden olurken sıcaktan dolayı maç iptal edilmişliği yoktur.

Ülkelerdeki lig planlaması, yaz aylarında oynanmamak üzerine kurgulanır, kuzey yarım kürede temmuz ve güney yarım kürede ocak aylarında maç oynanmaz. Ancak Dünya Kupası ve Avrupa Futbol Şampiyonası’nda sıcaktan kaçmak zordur.

2014 Dünya Kupası’nda Brezilya’daki Estádio Castelão’da oynanan Hollanda-Meksika maçında sıcaklık o kadar yükselmişti ki, stadın güneş alan tribün koltuklarının %80’i boş kalmıştı. İnsanlar oturamazlarken sahada maç oynanmaya devam edilmişti.

O turnuvada Manaus’ta oynanan ABD-Portekiz maçında sıcaklık 37 derece ölçülmüştü.

1986’da Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası, maçların televizyonda herkesin izleyebileceği saatlere denk gelmesi için öğlen sıcağında oynatılmış, futbolcular kafalarının yanmasından şikayet etmişlerdi.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya