SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

NOT DEFTERİ: Seri penaltılara geçiyoruz!

Not Defteri - MÜDAVİMLER | 09.10.2020 11:02

Seri penaltı vuruşlarında rekor kaç olabilir sizce? Peki bir takım penaltı vuruşlarında yenilmeme serisini en fazla kaç maça çıkarabilir? O zaman seri penaltılara geçelim...

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
NOT DEFTERİ: Seri penaltılara geçiyoruz!

Futbolun en eğlenceli anlarından biri penaltı vuruşlarına geçilmesidir. Nefesler tutulur, artık zaman durmuştur, bir vurucu bir de karşılayıcı vardır.

Seri penaltı atışlarını kimin bulduğuna dair iki hikaye var.

Biri İsrailli gazeteci Dagan, diğeri ise Alman hakem Ward’ın penaltı vuruşlarını icat ettiğine dairdir. Penaltı vuruşunun ve seri penaltıların tarihini, Panenka'yı ve kalecilerin penaltılarla ilgili tespitlerini okumak isteyenleri buraya davet edip, penaltıların rekorlarına göz atalım.

20 Temmuz 2011’de Arjantin’de düzenlenen Copa America çeyrek final maçında Paraguay’a karşı üst üste 4 penaltı kaçıran Brezilya, turnuvanın rekorunu ele geçirmişti. Hatırlatalım, dünyanın en ünlü penaltısını da Brezilya’ya karşı İtalya formasıyla 1994’te Roberto Baggio kaçırmıştı.

En uzun penaltı serisi dünya rekoru, 2005’te Namibya Kupası’ndaki KK Palace-Civics maçına ait. Toplam 48 penaltı vuruşu yapıldı ve KK Palace 17-16 galip gelmişti.

En fazla penaltı vuruşunun gole çevrildiği maç ise 1988 Arjantin Şampiyonası’nda Argentinos Juniors ile Racing Club arasındaki karşılaşmada kaydedildi, 44 penaltının 39’u gole çevrilirken Racing Club 20-19 kazandı.

20-19 biten bir başka maç ise Danimarka Federasyon Kupası’nda, 2015’te Sundsøre IF-Nykøbing Mors maçıydı.

Türkiye rekoru ise 28 Kasım 1996’da Türkiye Kupası 6. tur maçında karşılaşan Gençlerbirliği ile Galatasaray’ın paylaştığı 34 penaltıydı. İlk 16’şar penaltının tamamı gol olmuş, o son penaltının kaçmasıyla Gençlerbirliği 18-17 ile turu geçmişti.

Final maçlarının penaltı rekoru 1992 Afrika Uluslar Kupası’na aitti. Senegal ile Fildişi Sahilleri’nin karşı karşıya geldiği maçta 22 penaltı atılmış, Fildişi Sahilleri 11-10 kazanarak kupaya uzanmıştı.

Bu noktada bir kural değişikliğini de hatırlatmakta fayda var: 1992’deki finale kadar penaltı atışları 5’erli setler halinde atılıyordu, bu maçın ardından kural değişti ve 5’er penaltının ardından seri penaltılar uygulamasına geçildi.

4 yıl sonra finaller rekoru kırıldı, yine Fildişi Sahilleri finaldeydi ve bu defa rakip Kamerun’du. 24 penaltı kullanıldı ve 24. son penaltıyı Samuel Eto’o kaçırdı. Eto’o, o maçtaki ilk penaltıyı gole çevirmiş, ikinci kez sıra kendisine geldiğinde vuruş kaçmıştı ki ekleyelim, Samuel Eto’o’nun kariyerinde kaçırdığı tek penaltı olmuştu.

Tarihte en fazla üst üste penaltı vuruşlarıyla maç kazanan takım ise 2009-2012 arasında 9 maçı penaltılarla kazanan Bradford City’dir, Arsenal de bu serinin içinde yer almıştı.

Futbol tarihinde en fazla penaltı kurtaran kaleci, Lev Yashin’e aittir ve 150 penaltı kurtararak erişilmesi neredeyse imkansız bir istatistik bırakmıştır. Rakam IFFHS’ye ait olduğundan, bir şüphe yok.

Bir kalecinin tek bir maçta penaltı vuruşlarında kurtarma rekoru, 1986’da Avrupa Kupası’nda Barcelona’ya karşı kalesinde üst üste 4 vuruşu kurtararak final maçını neredeyse tek başına kazandıran Steaua Bükreş kalecisi Helmuth Duckadam’dı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya