SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

NOT DEFTERİ: Alcorconazo

Not Defteri - MÜDAVİMLER | 22.01.2020 16:54

2009 yılında 3. Lig takımı Alcorcon, Copa del Rey'de dünyanın en iyi takımlarından Real Madrid'i elemişti. O günün bir de adı var: Alcorconazo!

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
NOT DEFTERİ: Alcorconazo

Ziraat Türkiye Kupası’nda Başakşehir’in Kırklarelispor’a elenmesinin ardından, Türkiye’de futbol tarihinin unutulmaz kupa sürprizlerini derlemiştik. Avrupa tarihinde öyle bir sürpriz var ki tarih onları başka yazdı... Hatta bu sürprizin bir adı bile var futbol literatüründe; ALCORCONAZO

Copa Del Rey, Kral Kupası tarihinin en başarılı takımı, dünya futbolunun en büyük takımlarından biri, Real Madrid’i eleyen o takımın hikayesi...

TELEVİZYONDA YAYINLANACAK MAÇ

İspanya 3. Ligi takımı Alcorcon, 2009-2010 sezonunda İspanya Kupası, Copa Del Rey’de son 32 turunda Real Madrid’e rakip oldu.

Manuel Pellegrini’nin Real Madrid’ini kurada çektiklerinde, Alcorcon’lu futbolcular sevinçten havaya uçmuşlardı; çünkü maç televizyondan canlı yayınlanacaktı ve Bernebau’da forma giyeceklerdi, hayatlarında bir daha karşılarına çıkmayacak bir fırsattı. Hezimete uğrasalar kimse bir şey diyemeyecekti. Son 32 turuna kalmış bir 3. lig takımı için Real Madrid, muhteşem kuraydı.

GUTI İLE PELLEGRINI'NİN ATIŞMASI

Üzerlerinde tek gram baskı olmayan Alcorcon’lu futbolcular, kendilerini çantada keklik olarak gören Real Madrid’i, üstelik öyle 1-2 falan değil, tam 4-0 yendiklerinde, kendileri bile skor tabelasına inanamıyorlardı.

Maç 3-0 olduğunda Guti’nin oyundan alınırken teknik direktör Manuel Pellegrini ile atışması, maçın bir başka olayı oldu.

ALCORCON FELAKETİ

Maçın ertesi günü tüm dünya Alcorcon’lu futbolcuları manşetten verirken, 27 Ekim 2009 günü İspanyollar tarafından ALCORCONAZO (Alcorcon Felaketi) olarak adlandırıldı.

İngiltere’den ABD’ye kadar, tüm dünya medyası Real Madrid ile Alcorcon’u finansal olarak karşılaştırıyorlardı. Sonuç: tüm yıllık maaşları toplandığında 1 milyon Euro etmeyen Alcorcon kadrosuna karşı yalnızca o yıl 110 milyon Euro kazanan Real Madrid.

YILBAŞI PİYANGOSU KOMBİNASYONU

İspanya’daki gazetelerden biri şöyle bir manşet atmıştı: “Real Madrid’li futbolcuların otomobillerinin toplam bedeli 2 milyon Euro ediyor! Yenildikleri futbolcuların hepsi yıllık ücretlerini bir araya getirseler 1 milyon Euro ancak toplayabiliyorlar!”

Real Madrid’i yerden yere vuran ve etkisi uzun bir süre devam eden Alcorconazo olayı sonrası Alcorcon yönetimi “biz bu galibiyetten biraz kar edebiliriz” diye düşünüp stadın tribünlerini genişletme işine girişmişti.

Maçın oynandığı 27 ekim 2009 tarihinin sayısal karşılığı 27109 rakamı da 2009 yılbaşı piyango çekilişinde “tarihin en fazla oynanan rakam kombinasyonu” olarak tarihe geçmişti.

IZDIRAP

Alcorcon’un Real Madrid’i elemesinin adına neden Alcorconazo deniyor? 1950 Dünya Kupası finalinde Uruguay’ın Brezilya’yı Maracana Stadı’nda yenmiş olmasına Maracanazo adı verilmişti, Portekizceden çevirisi “Maracana’nın Izdırabı” olarak yapılıyor. Alcorconazo da aynı anlama gönderme yapıyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya