SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

NOT DEFTERİ: Quique Setien'in Cruyff’u

Not Defteri - MÜDAVİMLER | 14.01.2020 10:33

Real Betis'le dikkatleri çeken ve Barcelona'nın başına getirilen Quique Setien'i kendi ağzından okuyun

NOT DEFTERİ: Quique Setien'in Cruyff’u

Barcelona, Ernesto Valverde’nin görevine son verdi ve takımın başına Quique Setien’i getirdi.

Quique Setien, orta saha oyuncusuydu, 503 maçta 99 gol attı. Futbola Racing Santander’de başladı, Atletico Madrid ve Levante’de forma giydi. 1996’da futbolu bıraktı, 2001’de Racing’de başladığı kariyerinde Ekvator Ginesi, Lugo ve Las Palmas’ı çalıştırdı.

Quique Setien, antrenör olarak 2017-2019 arasında Real Betis’i çalıştırdığı sürede dikkatleri üzerine çekti. Oynattığı futbol, coşkulu oyun, topa sahip olma ve hücum planları ile oldukça konuşulan bir isme dönüştü.

Barcelona’nın yeni teknik direktörü Quique Setien’in Betis’i çalıştırdığı dönemde futbol anlayışına dair verdiği röportajları derledik.

İşte kendi ağzından Quique Setien kimdir?

FUTBOLU CRUYFF’LA ANLADIM

“Futbol benim tutkum, hayatım boyunca da böyleydi. Top, oyun, çim... Bunlar benim hayatım.”

“Çocukken ilk topa dokunduğum günden beri futbol hayatıma anlam katan şey oldu. Oyuncuyken, teknik direktörken anlamı benim için büyüdü ve ölene kadar da böyle olacak.”

“Futbolcuyken topun hayatımın merkezi olduğunu düşünürdüm. Bugün de aynı şey geçerli. Oynadığım dönemde saha içinde teknik direktörlerim beni kontrol etmekte zorlanırlardı. Antrenör kimi zaman oyuncuların tam olarak anlamadığı ya da aynı fikirde olmadıkları direktifler verebilirler, benim durumum da buydu. Sahada özgürlüğüme düşkündüm, biraz da başıma buyruktum. Sonra Johan Cruyff’un Barcelona’sını izleyince asıl meselenin ne olduğunu anladım. Onlardan çok şey öğrendim. ”

İZLEDİKLERİMİ GELİŞTİRDİM

“Teknik direktörlüğe başladığımda kendi kendime bir şeyler icat etme kapasitesine sahip değildim. Ben de diğerlerini izledim, neler yaptıklarına baktım ve onlardan aldığım detayları fikirlere dönüştürdüm.”

“Oyun anlayışımın temelinde top vardır. Topla maksimum sürede oynamaya inanırım. Çünkü eğer top sizde kalırsa rakibinizin de size gol atma şansı kalmaz, tabi kendi kalenize atmazsanız..."

"Futbolcular topla oynadıklarında, topu kovalamaktan daha fazla keyif alırlar. Ben de oyuncularıma bu düşüncemi yansıtırım, topu mümkün olduğunca ayaklarında tutmalarını, mümkün olduğunca rakip ceza sahasında vakit geçirmelerini söylerim, böylece çok daha fazla gol şansı bulursunuz.”

“Topa sahip olmak kolaydır, topla oynadığınız sürece çok daha rahat oynarsınız, takımınıza kurduğunuz planlar da çok daha kolay uygulanır.”

YETENEĞİNİZ YOKSA DOĞRU PLAN YAPARSINIZ

“2. Lig’de Lugo’da göreve başladığımda bana bu oyunun oynanamayacağını söylediler. Elbette topla oynamak, oyuncularınızın teknik kapasitesi yüksek olduğunda daha kolaydır. Oysa topla oynamanın tek yolu yetenekli futbolculara sahip olmak değildir, daha doğru planlara ihtiyacınız vardır sadece...”

“Bazen futbolcuları kendi fikrinize alıştırmakta zorlanabilirsiniz. Ben bunu satranca benzetiyorum. Bir şeyi bana binlerce kez anlatabilirsiniz ama deneyimlemeden anlayamam. Futbolcularıma da fikirlerimi saha üzerinde gösteririm.”

“Bir futbolcu boşluk, alan, zaman ve diğer elementlerin önemini anladığında çok daha iyi bir oyuncuya dönüşür, çünkü topu aldığında onunla ne yapacağını ve kaleye giden en doğru yolu görebilmeye başlayacaktır.”

DİZİLİŞ DEĞİŞİR

“Dizilişlerle ilgili kesin düşüncelerim yok, oyunun ve rakibin gerektirdiği dizilişleri kullanabilmeliyiz.”

“Bir maçın ana dizilişi yoktur, genelde de devre arasında değişir. Kaç defans oyuncusu kullandığınız, bekleri nereye yerleştirdiğiniz, orta sahayı nasıl dağıttığınızı devre arası geldiğinde gözden geçirip gerekiyorsa da düzeltebilmelisiniz.”

“Bu nedenle takımlarımın hangi dizilişle sahaya çıktığının net bir cevabı yok, değişebilen dizilişlere sahibiz, değişmeyen şeyse oyuna bakışımız ve fikrimizdir.”

ASIL ZOR OLAN DEVAMLILIK

“Planladığınız dizilişi ve oyun planını sahada oyuncularınızın uygulayabilmesini sağlamak önemlidir ama bunu uzun süre boyunca devam ettirebilmelerini sağlamak asıl zor olandır. Maçın başında 2 kez top kaybeden oyuncuyu yeniden oyuna konsantre etmek zordur. Bunları sağlamak için futbolcuların her şeyden önce görev ve sorumluluklarını iyi anladıklarından emin olmalısınız.”

“Diego Simeone’nin takımlarına hayranım, her futbolcunun takıma ve oyuna olan bağlılıklarını izlemek inanılmaz. Yaptıkları savunma adeta bir sanat eseri... Bu kadar yetenekli oyuncuların topu kazanmak için gösterdikleri konsantrasyonu izlemekten keyif alıyorum. Antoine Griezmann’ın yeteneklerini ve hızını bu kadar üst düzeye taşımak büyük iş.”

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya