SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Son Tur: Madalyon

Son Tur - MÜDAVİMLER | 08.12.2020 13:30

Sakhir’de, belki de sezonun en unutulmaz yarışına tanıklık ettik. Galibiyeti iki kez ellerinin arasından kaçıran George Russell’ın hüznü Sergio Perez’in zaferine karıştı...

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
Son Tur: Madalyon

Bir olayın iki yüzünün de aynı yoğunlukta olduğu durumlarda kullanılan bir objedir madalyon ve yüzleri. Sakhir’de yaşadığımız, izlediğimiz şeyi bu klişeye sığdırmak istemezdim ama yazıya başlamadan uzun uzadıysa düşünsem de daha doğru bir sıfat gelmedi aklıma. Bir taraf sevinçten ağlarken diğer taraf hayal kırıklığının tuzlu sulu yüzüne çarpıyordu. Sergio Perez, 10 yıllık kariyerinde 10. Kez podyuma çıkarken ilk kez zirvenin tadına bakıyor ve tüm dünyaya Meksika marşını dinletiyordu. Meksika’da normal şartlarda yapılacak yarışın pistine verilen ismini hatırlamak isterseniz “Rodriguez Kardeşler” şeklinde çevrilebilir. O kardeşlerden Pedro, 7 Haziran 1970 tarihinde Meksika milli marşını dinletebilmiş ve 1 sene sonra pist üstünde hayatını kaybetmişti.

Resim

Sergio Perez’in galibiyetinin Meksika için öneminin yanında ortada bir realite var. Sergio Perez’in hala bir koltuğu yok. Evet, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında açıkça, Red Bull ona gelirse seneye gridde olacağını aksi halde ise seneye dinlenip 2022 için elindeki opsiyonları değerlendireceğini dile getirdi. Red Bull’un elindeki Perez dışı opsiyonun Albon olduğunu düşününce “neyi bekliyorlar?” diyebilirsiniz, ki haklı olmadığınızı da iddia edemem ama ortada bir para konusu var. Red Bull’un %51 ile çoğunluk hissedarının Taylandlı olduğunu hatırlayınca Albon’un bu kadar sayıda hatasına niye göz yumulduğunu anlayabiliriz. Umuyorum ki Sergio Perez’in kariyerindeki tek galibiyeti olarak kalmaz Sakhir.

Perez’in galibiyetine değinirken ilk turu pas geçmek olmaz. 3 sezondur Formula 1’de yer alan ve geleceğin dünya şampiyonu olarak görülen Ferrari pilotu Charles Leclerc, 3 sezondur en ufak bir gelişim göstermediği frenleme becerileriyle yarışın ilk turunu birbirine kattı. Startta iyi bir çekiş yakalayamayan Ferrari pilotu, 4. Viraja geç frenlemeyle girip hem Perez’i hem de Verstappen’i geçmeyi umuyordu. Bu düşüncesi için en nazikçe “çok optimist” bir tercih diyebiliriz.   Resim

3 sezondur basit frenlemelerde dahi ciddi hatalar yapan ve rakiplerini riskli durumlara düşüren Leclerc, Perez’e arkadan çarpıp spin atmasına, ardından aldığı hasar sebebiyle pit yapmasına neden oldu. Red Bull’un Hollandalı pilotu Max Verstappen ise ortadaki kaostan kaçmak isterken kumla dolu kaçış alanında aracının kontrolünü sağlayamayıp bariyerlere çarptı. Yarışın ardından Twitter’da yaptığı paylaşımda “Beladan uzak durmaya çalıştım ama geldi beni buldu” diyordu Verstappen.

Leclerc’in 2018’de Alfa Romeo ile yaptığı hatalar hafızalardayken geçen sene Monza’da Hamilton’ı ciddi bir kazaya karıştırmak üzere olan tarzı ciddi soru işaretleri. İyi bir pilot bulduğu boşlukları iyi değerlendirebilen ve fren yapmayı bilendir. Aksi halde yetenekli ama başarısız biri olarak hatırlanırsınız. Hatta belki de hatırlanmazsınız…

Şimdi gelelim Russell’a…

George Russell, 2019 yılında gride adım attığından beri heyecan veren bir pilot olduğunu tüm Formula 1 izleyicilerine göstermişti. Williams gibi kendisinden bile daha yavaş olan bir aracın düzenli olarak ikinci seansa kalmasını sağlaması hem Mercedes’i hem de herkesi etkilemesine yetmişti. Lewis Hamilton sonrası dönemde Mercedes’in bir numarası olmasına kesin gözüyle bakılan Russell, kariyerinin ilk puanlarını 9. Olup en hızlı turu atınca 3 puan olarak aldı. Aldı almasına da çok daha fazlasını kaybetti. Russell’ın gösterdiği performans sadece pist üstüyle anlatılamaz. Uzun boyuna rağmen Hamilton’ın aracına sığmak için vücudunda birçok farklı yerde morluk ve kanama yaşamasına rağmen bunu dile getirmeyip daha ilk virajda takım arkadaşı Valtteri Bottas’ı geçebiliyor ve Jack Aitken o kazayı yapmasa kariyerinin ilk zaferine güle oynaya ulaşıyordu. Ama olmadı. Jack Aitken’in yaptığı kaza sonrası giren sanal güvenlik aracı her şeyi değiştirdi. Mercedes’ten akıl almayacak bir hata geldi ve Bottas ile Russell’ın lastikleri karıştı. Bu lastiklerin değişimi için pite bir tur sonra tekrar girmek zorunda kalan Russell için olaylar bitmemişti. Pite tekrar girip taze orta hamuru kalmadığı için eski bir orta hamur takan Russell, herkesi ayağa kaldıran ataklar yaparak teker teker önündeki herkesi avlayıp lider Perez’in 2.3 saniye kadar arkasına geldi. Burada ise şans bir kez daha Russell’a gülmedi ve kullanılmış orta hamur stres ve titreşim sebebiyle patlama öncesi aşamaya geldi. Bu noktada Russell’ı pite almak zorunda kalan Mercedes, Russell’a sıfır set bir yumuşak hamur takıp arkadan yükselip puan almasını sağlamaya çalıştı. Russell ise tam olarak bunu yaptı.

Resim

Mercedes gibi güçlü, yenilmez ve hatasız bir takımın, hata yapmaya başladığında eşi benzeri görülmemiş hatalar yaptığına 2016 İspanya ve 2019 Almanya’da tanıklık etmiştik. Lakin hiçbiri belki de bu yarıştaki kadar büyük ve onarılmaz değildi. Russell’ın kariyerinde puanla tanışması podyumun zirvesinde olmak üzere ilerlerken bir spin, sanal güvenlik aracı ve sonrası Büyük Ev Ablukada’nın da bir şarkısında dediği gibi, “bu noktadan aşağısı, uçurumun başlangıcı” oldu. Russell, o uçurumda hayatta kalmaya çalıştı ve en azından puanla tanıştı.

Russell’ın sözleriyle bitirmek isterim;

“Umarım bir kez daha –Mercedes için- yarışma şansı bulabilirim.”

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya