SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Son Tur: Tarih

Son Tur - MÜDAVİMLER | 08.09.2020 11:26

Ant Arın Şermet, Monza’da Alpha Tauri’nin Fransız pilotu Pierre Gasly’nin kazandığı yarışı, bu galibiyetin Fransa üzerindeki etkisini kaleme aldı.

Ant Arın SERMET Ant Arın SERMET
Son Tur: Tarih

Fransa Bisiklet Turu’nun olduğu günlerde Fransa’nın en önemli spor gazetesi L’Equipe’in bisiklet dışında bir kapakla çıkması ender görünen bir doğa olayıdır. Ama yaşanan durum 24 sene sonra ilk kez bir Fransız pilotun yarış galibiyeti olunca, L’Equipe de bisikleti arka plana alıp tam sayfa Pierre Gasly fotoğrafı ve “Gasly Mucizesi” kapağıyla çıktı. En son bir Fransız yarış kazandığında Şubat 1996 doğumlu Fransız pilot daha 3 aylık bir bebekti. Monako’da 1996 yılında zafere uzanan Olivier Panis, “Bir noktadan sonra artık bir Fransızın Formula 1’de yarış kazanabileceğine olan inancımı kaybetmeye başlamıştım” diyordu L’Equipe’e verdiği demeçte.

Fransızların “La Marsellaise”i yani Fransa Milli Marşını dinlemek için en büyük umudu 2014 yılında Japonya’da geçirdiği trajik kazanın ardınan 2015 yılında aramızdan ayrılan Jules Bianchi’ydi. İşte bu kaza ve kaybın da acısıyla Pierre Gasly’nin tarihi galibiyeti çok daha büyük bir anlam taşıdı.

2017’de Malezya’da o dönemki adıyla Torro Rosso’yla Formula 1 kariyerinin resmi başlangıcını yapan Gasly için 2019’a kadar her şey yolundaydı. Torro Rosso’yla Bahreyn’de alınmış dördüncülük, takım arkadaşı Brendon Hartley’e karşı bariz bir üstünlük ve düzenli puanlar… Red Bull cephesinde Gasly’nin bu performansı, takımdan ayrılan Ricciardo’nun yerini doldurmak için hayati bir anlam taşıyordu ki nitekim Gasly, Red Bull’a yükselmişti(!)

Italian Grand Prix: Pierre Gasly reflects on highs and lows of last 18  months after first F1 victory at Monza | Independent

2019 sezonunun ilk 12 yarışının ardından Gasly’nin sadece Red Bull umudu değil kariyerinin sürekliliğine dair korkuları da artmış olmalıydı. Red Bull’dan kovulup alt takım olan Torro Rosso’ya geri gönderilen Fransız pilot, geriye bakmayı tercih etmedi. Elinde iyi sayılabilecek bir araçla sürekli en iyisini bulmayı denedi. Bu doğrultuda düzenli bir şekilde puan tablosunun içinde yer alması ve Brezilya’da çıktığı podyum, Gasly’i tekrar hayatta tutup; kendine olan güvenini bulmasını sağladı.

2020 yılında ise Monza’ya kadar takım arkadaşı Daniil Kvyat’a karşı büyük bir üstünlük sağlayıp Alpha Tauri’nin 1 numaralı pilotu oldu. Ama Monza’da işler çok farklı bir noktaya taşındı…

Lewis Hamilton, Magnussen’in yarış dışı kalmasının ardından pit yolu kapalıyken pit-stop yapmasının bedelini galibiyetten ve podyumdan olarak ödedi. Son turlara kadar puan tablosunun dahi içinde yer alamayan Hamilton, yine de elinden gelenin fazlasını yaparak puan alsa da günün başrolü Pierre’indi.

Carlos Sainz’ı, bitmiş lastiklere rağmen arkasında çok iyi bir tempoyla tutan Gasly, Alpha Tauri’ye, bir İtalyan takımına, İtalya’da tekrar zafer kazandırdı. Pierre Gasly’nin bu başarısını tarihte tekrarlayabilmiş tek bir pilot var. O da sonrasında dört kez dünya şampiyonluğuna ulaşacak Sebastian Vettel’den başkası değil. 2008 yılında Monza’da yağmur altında tarihe geçen Vettel’in ardından 2020 yılında Pierre Gasly tarihe geçti. Eski dünya şampiyonlarından Alain Prost, “Bu galibiyetin ardından milli marşımızı orada duymak ve özellikle bu çocuğun sayesinde milli marşımızı duymak gözlerimi yaşarttı” diyerek genç pilota övgü dolu sözler kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise yarışın ardından Gasly’i arayarak tebrik edip, Paris’e davet ettiğini bildirdi ona.

Fransa’da büyük bir coşkuyla karşılanan bu zaferin Gasly’nin kariyerini nereye doğru götüreceği bilinmiyor ama o, artık bir yarış galibi. Ve tarih sadece kazananları yazar.

Lewis Hamilton and Jenson Button on Pierre Gasly after Italian GP win | F1  News

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya