SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Alt Köşe: Adı Bal Kendi Zehir!

Alt Köşe - MÜDAVİMLER | 24.09.2020 10:47

COVID-19 salgınının etkisinde kalan futbolda en büyük zararı alt ligler ve amatör futbol görüyor. Devam eden kaosu ve olası etkilerini Haydar Bulaca kaleme aldı.

Alt Köşe: Adı Bal Kendi Zehir!

Dünyada baş gösteren COVID 19 her geçen gün futbol üzerinde etkisini göstermekte, özellikle Amatör Ligler tam anlamı ile bir kaosun içinde. 

2. Lig ve 3. Ligin başlaması ile gördük ki tedbirlerin alınması ile liglerin oynanmasında herhangi bir sakınca yok, zaten iptal edilen maçlar işin ne kadar sıkı olduğunun gösteresi yanlış test yapıldığı için 3. Lig’de oynaması gereken Osmaniyespor - İçel İdman Yurdu maçını hakem oynatmadı, aynı tedbirler ile Bölgesel Amatör Lig de başlayabilir.

Kabul edelim ki ligin 256 takım ile oynanması çok zor lige katılım ücreti ciddi bir rakamdan oluşsun (100-200 Bin TL) oyunculara SGK şartı getirilsin her hafta maçtan önce PCR testi istensin PCR testi yaptırmayan takım hükmen mağlup sayılsın böylelikle lige amacı olan ekipler katılmış olur ve oyunculara daha sağlıklı bir ortamda mücadele etme şansı doğar.

Edirnespor Arnavutköy'den istediğini aldı | Amatör Lig Net - Amatör Futbol  - Süper Amatör Lig - Bölgesel Amatör Lig - Canlı Skor - Futbol Sahalarının  Yıldızı
 
Birçok ekip transfer çalışmalarını bitirip idmanlara başlarken, diğer ekiplerin ASKF tarafından gerekli açıklama yapılmadığı için transfer çalışmasına dahi başlamadı. İşin ilginç tarafı mart ayından beri oynanmayan ligler için TFF’nin halen bir girişim içinde olamaması birçok ülke amatör liglerini 1 ay önce başlamış olması ülkemiz de amatöre verilen önemi bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bu belirsizlik özellikle tek geçim kaynağı futbol olan futbolcu, teknik direktör ve malzemecileri büyük ölçüde mağdur etmekte, özellikle evli bazı oyuncuların mecbur kaldığı için taksicilik, dolmuşçuluk ve kafe gibi yerlerde çalıştıklarını görüyoruz, duyuyoruz yıllarca futbola emek vermiş insanların bu durumda olması her hangi bir sosyal güvencelerinin olmamasından kaynaklanıyor. Amatör Lig oyuncuların en büyük sorunu SGK, oyuncusuna sigorta yapan takım sayısı yok gibi, SGK yapılan oyuncu sayısı 2 elin parmağına eşittir, oda belediye takımları bazı oyuncuları belediye bünyesinde ki şirketler de SGK’lı gösteriyor. TFF oyuncuların SGK primleri için sponsorlar vasıtası ile çok kolay kaynak yaratabilir işte o zaman liglerin oynanmasında ya da oyuncuların geçim kaygısı da bir nebze de olsa giderilmiş olur. (işsizlik maaşı + sağlık harcamaları)

TFF ve ASKF için şöyle bir geçmişe gittiğimiz zaman Amatör Ligler için her sezon ayrı bir statü ayrı bir kaos ortamı yarattığını görüyoruz dünyanın hiçbir yerinde olmayan YAŞ KONTEJANI uygulaması sadece ülkemizde var. 25 yaşına gelen oyuncuya yaşlı muamelesi yapıyoruz yaş kontenjanı uygulaması sebebi ile birçok oyuncu futbolu genç yaşta bırakmak zorunda kaldı ve şimdi bu insanların evlerine ekmek götürmelerini engelleyen bir sistemsizlik var.

Bir de bardağın diğer tarafına bakalım, liglerdeki belirsizlik için sesi çıkan sadece futbolcu ve futbol emekçileri peki ya kulüpler? Şu ana kadar 20 civarı kulüp dışında diğer birçok kulüpten hatta ve hatta çok ciddi yatırımlar yapmış olan ekiplerden belirsizlik için açıklama gelmedi ortak bir basın bülteni dahi yok, belirsizliğin faturası kulüplere çok büyük olacaktır bu sebeple ASKF yönetiminin gelecek günlerde Amatör Ligler için acil olarak açıklama yapması gerekmektedir.

Yazımı hazırlarken TFF Amatör Ligler için skandal bir açıklama yaptı işte o açıklama;

“Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 23.09.2020 tarihli toplantısında, amatör maçların Ekim ayı sonuna kadar ertelenmesi ve bu tarihten sonra ilgili kurulların görüşleri doğrultusunda tekrar değerlendirme yapılması kararlaştırılmıştır.”

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya