SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Alt Köşe: Sabırsızlık ve Başarısızlık

Alt Köşe - MÜDAVİMLER | 15.10.2020 11:22

Haydar Bulaca, alt liglerdeki ‘sabırsızlık’ ve ‘başarısızlık’ üzerine yaşanan teknik direktör değişimi, yapılan yanlış transferler, 4 hafta sonunda gelinen noktaya değindi.

Alt Köşe: Sabırsızlık ve Başarısızlık

Liglerde 4 hafta geride kalmasına rağmen birçok ekip teknik direktör değişimlerine başladı. Alınan başarısız sonuçların teknik adamlara vakit kaybedebilmeden fatura edilmesi Türk futbolunun geleneksel hale getirdiği bir konu. Sezon başında yapılan yanlış teknik adam tercihleri yapılan transferler harcanan paranın karşılığı sonuç hüsran. Uzun bekleyişlere tahammülü olmayan bir milletiz ilk hafta şampiyon olmak istiyoruz.

Yüksek peşinata anlaşılan teknik direktör veya futbolcu için yöneticiler en iyisini aldım full + full aldığım mantığı yürütülmekte bu sebeple başarısızlık teknik adamlara veya yüksek peşinat alan oyunculara fatura kesiliyor.

İşin doğrusu geçmiş sezonlarda başarısı olmayan her sezon 2 farklı takım çalıştıran hiçbir başarısı olmayan teknik adamlar ile sürekli yola çıkılması yönetici ve sistem hatasıdır.
 

Karabükspor'da Taner Öcal dönemi


Alt liglerde fiyat politikasına göre iyi veya kötü olarak sınıflandırılan futbolcuları transfer döneminde dakika skor sitesinden kaç maç oynadığı, attı gol veya asist sayılarına göre transfer edilmesi tarif edilemez bir başarı, birde menajer başarısı olan transferler var o konuya hiç girmeyelim.

Spor yöneticiliği okuyan, kendini bu işe adamış oyuncu portföyü olan scout belgesi bulunan, evde, kafede oturup zaman öldürerek görev bekleyen birçok teknik adamdan daha fazla maç izleyip, oyuncu takip ederken, kara düzen ile kulüp yöneten yöneticilerimiz işi ehline bırakmak yerine bilgisiz kişilerden bilgi alarak her sezon milyonlarca lirayı çöpe atmakta.

A lisans sahibi teknik direktör Erman Güraçar’ın konu hakkındaki düşüncesi; “Özellikle sezon başında Alt liglerde birçok kulüp teknik adam seçimini yaparken kriterini başarı olarak belirleniyor, buda kaçınılmaz olarak başarısızlık getiriyor.
Çoğu kulüp özellikle alt liglerde teknik adam katkısına da pek inanmıyor. Buna ilaveten çalışan teknik adamlara da sadece skor odaklı bakıldığı içinde uzun vadeli ve sistemli çalışma olanağı sağlanamıyor. Bu yapıdaki anlayışın sonucu olarak muhtemelen sezon sonuna kadar görevinden ayrılan teknik adam sayısı iyimser bir tahmin ile 50 civarı olacağını düşünüyorum.”

 

Turgutluspor, Erman Güraçar'la masaya oturacak - Spor Haberleri - 2. Lig  Futbol

LİGDE EN ERKEN HOCA DEĞİŞİKLİĞİNE GİDEN KULÜPLER

Sezona, Taner Öcal ile başlayan 3. Lig ekibi Nevşehir Belediyespor, yaptığı transferler ile şampiyonluk için en büyük aday olduğu düşünülen ekip ilk 2 hafta sonunda alınan mağlubiyetler sonrası Taner Öcal ile yollarını ayırdı ve yerine Mert Korkmaz getirildi.
Mert Korkmaz ile 1 galibiyet, 1 mağlubiyet almış durumda.

Ligin en sabırsız ekibi Kemerspor, takımının başında 2 hafta kalan Bahri Kurt 2 maçta 1 puan topladı. Bahri Kurt ile yolların ayrılması ile göreve Osman Akyol getirildi. Osman Akyol ile 2 maçta 2 mağlubiyet alan ekip 4’üncü hafta sonunda Osman Akyol ile yollarını ayırdı. Akdeniz ekibi 3’üncü teknik adamı ile anlaşmak üzere.

Ligin hiç beklenmeyen ve ilginç ayrılığı Bucaspor 1928 kulübünden geldi. Sezona Tolga Doğantez ile başlayan ekip 3 maçta aldığı 9 puan sonrası teknik direktör Tolga Doğantez ile yollarını ayırma kararı aldı.

Bucaspor, teknik direktörsüz çıkılan maçta Arnavutköy Belediyespor karşısında 1-0 mağlup ayrılarak ilk mağlubiyetini almış oldu. 
Bucaspor’da teknik direktörlük görevine İbrahim Nadir Arıkan getirildi.

Uzun cümleler kurmadan teknik ekip değişikliğine giden ekipleri kısa kısa yazmak istiyorum.

  • Osmaniyespor, Mustafa Diliaçıkık yerine Recep Aydemir
  • Isparta32Spor, Sadi Tekelioğlu yerine Hakan Karaca
  • Yeşilyurt Belediyespor, Alaattin Gülerce yerine Nihat Balan
  • Diyarbekirspor, Erdal Alpaslan yerine Şenol Demir
  • Derincespor, Uğur Balcıoğlu yerine Bülent Baturman
  • Van FK, Serkan Afacan yerine Serhat Gürpınar
  • Pendikspor, Gürkan Kocabıyık yerine tecrübeli isim Hüseyin Kalpar
  • Pazarspor, Hakan Macit yerine Cafer Aydın

Yazımı yayına hazırlarken resmi olarak Salı günü Kocaelispor ile yollarını ayıran Selahaddin Dinçel, 3. Lig ekibi Esenler Erokspor ile anlaşmaya vardı. Esenler Erokspor Yakup Kalafat ile çıktığı 4 maçta 1 puan alabilmişti.

4 hafta sonunda gördüğünüz gibi aldığı başarısız sonuçlara rağmen istifasının üzerinden 24 saat geçmeden teknik adamlar yeni takımları ile anlaşmaya varabiliyor.
Hüseyin Kalpar Elazığspor'da! - Son Dakika Spor HaberleriKurumsal yapı içinde olamayan ekipler, kulüp içinde yeterli donanıma sahip kişiler ile çalışmadığı için yöneticilerin kaderine bırakılıyor. Yöneticileri bilgisiz bilgili kişilerin yönlendirmesi ile yapılan transferlerin sonuçları 4 hafta sonunda 13 teknik adam değişikliği.

İletişim Fakültesi gazetecilik mezunu olan Pro lisans sahibi teknik direktör Alaattin Çiçek’in başarı ve başarısızlık hakkındaki düşüncesi;
“Başarı nedir? Başarısızlık nedir? 
Göreceli kavramlar olan başarı ya da başarısızlık kişiden kişiye, kültürden kültüre, inançtan inanca değişiklikler gösterebilir. 

Başarı ya da başarısızlık. Her iki kavram da bir süreç içerir. Yani hiç başlamamış bir süreçte başarı ya da başarısızlıktan söz etmek söz konusu olamaz. Söz konusu olabilmesi için de sürecin başlaması, tekerleğin dönmesi, devir alması ve istenen ritme gelmesi gerekir ki yaşanan bu süreç içinde istenen ya da hedeflenen olgu gerçekleşmiş midir, ona bakılır.”

Aslında bu yaşanan süreç içindeki gelişmeler de kişiden kişiye, kültürden kültüre, inançtan inanca değişimler gösterebileceği için farklı değerlendirmeler de ortaya çıkacaktır. Burada çıkış noktası ile hedeflenen varış noktası arasında istenenler ve beklentiler planlı bir şekilde yürütülmeli, sabırla belirlenen işler sabırla yapılmaya devam edilmeli ve bir sonuç alınacak noktaya gelene kadar beklenmelidir. Yaşanan süreç içindeki bu süreç kısa bir süreç olmayabilir de, istenenler ya da beklenenler gerçekleşmeyebilir, planlar yerine oturmayabilir. Bu noktada yaşanan sürecin eleştirisi yapılmalı, planlar yeniden gözden geçirilmelidir ve iyileştirmeler yapılmalıdır.

En doğru ve sağlıklı plan bilgi kadar sabırla beslenendir. Musluğu açar açmaz sürahi dolmaz, her sürahinin dolması için geçmesi gereken bir zaman vardır. Bu sürecin temel unsuru sabırdır, hele söz konusu olan insansa.

Sağlıklı planlama yapmanın püf noktası belirlenen ana hedefe taşıyacak ara hedefler koymaktır. Bu ara hedefler ana hedefe varma yolunda ölçme - değerlendirme yapma konusunda elimizde veriler oluşmasına katkı sunacaktır.

Unutulmaması gereken önemli bir konu da planlarda ya da akışta sık sık değişiklikler yapılmasıdır. Bu nedenle yolun en başında yapılacak doğru tercihler önemlidir ve bir işin başarılı olmasında en etkili unsurdur. Çok değişim ve fazla sirkülasyon da başarısızlığın oluşmasında en etkili unsurdur.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya