SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

Az bilinen hikaye: Javier Zanetti

Inter başkanı Moratti, Arjantin'e Ortega'yı almaya gider, Bay Internazionale'i alıp döner. Javier Zanetti'nin az bilinen hikayesi...

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
Az bilinen hikaye: Javier Zanetti

Javier Zanetti, altyapısından yetişmediği takımın bayrak adamı olabilecek kadar özel bir futbolcuydu. Hayatı ise hemen her Güney Amerikalı gibi romandan fırlamış sanki,  senaryo haline getirilse muhteşem bir Yeşilçam filmi olurdu.

Fakir bir çocukluk; duvar sıvacılığı yapmış, mahalleliye süt dağıtmış, kuzeninin manavında çalışırken de varoşlarda top peşinden koşturmaya başlamıştı. Ayakta ayakkabı bile yok. Babası Zanetti’ye ilk kramponu elleriyle dikmişti.

Futbol hayatına Independiente’de başladıktan sonra Tallares’e transfer oldu. Çalışkan, hızlı, azimli bir sağ bekti. Banfield’a 20 yaşında geldi, “Matkap” lakabı takılmıştı, çok kalmayacaktı.

Asıl ilginç öykü ise,  Zanetti’nin Inter transferinin tamamen bir rastlantı sonucu gerçekleşmiş olmasıdır.

Inter başkanı Massimo Moratti, 1995’te Ariel Ortega’yı izlemek için Arjantin’e gider. River Plate’de oynamakta olan Ortega o gün çok daha iyi bir performans göstermez.  Moratti, buralara kadar boşa geldiğini düşünürken dikkatini bir başka oyuncu çeker, rakip Banfield’ın defansında harikalar yaratan ve o maçta 7 kez driplingle hücuma çıkan sağ bek… Javier Zanetti…

Ortega, izlenmeye değer bir futbol ortaya koysaydı, Zanetti yine dikkatini çeker miydi Moratti’nin?

Javier Zanetti, bir Arjantinli olarak İtalyan futbolunun tarihine geçmeyi başardı; Inter tarihinin en çok forma giyen futbolcusu, İtalya Serie A’da en fazla maça çıkan yabancı olmayı başardı.

Oynadığı tüm sezonlarda 30 maçın altında kalmadı ve istikrarı sayesinde İtalya’da en fazla saygı duyulan futbolculardan biri haline geldi.

Inter forması ile geçirdiği 19 sezon sayesinde, Bay Internazionale lakabını aldı.

Javier Zanetti, Inter’in kendisi oldu, formasından ayrı düşünülemez hale geldi.

Saygının tek kökeni elbette ki istikrar değildi.

Zanetti’nin lakabı traktördü. Geçemeyeceği ve durduramayacağı rakibi yoktu. Ama kariyerinde sadece 2 kırmızı kart gördü: 1999’da İtalya Kupası’nda itirazdan, 2011’de Serie A’da Udinese maçında çift sarı karttan… Hiçbir rakibini sakatlayacak ya da zarar verebilecek müdahalede bulunmadı. En centilmen futbolcular sayılan bir “Traktör”, bu artık “Zanetti Duruşu”ydu.

Ancak dedik ya, Yeşilçam filmi diye…

2011’de Palermo’ya karşı çıktıkları finali kazanan Inter kupaya uzandı. Maçtan sonra yapılan kutlama partisi sırasında annesi Violetta, oğluna bir mesaj gönderdi: “Tebrik ederim oğlum, seni çok seviyorum.” Mesajı okuyan Zanetti, kupa için yapılan parti sonrası sabah kalktığında annesini aramaya karar verdi.

“Sabah uyandığımda annemi arar konuşurum diye düşünmüştüm. Ancak böyle bir şansım olmayacağını bilmiyordum. Çünkü annem o gece uykusunda vefat etti.”

Javier Zanetti, zamanı geriye alamadı.

Ama zamanı durdurmayı başarmış gibi görünüyor. 19 sezon boyunca çekilmiş fotoğraflarını yan yana dizin; Zanetti’nin ne saç şekli, ne yüzü, ne görünüşü ne de yüzündeki alçakgönüllü gülümseme hiç değişmedi.

Zanetti zamanı sadece dış görünüşüyle değil, futboluyla da durdurdu; 40 yaşından sonra Chelsea’ye transferi ciddi ciddi masaya yatırılan Zanetti, son dakikada vazgeçti. Transferin neden gerçekleşmediğini Mourinho şöyle özetlemişti, “O Javier Zanetti ve Inter’e ait!”

Futbolunun son yılında, sağ kanattan 70 metre depar atarken etrafındaki tüm gençleri de oyundan düşürebildiğini canlı izlediğimiz Zanetti, 41 yaşında aktif futbol yaşantısına nokta koydu.

Bu nokta, Zanetti’yi Inter’den ayırmaya yetmeyecekti. Elbette bizden de…

Inter İkinci Başkanı Javier Zanetti, o hala Bay Internazionale ve hala “Inter’e ait!”

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya