SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

BEŞ: Doktor, cerrah, IQ, trigonometri, Mata

BEŞ - MÜDAVİMLER | 11.11.2020 13:30

İsveçli yazar Torbjörn Vestberg "Futbolcu olmak için fiziksel yetenek ve hız gerektiriyor, ama ne yapmasını bilmeyen bir beyine sahip değilseniz futbolcu olamazsınız" diyor…

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
BEŞ: Doktor, cerrah, IQ, trigonometri, Mata

Bu haftaki bölüm sinirlerinizi bozabilir, öfkelenmenize neden olabilir ve okuduktan sonra depresyona girebilirsiniz.

Tarihin gelmiş geçmiş en zeki futbolcularını bir araya getirdik.

Aralarında doktorlar, mühendisler, matematik dâhileri var.

Ve elbette bir de Juan Mata var, onun kendi başına ayrı bir klasmanda yarıştığını söyleyebiliriz. 

1- DOKTOR

Futbol dünyasında çok sayıda doktor var. Bunların en ünlüsü elbette Socrates.

Çok okuyan, çok düşünen ve filozof kimliği kadar siyasi görüşüyle de öne çıkan Brezilya efsanesi Socrates, Sao Paulo Üniversitesi, Ribeirao Preto Tıp Fakültesi mezunuydu. Bir yandan tıp fakültesinde okurken diğer yandan gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan biri olarak kariyerine devam ediyordu.

Okumaya meraklı olan Socrates, 16 yaşında Botafogo’da futbola başladı ve bir yıl sonra 17’sinde tıp fakültesine kabul edildi.

O dönemde takımı çalıştıran teknik direktör Jorge Vieira, antrenmanlara düzenli gelmeyenlere forma vermezdi, tek istisna Socrates’ti. Ne zaman derslerinden ve sınavlarından fırsat bulursa, o zaman antrenmana çıkardı ve hemen her maçta ilk 11’de sahada olurdu.

İkisini bir arada nasıl başardığı, hala bir muamma.

1976’da Campeonato Paulista’da gol kralı oldu. Ancak Botafogo’da yönetimin futbolculara yaklaşımı, aşırı sert sözleşmeler ve düşük maaşlar, Socrates’in tek başına çabasıyla çözülecek gibi değildi.

O zaten doktor olacaktı, futbol gelip geçiciydi. Takımdan ayrıldı, sınavlarını verdi ve 1977’de doktor olarak mezun oldu. Sağlık bakanlığının onu hangi hastaneye atayacağı haberini beklemeye başladı.

Botafogo yönetimi, sağlık bakanlığından önce davrandı ve kapıyı çalıp Socrates’e ömrü boyunca doktor yaparak kazanması mümkün olmayan bir maaşla sözleşme teklif etti. Buna hayır demek, zekasına hakaret olurdu.

Dünya Kupası kazanamamış en iyi takım olarak adlandırılan 1982 Brezilya’sının en büyük 3 yıldızından biriydi. Corinthians’ın efsanesi oldu, elbette dünya futbolunun tek ve gerçek Doktor’u…

Futbolu bıraktıktan sonra, mezun olduğu Ribeirao Preto Tıp Fakültesi Hastanesi’nde doktor olarak görev yaptı.

Onun zekasına ulaşmak, milyonda hatta belki milyarda bir çıkabilir.

2- CERRAH

Socrates’in seviyesine erişebilmiş şimdiye dek bir isim daha çıktı. O bir Amerikan futbolu oyuncusu.

Laurent Duvernay-Tardif, o göründüğü gibi olmayan insanlardan biri. 14 yaşında daha iyi bir hayat için ailesi ile birlikte Kanada’ya göç etti. 16 yaşında Amerikan futbolu oynamaya başladı.

Kuzey Amerika ülkelerinde bir spor dalında çok başarılı olanlara üniversiteye burs imkanı tanıyor. Tardif de futboldaki inanılmaz yeteneği ile McGill Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne burslu olarak kabul edildi.

Bir yandan futbol oynuyor, bir yandan tıp eğitimi alıyordu. Bu ikisini o kadar iyi yaptı ki henüz öğrenciyken 2014’te NFL ekibi Kansas City Chiefs’e transfer oldu. 2018’de ise cerrahi uzmanlık dalını tamamlayarak olarak mezun oldu.

Amerikan futbolu tarihinde, ABD’deki burs sisteminin de büyük etkisiyle, 4 tıp fakültesi mezunu futbolcu görüldü, dördüncü isim Tardif’ti ki bir yandan oynamaya devam ederken tıp okumuş tek isimdir.

Tardif, pandemi döneminde ülkesi Kanada’da, Montreal’de bir hastanede doktor olarak çalışırken Chiefs ile olan sözleşmesini feshetti. Tüm oyuncular sahaya dönerken Tardif gerçek sahada, koronavirüse karşı mücadele etti.

Futbola geri dönüp dönmeyeceği ise henüz belli değil.

3- IQ

Dünyanın ölçülmüş en yüksek zeka seviyesine sahip futbolcusu kimdir?

Harika bir bilgi yarışması sorusu değil mi?

Şıkları verelim:

Liverpool Üniversitesi’nde kimya dalında birinciliği bulunan Galler Milli takım oyuncularından Barry Horne…

BBC’nin ünlü yarışma programı Question Times’ta tüm soruları doğru yanıtlayıp ve iki kez de final kazanan Leeds United’lı Clarke Carlisle…

Latince GCSE derecesine sahip tek futbolcu Frank Lampard…

11 yaşında İngiltere’ye geldiğinde tek kelime İngilizce bilmezken 7 sene içinde İngiltere’deki eğitim sisteminden bir lise öğrencisinin alabileceği en yüksek seviyeden mezun olan, Bolton’daki takım arkadaşlarının doktor lakabını taktığı Fabrice Muamba…

Cevap, 2009 yılında IQ testinde 150 alarak, testi uygulayan İngiltere üstün zeka birliği MENSA’nın ölçümlediği en yüksek puanı elde eden Frank Lampard.

İsveç’teki Stockholm Karolinske Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada bilim insanları en üst düzey lig ile en alt düzey liglerde oynayan futbolcular üzerinde IQ testi yaptılar ve futbolcuların gol sayıları ile IQ değerleri arasında bir bağlantı bulunduğu tespit edildi. Diğer bir değişle daha çok gol atan oyuncuların IQ testinde daha çok puan aldıklarını ortaya çıkarttı.

İsveçli yazar Torbjörn Vestberg "Futbolcu olmak için fiziksel yetenek ve hız gerektiriyor, ama ne yapmasını bilmeyen bir beyine sahip değilseniz futbolcu olamazsınız" diyor…

4- TRİGONOMETRİ

Eski Liverpool ve Chelsea futbolcusu Glen Johnson’ın çok farklı bir hobisi var: Matematik.

Maçlardan önce, sonra, boş zamanlarında, sıkıldığında, stresli günler geçirdiğinde matematik problemleri çözüyor. Özel ilgi alanı ise trigonometri. (Nasıl ya?)

Lisede trigonometri dersini verebilmek için sınıfça hep beraber soruları çözmemize rağmen 44 ile ancak geçen yazar için (umarım hocalarım okumyordur), bir insanın hobi olarak trigonometriyi çözmesini anlamak söz konusu dahi olamaz.

Glen Johnson’ın çok ileri bir matematik dehası olduğunu söyleyelim. Hatta, diyorlar ki okumuş olsaydı en kötü profesörlük garantiydi. Ama Glen’in okumak gibi bir şansı olmadı. Bekar annesinin tek başına yetiştirmeye çalıştığı Glen, çok az para kazanabilen annesi maaşıyla yemek alabilmek için bir süre hostelde yaşadıklarını anlatıyor.

Çok çalışan ve 3 çocuğu için her türlü işe girip çıkan anne, nihayet başarılı bir kariyer yapmayı başarıyor ve ilk yaptığı küçük bir araba almak oluyor, Glen’i futbol antrenmanlarına götürebilmek için.

Glen’den çok annesinin daha büyük bir ilham kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

5- MATA

Üniversite mezunu çok sayıda futbolcu vardır. Hatta Pique, yüksek lisansı bile bitirdi, üstelik Harvard’dan… Yine Harvard Üniversitesi’nden Eğlence, Medya ve Spor İşletmesi diploması alan Nuri Şahin var.

Pique ve Nuri Şahin gibi isimler sadece zeki değiller, aynı zamanda çok akıllı futbolcular.

Bir diğer inanılmaz örnek, Trinidad Tobagolu Shaka Hislop söz gelimi, Premier Lig’de 450 maça çıkarak İngiltere tarihinin en önemli yabancı futbolcularından biri olmuştu ve mekanik mühendisliği okumuş bu arada da bir dönem NASA’da çalışmıştı.

Ama Juan Mata varken hiçbir hikaye yeterince sıra dışı olamaz.

Futbolu oynama biçiminden anlaşılıyor zaten, Mata normal değil. Zeki mi, kesinlikle.

Ama bir insan neden dünyanın en üst düzey liglerinde en büyük takımlarda ve İspanya Milli Takımı’nda oynarken bir yandan tam 3 üniversiteyi aynı anda okur?

Juan Mata, Madrid’deki Universidad Politecnica’da gazetecilik okudu. Yetmedi, üzerine spor bilimleri, beden eğitimi ve pazarlama bölümlerinin derslerini aldı. Hatta İngiltere’ye transfer olduğunda okul yönetiminden özel izinle uzakta derslere devam edip sınavlar için Madrid’e döndü.

İngiliz Independent gazetesi muhabirinin, okumak konusundaki hevesinin nedenini sorması üzerine Juan Mata şu cevabı vermiş: “Futbol ve ders çalışmak benim için ayrı konular. Futbol kariyerime odaklanmış olsam da hayatta farklı şeylerin de keyfini çıkarmak istiyorum, örneğin ders çalışmak…”

 

 

 

 

 

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya