SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

BEŞ: Garrincha, Ronaldinho, Cruyff, Best, Rivellino

BEŞ - MÜDAVİMLER | 26.08.2020 10:03

Futbolun en güzel anı, izlediğimiz muhteşem ve estetik bir çalımdır; elbette o çalıma maruz kalan futbolcu değilseniz... Peki sizce en büyük çalım ustası kim? Biz BEŞ'ini derledik.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
BEŞ: Garrincha, Ronaldinho, Cruyff, Best, Rivellino

Futbolun en güzel, en estetik, en keyifli anları çalımlar değil mi…

Peki sizce en büyük çalım ustası kim?

Hepimizin kendimize göre cevapları vardır elbette, ancak literatür tarihe geçmiş isimleri yazar. Biz de onların arasından BEŞ’ini seçtik.

Bakın kitaplar çalım deyince kimleri yazıyor…

1- GARRINCHA

Onu canlı izleme şansına sahip olmamış olmamız, son birkaç neslin en büyük kaybı olsa gerek. Çalıkuşu Garrincha’nın hikayesini daha önce bu sayfalarda kaleme almış, onun sıra dışı karakterini kelimelere dökmüştük.

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi çalım ustası, “Çalım Kralı” olarak kabul edilen Garrincha, bu yeteneğinin iki önemli nedeni vardı.

Bunlardan biri fiziksel yapısı… Garrincha’nın bir bacağı diğerinden kısaydı ve bu da onu rakibi için tahmin edilemez yapıyordu. Birebirde kaldığı rakipleri, Garrincha’nın hangi tarafa döneceğini kestiremediklerini, bacak ve kalça hareketlerinin normal futbolculardan çok farklı olduğunu, sonunda tek yapabildiklerinin yanlarından geçip gidişini izlemek olduğunu anlatıyorlar.

Garrincha’yı bu kadar iyi bir çalım ustası yapan bir diğer özelliği ise top kontrolüydü. Onun futbol maçlarında çekilmiş görüntülerini izlemenizi tavsiye ederiz, neredeyse ayaklarıyla topun arasında bir ip varmış gibidir.

Tabi bir de Garrincha’nın rakiplerini çalımlarken ne kadar eğlendiğini de ekleyelim…

2- RONALDINHO

Onunki sadece çalım atmak değildi, bunu olup olabilecek en yaratıcı şekilde yapabiliyordu, adeta sanata çevirmişti.

Hani desek ki Youtube, sahip olduğu bütün bilinirliği Ronaldinho videoları sayesinde kazanmıştır diye, haksız çıkmayız.

Futbolu, gülümseyerek değiştiren adam, Ronaldinho, çok az futbolcunun sahip olabileceği bir oyun zekasına sahipti.

No-look-pass, bakmadan pas verme hareketi literatüre Ronaldinho’nun adıyla yazıldı. Aslında bu hareketi futbola getiren Michael Landrupt’tu, hatta 1998’de Nijerya maçında bakmadan verdiği asist ile anılır.

Ancak Ronaldinho, Landrup’tan aldığı tekniği “ters tarafa bakarak pas verme” şekline getirip rakiplerini ağlatmayı başardı.

Her ne kadar futbol sonrası hayatı epey bir kaos içerse de Ronaldinho, sadece çalımları için bile izlenebilirdi.

3- JOHAN CRUYFF

Öyle bir çalım düşünün ki adınızı taşısın…

Cruyff Dönüşü, her yıl 19 Haziran tarihinde yıldönümünde coşkuyla, 1974’teki Hollanda-İsveç maçındaki görüntüsünü izleyerek ve “Nasıl yapmış yaa!” nidalarıyla saygıyla andığımız, tarihin gelmiş geçmiş en ünlü hareketi…

Johan Cruyff “Futbol akılla oynanır, ayaklar sadece araçtır” derdi, kendisi de öyle yapmıştı. Tarih ondan daha zeki bir futbolcuyu henüz yazmadı…

Onun çalımları da ayakla atılmazdı, akılla atılırdı. Çok hızlı düşünme yeteneği, çözümcülüğü, topa hakimiyeti ve rakibinin bir sonraki hareketi tahmin etme başarısı, onu gelmiş geçmiş en büyük çalım ustalarından birine dönüştürmüştü.

Johan Cruyff çalım ustasıydı ama futbol adamı olarak çalımdan da toplu koşulardan da çok hazzetmezdi. Onun deyimiyle, “Hiçbir futbolcu toptan hızlı değildir”, elbette bahsi geçen Johan Cruyff değilse…

4- GEORGE BEST

Youtube’u açmanızı ve George Best 90 minutes diye yazmanızı hararetle tavsiye ederiz.

İngiliz futbolunun ve kendi neslinin en büyük futbolcularından George Best’i, tek bir maçta 90 dakika boyunca iki kamerayla çekmek ve sadece ona odaklanmak kesinlikle muhteşem bir fikirdi ve bu kayıtları belgesel haline getirmek, biz Best’e yetişememiş üzgün nesillerin içine bir miktar futbol serpmiştir.

George Best, futbol topunu ayağına aldığında işler son derece karmaşıklaşıyordu. Hız, denge, yetenek üzerine her ki ayağını da hem iç hem dış hem üst tarafıyla muhteşem kullanıyordu. İşte bu rakip için ölümcüldü.

Bu kadar muazzam bir ayak hakimiyeti, topa da istediği şekli vermesini sağlıyordu.

George Best asla sıradan, öylesine çalım atmazdı. Her zaman bir hedefi vardı; alan yaratmak, sıyrılmak, yön değiştirmek, oyunun yönünü değiştirmek, pas veya şut açısı yaratmak.

Özel hayatında çok hata yapmış olsa da George Best futbolunu kusursuz oynamıştı.

5- RIVELLINO

Bu listeye çok sayıda futbolcuyu ekleyebilirdik. Ancak çok özel bir isimle BEŞ’i tamamlamak istedik.

Roberto Rivellino, belki vatandaşları kadar yıldız futbolcu mertebesine yükselmedi, ama futbol dünyasının en büyük yıldızları çalım teknikleri geliştirmek için onu kopyaladılar.

Romario, Ronaldo, Ronaldinho ve Cristiano Ronaldo’nun “elastico” adı verilen çalım tekniğini bulan Rivellino’ydu.

Ayrıca literatüre “flip-flap” olarak geçen, basitçe anlatmaya çalışırsak “topu bir ayağının içiyle uzaklaştırıp diğer ayak içiyle yeniden yön değiştirmek” olan teknik de yine Rivellino’ya aittir.

Maradona’nın “örnek aldığı”nı söylediği Rivellino, futbol izleyicilerine kendi adını bırakmadı ama defalarca kez çalışarak mükemmelleştirdiği, özgüvenle en zorlu rakibine karşı bile denemekten çekinmediği, kendisinden sonraki yıldız futbolculara ilham kaynağı olduğu çalımlarla, tarihe imzasını bırakmayı başardı.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya