SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

BEŞ: Ivesa, Mertesacker, Crouch, Koller, van Hout

BEŞ - MÜDAVİMLER | 16.04.2020 12:07

2 metrenin üzerindeler, normal insanlar için yapılmış kapılardan sığmıyorlar ama futbolda iz bıraktılar. Dünyanın en uzun futbolcularından derleme...

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
BEŞ: Ivesa, Mertesacker, Crouch, Koller, van Hout

BEŞ’te bu hafta dünyanın en uzun boylu futbolcularından bir derleme ile karşınızdayız.

Olur da sosyal medyada akla ziyan futbolcu saymalarında lazım olursa, ilk 3 ve 5. yazının içinde....

1- VANJA IVESA

Onu rekoru, ülkemizde forma giymiş en uzun boyu futbolcu olması.

Şaşırtıcı ama 2.05 metrelik boyuyla Vanja Ivesa dünya futbolunda üçüncü en uzun boylu futbolcu olarak yetinmek durumunda kalıyor.

Ivesa’dan daha uzun iki isim daha var...

Hırvat kaleci Vanja Ivesa’yı Eskişehirspor’da forma giyerken tanıdık. 2008’de imza attığı Eskişehir’de 4 sezon oynayan Ivesa ardından Elazığspor’a transfer olmuş ve 3 yıl da orada forma giydikten sonra 2015’te Türkiye macerasını tamamlamıştı.

Ülkesi Hırvatistan’a döndü ve biraz çalkantılı geçen son yılların ardından 42 yaşında hala NK Opatija’da oynuyor. Oynamak derken, bu sezon sadece 3 maçta forma giydi, genelde son yıllarını kulübede geçiriyor diyebiliriz.

Futbol dünyasında en uzun futbolcuların genelde kaleci olduğu doğru, ancak her boyu uzun futbolcudan da iyi kaleci olmuyor. Öyle olsaydı en uzun boylu kaleciler listesi aynı zamanda en kariyerli futbolcular listesi olurdu. Ama değil. Hatta büyük çoğunluğunun adını bile duymamışızdır.

Vanja Ivesa ise “boydaş”larından ayrılan bir özelliğe sahipti, o da sadece duracağı yeri bilmesinin yanı sıra topu oyuna nasıl sokacağına dair en iyi çözümü geliştirebiliyordu.

2.05’lik bir kaleciden beklenmeyecek kadar iyi bir ayağa sahip olması da en değerli özelliklerinden biriydi.

2- PER MERTESACKER

Babasının futbol oynadığı Hannover’in altyapısında başlayıp yine aynı takımda dünya sahnesine çıktı ve Werder Bremen’de yıldızı parladı. Per Mertesacker denince hepimizin gözlerinin önüne bir Arsenal forması gelir.

Alman stoperin kariyerinin son 8 sezonunu geçirdiği Arsenal, futbolu bırakıp antrenörlüğe başladığı yer oldu aynı zamanda. An itibariyle Mikel Arteta’nın yardımcılığını yapıyor.

Mertesacker’in 2.00 metrelik boyu genelde maç fotoğraflarında daha fazla dikkat çekerdi, yanında hemen bütün futbolcular baya kısa kalırlardı.

Raphael Honigstein tarafından kaleme alınan biyografisinin adı “Big Friendy German” (Büyük Arkadaş Canlısı Alman), bu da karakteri hakkında çok şey anlatıyor olsa gerek.

Sakin Dev Mertesacker, hava toplarında avantajlı diye Arsenal’in 8 yıl savunmasının bel kemiği olmadı, oyun görüşü ve tekniği ile de ön plana çıkmıştı.

Uzun boyluların teknik olamayacağı ön yargısını yıkan isimlerden biriydi.

Hem diyelim ki hava topuna çıktınız, ya rakip santrfor sizden uzunsa?

3- PETER CROUCH

Karşılaştığı tüm stoperlerden daha uzun bir santrfor, futbol tarihinin en uzun boylu ilk 10 futbolcusundan biri değil ama 2.01 metrelik boyuyla kolayca onbirinciliği alabiliyor.

5 aylık İsveç macerasını saymazsak kariyerinin tamamını İngiltere’de geçiren Crouch, stoperlerin korkulu rüyası olarak bilinirdi.

Boyu sayesinde hava toplarına hakim olacağı için değil, çünkü size küçük bir bilgi, boyunuzun uzun olması gollerinizi kafayla atacağınız anlamına gelmez.

Premier Lig’de attığı 106 golün sadece yarısını kafayla buldu, hatta Peter Crouch’un “mükemmel hat-trick”i de var; aynı maçta sağ ayak, sol ayak ve kafayla gol attı.

Oldukça güçlü ayaklara, vuruş hızına sahipti ve uzun boyundan beklenmeyecek kadar hızlı ve çevik olabiliyordu.

Bitiricilikteki eksikliği, savunmaya yardımcı olmaması, top çalma ve preste yetersizliği Crouch’un kariyerinin bariyerleri oldu.

Bunların da boyuyla bir alakası yoktu.

Peter Crouch, “Beni hep sopanın üzerindeki kafa olarak gördüler” diyor.

Uzun boyu elbette en fazla öne çıkan özelliğiydi ama bu kadar da değildi sanki...

4- JAN KOLLER

BEŞ’e daha önce de konuk olmuştu, lakabının “dinazor” olması üzerinden...

Jan Koller kendi neslinin en unutulmaz karakterlerinden biriydi.

Ödülleri, şampiyonluklarıyla değil...

2.02 metrelik boyu, hırsı, gözlerinden çıkan ateşi ve hep bir vukuatın içinde olmasıyla...

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Çek Cumhuriyeti maçımızda hem gol atan hem de karşılaşmada son dakikalarında Volkan Demirel’in dokunmasıyla kendini yere atıp kalecimizin kırmızı kartla atılmasına, kaleye de Tuncay Şanlı’nın geçmesine neden olması ülke futbolunun hafızalarındadır hala...

Ancak Koller ile kale ilişkisi, bir santrforun kaleyle ilişkisinin biraz dışındadır.

Koller futbola, boyunun da etkisiyle kaleci olarak başlar, sonradan santrfora geçer, genel hikayenin tersine...

Hatta bir profesyonel maçta da kaleye geçer:

2002-2003 sezonunda Borussia Dortmund-Bayern Münih maçında kaleci Jens Lehmann ikinci sarıdan atılır, Kaleci kazağını ve eldivenlerini de Koller’e verir. Koller, Michael Ballack’ın karşı karşıya pozisyonunu da çıkartarak maçı unutulmazlar arasına yazdırır.

Olomuc Hayvanat Bahçesi'nde bir zürafaya, Koller'in onuruna "Dino" adı verildi ve isim için bir tören düzenlenmişti hatta Koller bu törene katılmıştı.

Sıra dışı dediğimiz karakter biraz Koller gibi olur…

5- KRISTOF VAN HOUT

Futbol tarihinin en uzun boylu oyuncusunu yazmadan bu BEŞ kapanmaz elbette…

2.08 metre boyunda ve 33 yaşındaki Belçikalı kaleci van Hout, an itibariyle Westerlo’da forma giyiyor. Fenerbahçe’den kiralık olarak Westerlo’ya giden Berke Özer’in kale arkadaşı...

Kariyerindeki en büyük ses getiren özelliği boyu oldu,

1 yıl Hindistan’da Delhi forması giymesi, en uzun boyu futbolcu rekorunu 2.06’lık İskoç santrfor Paul Millar’dan alması dışında hakkında anlatılacak çok fazla hikaye bulunmuyor.

Uzun boylu futbolcudan süper kaleci olmadığına dair örnek…

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya