SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

BEŞ: Johan, Carlo, Pep, Vicente, Franz

BEŞ - MÜDAVİMLER | 09.09.2020 10:13

Futbol tarihinin en fazla kupa kazanan isimlerini derledik, saymaktan takatimiz kalmadı. Cruyff, Ancelotti, Guardiola, Del Bosque ve Beckenbauer karşısında matematik çaresiz.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
BEŞ: Johan, Carlo, Pep, Vicente, Franz

Önce futbolcu ardından teknik direktör olarak tüm zamanlarda en fazla kupa kazanan kimdir?

Elbette akıllara hemen Guardiola geliyor ve kesinlikle listede yer alıyor.

Peki diğer dört futbol adamı kim olabilir?

Bu hafta BEŞ’te, gelmiş geçmiş en büyük kupa canavarları var.

1- JOHAN CRUYFF

Toplam kazandığı kupa sayısını toplamak bile hiç kolay değil. Öyle bir futbol adamı düşünün ki bu dünyadan ayrıldıktan sonra bile futbola yön vermeye devam etsin.

İşte tam da bu yüzden, Johan Cruyff denince kimse kupaları saymaz, onun bıraktığı mirası kupa sayısıyla ölçmeye kalkmak bile anlamsızdır.

Cruyff ansiklopedidir ve ömrümüz onu gerçekten anlamaya yetecek mi? Ummaktan başka yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok.

Gelelim, gelmiş geçmiş en büyük kupa canavarının listesine:

Oyuncu olarak: 3 Avrupa Kupası, 9 Hollanda Lig şampiyonluğu, 1 La Liga, 7 ulusal kupa, 1 UEFA Süper Kupası, 2 Intertoto Kupası, 1 Kıtalararası kupa

Teknik direktör olarak: 2 Avrupa Kupası, 2 Kupa Galipleri Kupası, 4 La Liga, 5 ulusal kupa, 1 UEFA Süper Kupası

2- CARLO ANCELOTTI

Karışık duygular beslediğimiz bir isim, Carlo Ancelotti’yi sevmek de mümkündür sevmemek de… Oyunculuğunun son bölümlerine yetişmiş şanslı nesil, onun Milan’da henüz futbolcuyken yerleşmiş anlayışını kavrayabilir. 5 büyük ligin 4’ünde şampiyonluk yaşamak için çok sağlam bir bilgi kütüphanesi biriktirmiş olmalısınız.

Öte yandan Carlo Ancelotti için modern futbola ayak uyduramadığı, kendisini yeterince geliştiremediği ve oyuna yeteri kadar katkı vermediğini söylemek de mümkündür.

O zaman Carlo da bize kupa koleksiyonunu açar, saymak bile akşama kadar sürebilir:

Oyuncu olarak: 2 Avrupa Kupası, 3 Serie A, 5 ulusal kupa, 2 UEFA Süper Kupası, 2 Kıtalararası Kupa

Teknik direktör olarak: 3 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 1 Serie A, 1 Premier Lig, 1 Bundesliga, 1 Ligue 1, 6 ulusal kupa, 3 UEFA Süper Kupası, 2 FIFA Kulüpler Kupası, 1 Intertoto Kupası

3- PEP GUARDIOLA

An itibariyle aktif en başarılı teknik direktör olarak gösterilmesinin kupa sayılarıyla bir alakası yoktur, Pep Guardiola hocası Johan Cruyff’un futbol anlayışıyla modern futbolun gerekliliklerini bir araya getirerek oyunu belki de sonsuza kadar değiştirdi.

Bir gün, bir teknik adam Johan Cruyff ile aynı sayfaya yazılacaksa, o isim muhtemelen Pep Guardiola olacak.

Boynuz kulağı geçer deyimine uygun olarak, Pep kupa kazanmak konusunda hocası Cruyff’u geçmiş gibi görünüyor. Henüz yolun ortasında bile değil ama buyurun listeye:

Oyuncu olarak: 1 UEFA Kupası, 1 Kupa Galipleri Kupası, 6 La Liga, 5 ulusal kupa, 1 UEFA Süper Kupası, 1 Olimpiyat altın madalyası

Teknik direktör olarak: 2 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 2 Premier Lig şampiyonluğu, 3 La Liga, 3 Bundesliga, 13 Ulusal Kupa, 3 UEFA Süper Kupası, 3 FIFA Kulüpler Kupası

4- VICENTE DEL BOSQUE

Tüm kupaları toplasanız, kaç Dünya Kupası eder? Darılmaca gücenmece yok, Vicente Del Bosque’nin dolabında o muhteşem başarı dururken, herkesle her yerde rekabet edebilir.

Oyunculuğunda, büyük bölümü Real Madrid’de ve daha çok ulusal başarılarla geçen yılların acısını, İspanya tarihine en büyük başarıları kazandırarak çıkaran Del Bosque, ülkemizde de çalışmış ancak Beşiktaş’ta beklenen saygıyı pek görememişti.

Sabırsız ve çok acilen hemen şampiyon olması gerek ülkemiz takımlarının muhtemelen en büyük hatası, bir teknik adam gereken zamanı vermemektir. Muhtemelen en çok bu yüzden kaybediyoruz ve Del Bosque de bu gerçeğimizi suratımıza vuruyor:

Oyuncu olarak: 5 La Liga, 4 ulusal kupa

Teknik direktör olarak: 1 Dünya Kupası, 1 Avrupa Futbol Şampiyonluğu, 2 Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu, 1 La Liga, 2 ulusal kupa, 1 UEFA Süper Kupası, 1 Kıtalararası kupa

5- FRANZ BECKENBAUER

Yazının bu kısmını okurken, bir yerinde ayağa kalkıp bu ismin önünde ceketinizi ilikleme ihtiyacı hissedebilirsiniz, eğer ceketiniz yanınızda değilse de "miş gibi" yapmamızı da kabul edeceğine inanıyorum.

Hem futbolcu hem teknik direktör olarak Dünya Kupası kaldırmış, tarihte 3 isim var.

Brezilyalı Zagallo, 1958 ve 1962’de oyuncu, 1970’de ise teknik direktör olarak Dünya Kupası kazanmıştı ki tarihin en fazla Dünya Kupası kazanan ismi de Zagallo’dur.

Didier Deschamps da 1998’de futbolcu ve 2018’de teknik direktör olarak kupaya uzandı.

Franz Beckenbauer, 1974’te futbolcu ve 1990’da da teknik direktör olarak Almanya’nın Dünya Kupası zaferlerine adını yazdırmakla bırakmadı.

Tarihin gelmiş geçmiş en fazla kupa kazanan, kendi dönemini değiştiren ve süpürücü defans adı verilen ve bugün derin oyun kurucu olarak tabir ettiğimiz pozisyonu yaratan isim oldu.

Bu sırada da kupa koleksiyonu yaptı ki muhtemelen evinin bir odasına sığmamıştır:

Oyuncu olarak: 1 Dünya Kupası, 1 Avrupa Futbol şampiyonluğu, 3 Avrupa Kupası, 1 Kupa Galipleri Kupası, 5 Bundesliga, 3 Kuzey Amerika Ligi şampiyonluğu, 4 ulusal kupa, 1 Kıtalararası kupa, 2 Trans-Atlantik Kupası

Teknik direktör olarak: 1 Dünya Kupası, 1 UEFA Kupası, 1 Ligue 1, 1 Bundesliga

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya