SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

BEŞ: Sait, Rogerio, Paolo, Ryan, Fikret

BEŞ - MÜDAVİMLER | 19.08.2020 14:23

Tek armanın altında geçen koca bir kariyer, üstelik başarılar ve gururlarla dolu... Peki tek takımda en uzun süre forma giyen futbolcunun bir Türk olduğunu biliyor muydunuz...

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
BEŞ: Sait, Rogerio, Paolo, Ryan, Fikret

Dünya futbol tarihinde bir kulüpte en uzun süre forma giymiş futbolcuyu bulmak için yola çıktık, içlerinden BEŞ’ini bir araya getirdik.

Altyapı süreçlerini dahil etmedik, 7 yaşında girdiği kulüp binasından hala çıkmamış oyuncuları bambaşka bir başlıkta toplamak gerektiğini düşündük.

Kariyerlerinin son yılında Arap ve Asya ülkelerine transfer olanları da ayrıca derlemek makbul olacaktı.

İşte tüm kariyerini tek bir kulüpte geçirmiş, tarihinin en saygı duyulası bayrak adamları...

1- SAİT ALTINORDU

Futbol tarihinin en uzun süre tek forma altında kariyerini geçiren futbolcusu bizden, Ege’nin Altınordu’sundan… Soyadını da kulübünden alan Sait Altınordu, 27 yıl boyunca aynı armayı taşıdı.

FIFA’nın resmi belgelerine göre ondan daha uzun süreyi tek takımda geçirmiş futbolcu yok.

Sait Altınordu, 16 yaşındayken kapısından girdiği Altınordu’da 27 yıl sonra 1953’te formasını jübilesinde çıkardı. Türkiye’nin dört bir yanındaki futbol takımlarından gelen teklifleri hep geri çevirdi. İzmir’deki futbola meraklı gençlerin idolü haline geldi.

Futbolu bıraktıktan sonra Altınordu’da teknik direktörlük ve Türkiye Futbol Federasyonu İzmir Bölgesi'nde görev yaptı. 17 Kasım 1978’de hayata gözleri yumdu.

Sait Bey artık Alsancak Garı önüne dikilen heykelinde yaşıyor.

Ve elbette bir de ülkemizin dört bir yanına dağılmış scouting ağıyla yetenekli futbolcu gençlerimize iyi birey ve iyi vatandaş olmayı öğreten kulübünün adında…

2- ROGERIO CENI

Yıl olarak değil ama tek bir takımda en fazla maçta forma giyme rekorunu elinde bulunduran isim Rogerio Ceni, 1152 kez Sao Paolo ile sahaya çıktı.

Kırılması neredeyse imkansız olan bu rekorunun yanında dünyanın en golcü kalecisi unvanını ekleyip aynı maçta hem penaltı atıp hem de penaltı kurtarmak gibi eşsiz bir hikaye de bıraktı.

1987’de Sinop Futebol Clube (bizim Sinop’umuzla ilgisi yok, bu Brezilya’nın Sinop kentinin küçük takımı ki şehrin adı da aslında kurucusu olan fabrikanın baş harflerinin kısaltması) ile başladı ve 1990'da Sao Paolo altyapısına geçti, 1991'de profesyonel oldu.

Tarihin (şimdilik) tek santrforumsu-kalecisi olan Ceni, önceki rekoru efsaneden aldı.

24 Kasım 2013'te, Botafogo karşılaşmasında, Sao Paolo forması altında 1117. Maçına, Brezilya tarihinde, bir kulüpte en fazla forma giyen futbolcu unvanının yeni sahibi olarak çıkarken, rekorunu ele geçirdiği Pele'ye saygısını göstermek için 10 numaralı formayı giydi.

3- PAOLO MALDINI

Daha önce bu sayfalardan hikayesini kaleme aldığımız Paolo, Milan’ın ikinci nesil Maldini’sidir. Babası Cesare’nin Milan kaptanlığını yaptığı yıllarda altyapıdan girmiş ve kendisi de 24 yıl kırmızı siyahlı formayı giymişti. Üçüncü nesil Maldini olan Daniel ise geçtiğimiz sezon altyapıdan A takıma çağrılıp forma şansı bulmuştu.

Maldini’ler, kendi başlarına tek bir rekoru ellerinde tutuyorlar, bir aileden en fazla neslin tek bir takımın formasını giymesiyle…

Daniel olur da kaptanlık yapabilirse, işte o zaman rekoru da geliştirecekler, tek bir aileden tek takımda en fazla kaptan çıkarma… İşte bunu geçebilecek bir sülaleyi bir daha zor buluruz.

25 yıl ile Paolo Maldini, tüm zamanların bir takımda en uzun süre forma giymiş ikinci oyuncusu, aynı süreyi Roma’da geçiren Francesco Totti’den sadece 29 maç daha fazla oynadığı için bu basamakta; Totti’nin 618 maçına karşılık Paolo’nun 647 maçı bulunuyor.

4- RYAN GIGGS

İngiltere futbolu, listeye farklı onyıllarda sayısız futbolcu bırakmış olsa da modern dünyada tek bir isim var: Ryan Giggs.

İngiltere futbol tarihinin en büyük efsanelerinden biri olarak gösterilen Giggs'i ilk keşfeden Manchester City'nin scout ekibi olmuştu. 2 yıl mavilerin altyapısında oynayan genç Ryan, ilk sözleşmesine imza atmak için 14 yaşını bekliyordu. 29 Kasım 1987'de, Giggs'in 14. yaş doğum gününde evinin kapısı çalındı, gelen Sir Alex Ferguson'du. Bu küçük ziyaret, Ryan Giggs'i şehrin kırmızı tarafına çekmeye yetmişti.

1990-2014 yılları arasında 24 yıl profesyonel olarak Manchester United forması giyen Giggs’in 1987’de altyapıdan kırmızı formayı giymeye başlaması, buradan da +3’ü hanesine yazmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Altyapıdan itibaren ve hazırlık karşılaşmaları da hesaba katıldığında 1000’e yaklaşsa da Giggs’in profesyonel karşılaşma sayısı 672 ve bu alanda da Maldini’yi geride bırakabiliyor.

Bir başka deyişle, dilerseniz Ryan Giggs’i bir basamak daha yukarıya alabiliriz.

5- FİKRET KIRCAN

Tük futbol tarihinin Sait Altınordu’dan sonra ikinci ismini anmadan bu BEŞ’i tamamlayamazdık.

Fenerbahçe Kulübü’nün resmi bilgilerine göre Fikret Kırcan, 1934’te üzerine geçirdiği Fenerbahçe formasını 1956’da çıkardı. 22 yılını adadığı sarı lacivertliler, Fikret Kırcan’ı kulüp marşına dahil edecek kadar çok sevdiler.

 “Cihatlar, Lefterler, Canlar, Fikretler” diye devam eden Fenerbahçe marşı tribünlerde okundukça, onun adı da anılmaya sonsuza dek devam edecek.

Türkiye sıralaması 20 yıl ile Beşiktaş’ta Şeref Görkey ve Galatasaray’da Turgay Şeren ile devam ediyor. Modern zamanların son bayrak adamı olan Bülent Korkmaz ise 18 yılını Galatasaray forması altında geçirerek bu efsane isimlerin arkasındaki yerini aldı.

 

 

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya