SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

BEŞ: QPR, Le Roy, Kermit, Cüneyt Arkın, Michael Jackson

BEŞ - MÜDAVİMLER | 11.12.2019 13:10

Futbolcu babasının kendi teknik direktörünün ismini vermesinden entelektüel ailesinin isim seçme kurbanı olandan taraftar babanın futbolcu oğluna...

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
BEŞ: QPR, Le Roy, Kermit, Cüneyt Arkın, Michael Jackson

Bu hafta BEŞ için futbolcuların isim hikayelerini derledik, elbette en ilginç ve inanılmaz olanları...

Futbolcu babasının kendi teknik direktörünün ismini vermesinden entelektüel ailesinin isim seçme kurbanı olandan taraftar babanın futbolcu oğluna ve dünya tarihinin en acayip futbolcu değişikliği ekran yazısına...

Cüneyt Arkın'dan Michael Jackson'a, Metin Tekin'den Gandi'ye ve Kermit'e...

Şimdi okuyacağınız tüm hikayeler gerçektir! Öyle görünmüyor olsalar da...

111

1- QPR: CHARLIE OATWAY

Kariyerinin büyük bölümünü İngiltere’nin alt liglerinde geçiren, Premier Lig görmeden 2008’de futbolu bırakan İngiliz futbolcu Charlie Oatway’in isminin benzersiz bir hikayesi var.

O da isminin aslında Charlie olmaması... Ya da şöyle diyelim, adının içinde bir tek Charlie yok!

Tam adı; Anthony Philip David Terry Frank Donald Stanley Gerry Gordon Stephen James Oatway (en sondaki soyadı, diğerleri ismi...).

Tam 11 kelime isim ve 1 de soyadından oluşan bu ismin nereden geldiğini tahmin edebilmeniz için bir ipucu verelim; 11 isim!

Babası fanatik bir QPR, Queens Park Rangers taraftarı olan Charlie 1973 doğumlu, adındaki 11 isim de 1973 sezonu QPR A takım kadrosundaki as 11’dir.

Resmi olarak nüfus kağıdında 11 isim olan ancak Charlie adını kullanan Oatway, Charlie’yi nereden bulmuş?

“Charlie sadece ailemin bana taktığı lakap” diyor, “Halam, babam bana QPR takımının 11’ini isim olarak vermeye kalkınca itiraz etmiş ve ‘bu çocuk Charlie’ye benziyor, tipik bir Charlie’ demiş, aile içinde adım Charlie oldu” diye anlatıyor.

222

2- LE ROY: LEROY SANE

2018 Dünya Kupası’nda Almanya’da Löw tarafından kadroya alınmayarak üzerinden en çok fırtına kopartılan oyunculardan Leroy Sane’nin annesi ritmik jimnastikte altın madalya sahibi Regina Weber Sane, babası ise Senegal Milli Takımı’nın önemli isimlerinden biri olan Suleiman Sane.

Leroy’un adı, babasının 1990-1992 yılları arasında Senegal Milli Takımı’ndaki hocası, Claude le Roy’dan geliyor.

Afrika kıtasında Kamerun, Senegal, Kongo, Gana, Umman, Togo’yu çalıştıran, Dünya Kupası’na 1998’de Kamerun’la teknik direktörü olarak giden ve 1 kez de 1988’de Nijerya ile Afrika Uluslar Kupası kaldıran Fransız teknik adam Claude Le Roy, “Afrika Kralı” olarak bilinir.

3333

3- KERMIT: KERMIT ROMEO ERASMUS

İşin aslı şu ki sadece dikkatinizi çekmek için Muppets Show ve Susam Sokağı çocuk programları ile ölümsüzleşen kukla yeşil kurbağa Kermit’i kullandık, adındaki tek özgün isim Kermit oysa ki...

Bu küçük itirafın ardından hikayenin gerçek kısmına dönelim.

Günay Afrikalı bir ailenin oğlu olarak Port Elizabeth’te doğan Kermit’in orta ismi Romeo, Sheakspear’in ünlü oyunu Romeo ve Julyet’ten geliyor. Erasmus ise ailesinin soyadı ve gelmiş geçmiş en büyük filozoflardan Hollandalı Desiderius Erasmus’la isim benzerliği taşıyor.

Cape Town’da futbol okulu açan Feyenoord antrenörlerinin yeteneği fark etmesiyle Hollanda’ya transfer olduğunda bu soyadı futbolcuya epey bir saygınlık kazandırmıştı.

Romeo dışında isim koyma hikayesi yok, ama kabul edin, futbol tarihinin gelmiş geçmiş en ilginç isim birleşmesi Kermit Romeo Erasmus’a ait...

444

4- CÜNEYT ARKIN: CÜNEYT TANMAN

Futbolculara veren büyük karakterlerin hikayeleri arasında kuşkusuz en güzellerinden biri Galatasaray'ın yakın tarihinin en önemli isimlerinden biri...

Cüneyt Tanman ile kardeşi Arkın Tanman’ın Türk sinemasının efsane aktörlerinden Cüneyt Arkın'ın ismini taşımaları... Oysa Cüneyt Arkın’ın gerçek ismi Fahrettin Cüreklibatır’dır.

Sinema tarihimizin en sıra dışı isimlerinden Cüneyt Arkın’ın İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu bir doktor olduğunu bilen var mıdır?

Buraya kadar gelmişken hemen ekleyelim...

Metin Oktay, Galatasaray efsanesi olarak oynadığı dönemde pek çok erkek çocuğa isim babası olmuştu. Ancak bu çocuklardan sadece biri futbolcu oldu; Beşiktaş tarihinin Sarı Metin’i Metin Tekin...

555

5- ÇIKAN OYUNCU: MICHAEL JACKSON – GİREN OYUNCU: JOHN LENNON

30 Ekim 2013’te Brezilya 2. Ligi’nde Atletico Goianiense-Avai karşılaşmasını izleyenler, karşılaşmanın 58. dakikasında ekranda beliren oyuncu değişikliği bilgisini görünce ne hissettiler acaba?

Çıkan oyuncu Michael Jackson, giren oyuncu John Lennon! O tarihte sosyal medyada sıklıkla bu anın televizyon ekranından çekilmiş fotoğrafı dolanıp durmuştu.

Michael Jackson ve John Lennon’un kendileri olmadığı kesindi de futbol tarihinin en “göze bayram” oyuncu değişikliğinin kahramanları kimdi?

O tarihte 25 yaşında olan “Michael Jackson”ın gerçek ismi Carlos Adriano Sousa Cruz... Genç takımlardayken yaptığı Michael Jackson danslı gol sevinçleri sayesinde önce lakap olarak aldı, profesyonel olduktan sonra formasına taşıdı. Brezilya’dan Kore ligine transfer olan ve Adriano Michael Jackson adıyla kariyerini sürdüren Brezilyalı, sima olarak da “ay yürüyüşçüsü”nü andırıyor.

John Lennon ise gerçek isim. Ailesinin efsane Beatles’ın büyük adamına duyduğu hayranlık nedeniyle, vaftiz ismi olarak oğullarına verdikleri John Lennon Silva Santos resmi bir ad.

27 yaşındaki Lennon, Serie B’de Operario forması giymeye devam ediyor.

İsminin hakkını verebildiği söylenemese de müzikten anlayan her futbolseverin sevdalısı olduğu takımın kadrosunda “varlığı yeter” kontenjanından görmek isteyeceği bir oyuncu.

Atletico Goianiense’in Avai karşılaşmasındaki esame listesinde Michael Jackson ve John Lennon’ın yanı sıra bir isim daha vardı: Stoper Mahatma Gandhi Heberpio.

Bir takım bu kadar “ünlü” adamın adaşını nasıl aynı kadroda toplamayı başardı, o da elbette bir başka soru...

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya