SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....
HAVA DURUMU : İstanbul 7°C/ 20°C

BEŞ: Et, boya, karides, sosis, dondurma makinesi

BEŞ - MÜDAVİMLER | 19.03.2020 12:53

Futbolcuların bonservis bedeli rekorlarının hava uçuştuğu çağa çok ters gelecek ama bonservis sadece para olmuyor, çok daha ilginç hikayeler var...

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
BEŞ: Et, boya, karides, sosis, dondurma makinesi

1 ton et, 40 litre boya, ağırlığınca karides, 15 kilo sosis, dondurma makinesi... Alışveriş listesi değil, futbol tarihinin en ilginç bonservis bedelleri...

 

Futbol tarihinde spor malzemesi karşılığında, özellikle de amatör takımlardan alınan genç futbolcular için top, forma gibi bedeller ödenmesi yayındır. Angel di Maria’nın Torito'dan Rosario'ya transferi 35 futbol topu karşılığında gerçekleştiğini daha önce bu sayfalardan anlatmıştık.

Ancak az sonra okuyacaklarınız, gerçekten çok ilginç kategorisinde...

BEŞ’te bu hafta tarihin en garip bonservisleri var.

1- 1 TON ET: ION RADU

Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en ilginç bonservis bedeli değil ama Romanyalı futbolcu Ion Radu, 1998 yılında Jiul Petrosani’den Valcea’ya 1 ton et karşılığı transfer olmuştu.

Hikaye ilk kez 1998 yılında İngiliz Independent gazetesinde tek cümlelik bir haber ve “Etli Transfer” manşetiyle çıkmıştı. Petrosani’nin başkanı, “Eti satıp diğer futbolcuların maaşlarını ödeyeceğiz” açıklaması yapmıştı.

Petrosani, o yıllarda Romanya 1. Ligi’nden küme düşmüştü, ekonomik olarak iflasın eşiğindeydi. Kulüp satılabilecek ne varsa kapının önüne koymuş, gelen her teklifi kabul etmeye hazırdı. Valcea takımının da durumu farklı değildi, Romanya 4. Ligi’ne düşmüşlerdi, paraları yoktu ama finansman bulabilmişlerdi, et olarak!

Futbolu bırakan ve sakin bir hayat sürdüren Ion Radu, 2019 yılında bir Romanya gazetesine verdiği röportajda, “Güzel günlerdi” diyor,

“Juil’in paraya ihtiyacı vardı, teklif et olarak gelmişti, üzüldüğümü söyleyemem, futbol tarihinde dondurma makinesi karşılığı transfer olmuş futbolcular var.”

Radu’nun spoiler vermesi şık olmadı, ama evet, dondurma makinesine de geleceğiz...

2- 40 LİTRE BOYA: FRANCO DI SANTO

Bir dönem Arjantin’in gol makinesi Hernan Crespo’nun veliahtı olarak gösterilen fakat bir türlü beklenen patlamayı yapamayan Franco Di Santo’nun lakabı de Crespito (Küçük Crespo)’ydu.

Harika Çocuk olarak Chelsea’ye transfer olmuştu ancak tutunamadı. Blackburn’e kiralık gönderildi, Werder Bremen ve Schalke’de şansını denedi. Bugün 30 yaşında, Atletico Mineiro’da sakin bir futbol sürüyor.

Di Santo, beklentileri karşılayamadı, Hernan Crespo’nun mertebesine ulaşamadı. Ama adını futbol tarihine yazdıracak bir transfer hikayesinin kahramanı oldu.

2006’da Arjantin’de amatör bir futbol takımı olan Tiro Suizo’da oynuyordu. Şili takımı Audax Italiano’ya transfer olurken kulüp bir miktar para ödemek yerine 12 futbol topu, iki kale ve 40 litre boya vermişti.

Bu Şili ekibi için son derece karlı bir anlaşma olmuştu, çünkü Audax, Di Santo’yu 3,4 milyon sterline Chelsea’ye sattı.

3- KARİDES: KENNETH KRISTENSEN 

Transfer piyasasında dudak uçuklatan paralar futbolculara verilirken, Norveç futbolunda bu tarz meblağlar görülmüyor.

Üstelik bırakın yüksek paraları, daha kötü durumda olanlar bile var. 2002 yılında, Norveç 3. Ligi’nde “Karın tokluğuna transfer olur mu?” dedirtecek bir hikaye yaşandı.

Vindbjart’ta top koşturan Norveçli futbolcu Kenneth Kristensen, aynı ligde mücadele eden Floey teknik heyetinin radarına girmişti.

Vindbjart, Floey takımının ilgisini görmezden gelemedi ve kararı Kristensen’e bıraktı. Kristensen de bu transfere onay verince iş, ücreti konuşmaya geldi.

Floey takımının başkanı Rolf Guttormsen, karides teklifiyle Vindbjart’ın kapısını çaldı.

Kristensen’in ağırlığı kadar karides teklifi, Vindbjart’a yeterli gelmiş olacak ki anlaşma sağlandı. Kristensen’in ağırlığı yaklaşık 77 kilo ediyordu ama Floey için sorun değildi. Başkan Guttormsen, “Problem yok, yeterince karidesimiz var” açıklamasıyla taraftarının gönlüne su serpiyordu!

4- 15 KİLO SOSİS: MARIUS CIOARA 

2006 yılında Romanya'nın alt kademe futbolunda trajikomik bir transfer hikâyesi yaşandı.

Romanya 2. Lig ekiplerinden UT Arad takımı, savunma oyuncusu Cioara Marius'u göndermek istiyordu. 4. Lig'de mücadele eden Regal Horia da kendisine talip oldu.

Buraya kadar her şey normal!

Regal Horia maddi zorluklar içindeydi ve UT Arad'a para yerine ellerindeki tek mal varlığı olan eti teklif ettiler. İşin garip yanı o ki, UT Arad teklifi kabul etti ve Marius'u 15 kilo et karşılığında Regal Horia'ya sattı.

Ama Marius bu transfer ücretini kendisine edilen bir hakaret olarak gördü. Transfer olduktan sonra bu duruma katlanamayarak futbolu bırakma kararı alan Cioara Marius, İspanya'ya yerleşerek tarım ve inşaat işçiliği alanında iş aramaya başladı.

Regal Horia da suya düşen transfer girişiminin ardından bir açıklama yayınlıyordu: "Çok üzgünüz çünkü iki şey kaybettik; birincisi iyi bir oyuncu, ikincisi takımımızın bir haftalık yemeği!"

5- DONDURMA MAKİNESİ: HUGH MCLENAHAN 

Günümüzde transfer rekorları kıran İngiliz devi Manchester United'ın tarihinde parayla satın alınmamış oyuncular da bulunuyor. Bunlardan birisi Hugh McLenahan'dı.

Manchester şehrinde çeşitli kulüplerde futbola başlayan McLenahan, amatör lig takımı Stockport County’ye transfer oldu.

Stockport maddi sıkıntılar içindeydi ve finansal kaynak yaratmak istiyordu. Kulüp yetkilileri bir dükkan tuttular ancak ne satacakları hakkında hiçbir fikirleri yoktu.

Tam da bu sırada Manchester United, Stockport County kulübüne Hugh McLenahan'ı transfer etme karşılığında dondurma makinesi teklif etti.

Manchester United'ın menajer asistanı dondurma sektöründe iş adamıydı. Stockport bu teklifi yeterli buldu ve McLenahan'ın transferi iki dondurma makinesi karşılığında gerçekleşti.

1927 yılında Hugh McLenahan, bu transferiyle profesyonelliğe adım attı ve 9 yıl Manchester United forması giydi. Doğup büyüdüğü Manchester şehrinden ayrılarak 3 yıllığına Notts County'de forma giydi. Ancak 2. Dünya Savaşı'nın başlaması, kariyerinin sonu oldu.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya