SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

BEŞ: Juninho, Tugay, Hooijdonk, Hami, Legrotaglie

BEŞ - MÜDAVİMLER | 25.03.2020 12:15

BEŞ'te tarihin en iyi frikikçilerini bir araya getirdik; kimi hızı, kimi mesafesi, kimi gol olma oranı, kimi ise zamanını etkilemesiyle ünlüydü.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
BEŞ: Juninho, Tugay, Hooijdonk, Hami, Legrotaglie

Bu hafta BEŞ’te ne olduğunu çok tahmin edebileceğiniz bir derleme yaptık; en iyi 5 frikik ustası.

Elbette eksik çok...

Futbol tarihinin en ünlü serbest vuruş golünü atan Roberto Carlos, mükemmel tekniği ile Andrea Pirlo, akılda kalan hemen tüm golleri frikikten atılmış David Beckham, kariyerinde toplam attığı frikik golü sayısı bilinmeyen Sinisa Mihajlovic bir başka bölümde yer alacaklar.

Ayrıca kaleci frikikçiler Rogerio Ceni ve Chilavert’i de ayrı bir bölümde anlatmanın doğru olacağını düşündük.

Gol atmak için her türlü yöntemi mükemmel uyguladıklarından Sergen Yalçın, Hagi ve Alex de Souza’yı da frikiklerden çok fazlası olarak ayırdık.

Tarihe frikik ustaları olarak adını yazdırmış 5 ismi ancak sığdırabildik.

1- JUNINHO PERNAMBUCANO

Kimilerine göre dünyanın en iyi frikikçisi Juninho’dur.

Futbol literatüründeki, “Onun vurduğu yerden taksi tutsan 20 lira yazar” kavramı da Juninho’dan gelir.

Kariyerinde 77 frikik golü bulunan Juninho, bunların hemen hepsini ceza sahası dışından atmıştır. Bayern Münih, Werder Bremen, Toulouse, Real Madrid, River Plate’e 35 metreden attığı serbest vuruş golleri onun için penaltı gibiydi.

Onun en ünlü frikikleri, mesafeye meydan okumuştur:

2006’da Ajaccio’ya 41 metreden, 2007’de Barcelona'ya 47 metreden, 2008’de Nice’e ceza yayının üzerinden yani 48 metreden serbest vuruş golü atmıştı. Bu 4 golün bir ortak özelliği vardı; hepsi 6 pasın üzerinde ve kalecinin neredeyse hemen önünde sekmişti. Yani gol olmamaları neredeyse imkansızdı.

Juninho’nun serbest vuruş gollerinin arasında uzak mesafeler kadar yandan attıkları da ayrı parantez açılmaya değerdir: Ceza sahasını yandan ortalayan ve 10 metre kadar da dışından frikik golü kaydetmişti.

Peki sırrı neydi? Kendisi anlatıyor:

“O dönemde Corinthians’ta oynayan Marcelinho’nun serbest vuruşlarını kopyalayarak başladım. Vurduktan sonra top havada giderken dans ediyordu. Vuruşun tekniğini ise Didi’den öğrendim.”

Juninho’nun frikik tekniğini en iyi anlatan kişi ise Andrea Pirlo olmuştur. Pirlo, biyografisinde, Juninho’nun vururken ayak parmaklarının sadece üçünün topa değdiğini fark etmişti. Mesafe fark etmiyordu sadece ayak olabildiği kadar düz ve gevşek olmalıydı.

Juninho’ya 20 yıllık kariyerinde 77 frikik golü attıran ve herkesin aradığı formül buydu...

2- HAMİ MANDIRALI

Serbest vuruştan gol demek Türkçede sözlüklere bile Hami Mandıralı olarak geçse yeridir.

Can Durukan ile birlikte Hami Mandıralı ile röportaj yapıp frikik golleri üzerine de sohbet etme şansı bulmuştuk.

Elbette, öncelikle şehir efsanelerinden birini açıklığa kavuşturduk.

Trabzonspor’a deneme amaçlı bir yabancı oyuncu geliyor, antrenmana maçına çıkıyor, serbest vuruş pozisyonu oluyor, topun başına da Hami geçiyor, adamcağız ne bilsin, Hami’nin vurduğunuz serbest vuruşa kafaya çıkıyor, beyin sarsıntısı geçiriyor.

Bu hikaye doğru değil, ancak Hami Mandıralı’nın şöyle bir anısı var:

“Adana kalecisine penaltı attım, 15-20 dakika baygınlık geçirmişti hatta ambulans gelmişti sahaya… Bir defa da Suat Kaya frikikte önüme atlamıştı, top ona geldi, biraz yatıp debelenip yerden zor kalkmıştı."

"Kimseyi öldürmek, sakatlamak için değil, gol olsun diye vuruyordum ama doğrudur, bizimkiler antrenmanda baraja girmezlerdi. Sonrasında Leekens hoca ya da Braems hocaydı, plastikten baraj oyuncuları getirdi de ben rahatladım."

"Takım arkadaşına baraja geç diyemiyorsun, antrenman maçında da resmi karşılaşmaymış gibi ciddiyetle davranmak zorundasın. Birine denk gelecek diye vuramıyorsun, korkuyorsun. "

"Topa vurmadan 15 metre açılıyorum. Ben o kadar açılınca baraj zaten başlıyor titremeye… Rakibi düşün bir de! Gerçi vururken, rakibe top gelmemesine çalıştım. Hep istediğim aralıktan topu geçirmeyi başardım. Ama o hızla birine gelseydi sıkıntı olabilirdi…”*

Neden 15 metre açılıyordu?

“Basit, barajdaki rakip oyuncular korksun diye! Serbest vuruşta tüm benliğinizle vuruyorsunuz. Nasıl vurduğumu biliyorum ama iki ayağımın birden yerden kesildiğini sonradan fark ettim. Resimleri gördüm, gazeteci ağabeylerim yakalamışlar. Stil bu… Bazıları bilekten bazıları dizden vurur, ben bütün vücudumla vuruyordum işte. Benim bütün ayak gidiyordu. Havalanıyordum zaten. Sertliği de ondandı.”*

* Fitbol Dergi Şubat 2018 sayısından alıntılanmıştır.

3- PIERRE VAN HOOIJDONK

Ankaragücü’ne neredeyse orta sahadan attığı golü bir kez daha izleyin. Muhtemelen bir kez ile kalmayacaksınız...

Futbolun sanatçılarından olarak gösterilen ve futbol tarihinin en iyi 10 frikikçisinden biri kabul edilen Pierre van Hooijdonk, futbolu izlerken ne kadar keyif alabileceğimizi hatırlatıyordu.

Duran top organizasyonlarında en etkili futbolcular arasında sayılır ve orta mesafeden attığı frikiklerin kaleyi bulma yüzdesi de onu diğerlerinden ayrıştırırdı.

Hooijdonk’un frikik gollerinin sırrı neymiş, onu da kendisinden dinleyelim:

“Serbest vuruştan gol atmam için iyi bir günümde olmam gerekmez. Çünkü biliyorum ki nereden vurursam vurayım, rakip kim olursa olsun o vuruş gol olur.”

Hooijdonk ile ilgili bir not daha ekleyelim; onunki doğal yetenek değildi, her antrenmandan sonra 15 ila 30 dakika sadece serbest vuruş çalışarak mükemmelleştirilmişti. O nedenle de o vuruş her zaman gol olurdu.

Hooijdonk’un kariyerinde attığı en güzel gol ise 2001-2002 sezonunda Feyenoord formasıyla Freiburg’a attığı yan açıdan 30 metrelik vuruş olarak gösterilebilir.

Elbette Fenerbahçeliler için tüm golleri aynı güzelliktedir.

4- TUGAY KERİMOĞLU

İngilizlerin Türk efsanesi Tugay Kerimoğlu, futbol tarihinde en hızlı 10 serbest vuruş golünden birine imza atmıştı.

3 Kasım 2001’de Blackburn Rovers formasıyla Southampton’a karşı 135 km/sa hızı ölçülen serbest vuruş golüyle adını tarihe yazdırmıştı.

En hızlı serbest vuruş gollerine imza atmış olsa da Tugay Kerimoğlu, kendisini bu listeye muhtemelen almazdı.

Nereden mi biliyoruz?

Geçen sezon Beşiktaş-Ankaragücü maçı sonrası yorum yaptığı televizyon kanalında, karşılaşmada Quaresma’nın yerine Ljajic’i frikik kullanmasını şöyle yorumlamıştı:

“Kim daha iyi serbest vuruş kullanıyorsa o atacak, Galatasaray’da Hagi varken benim frikik atmam doğru olur muydu?”

İngiltere Premier Lig tarihine serbest vuruşlarınızla geçmiş olmanız yine de sizden daha iyisine topu bırakmayacağınız anlamına gelmiyor...

5- VICTOR LEGROTAGLIE

Tarihin en fazla frikikten gol atmış 3. futbolcusu olan Victor Legrotaglie’yi ancak eski maç görüntülerinden izleme şansı bulabildik, o da son derece az sayıda mevcut. Ancak kitaplar en iyi serbest vuruşçular arasında onu da yazarlar.

Peki kimdir Legrotaglie?

Arjantinli Legrotaglie, tarihte Juninho ve Pele’den sonra en fazla serbest vuruştan gol atmış 3. futbolcudur, 66 golü frikikten buldu. IFFHS – Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu’na göre Ronaldinho ile üçüncülüğü paylaşıyor.

Ancak futbol kitapları sadece istatistik nedeniyle Legrotaglie’yi en iyiler arasına yazmaz, aslında futbol oynadığı dönemde özellikle Latin Amerika’daki futbol neslini vuruşları ile etkilemesi nedeniyle adı en üst sıralarda çıkar.

1937 doğumlu ve bugün 82 yaşında olan Legrotaglie, 1953-1976 tarihleri arasında Arjantin’de futbol hayatını geçirmişti.

Legrotaglie ile ilgili bir küçük not daha:

Dönemin hem Avrupa kulüplerinden hem de ABD’nin yıldızlar karması Cosmos’tan teklif alsa da reddetmişti, bunun nedeni ise ülkesinde futbol oynamak istemesiydi.

Bugün Arjantin’de Mendoza’da kendi adını taşıyan bir stat bulunuyor: Estadio Victor Antonio Legrotaglie.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya