SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

BEŞ: Şarapçı, Dövmeci, Dedektif, Modacı, Elektrikçi

BEŞ - MÜDAVİMLER | 06.11.2019 13:31

Onların gerçek işleri var, futbolu bıraktıktan sonra gerçek hayatı seçtiler…

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
BEŞ: Şarapçı, Dövmeci, Dedektif, Modacı, Elektrikçi

Futbolu bıraktıktan sonra futbolcular genelde ya teknik direktör olurlar ya da futbol yorumcusu… Hobi edinip mutlu hayat sürenleri BEŞ’te daha önce yazmıştık.

İleriki bölümlerden birinde yatırım yapıp zengin olanları da yazacağız.

Ancak bu bölümde gerçekten çok özel BEŞ futbolcuyu bir araya getirdik.

Onların gerçek işleri var, futbolu bıraktıktan sonra gerçek hayatı seçtiler…

Şarap üreticisi Pirlo’dan Hollanda polisinde dedektiflik yapan De Zeeuw’a…

Belki de BEŞ’in şimdiye kadar yakaladığı en güzel hikayeleri okumaya davet ediyoruz…

pirlo

 

ŞARAPÇI: ANDREA PIRLO

Aslında şarap üreticisi çok sayıda futbolcu var. Söz gelimi David Ginola 2002’de futbolu bıraktıktan sonra şarap üreticiliğine başlamıştı. Andres Iniesta ise henüz bırakmadan, bir şarak markasına ismini bile verdi: Bodega Iniesta.

Öte yandan tüm bu şarapla içli dışlı futbolcular arasında gerçek üretici Andrea Pirlo’dur.

Kuzey İtalya’da üzüm bağları bulunan ve şarap üreten Pirlo aslında aile işini devam ettiriyor.

Pirlo’nun bağlarının bulunduğu alanın bir bölümü ananesinden kalma, çok küçük bir çocukken bu bağlarda oynardı. Tüm aile birlikte üzüm hasadını birlikte yaparlardı. Hatta annesinin ürettikleri şarabı suyla seyreltip Pirlo’ya tadına bakmasına izin verdiğini de anlatıyor.

Pirlo’nun küçük yaşlardan beri içinde olduğu şarap üreticiliğini aslında futbolcuyken da uzaktan idare ettiğini biliyoruz. Futbolu bıraktıktan sonra ise işin başına geçti

“Hayatım boyunca şaraplar ailemin bir parçasıydı" diyor Pirlo, "şarapla ilgili her şeyi okudum ve araştırdım, tüm üzüm çeşitlerini ve şarap üretiminin her aşamasını çok iyi biliyorum, nasıl şarap yapılacağını da...”

agger

DÖVME SANATÇISI: DANIEL AGGER

Hemen her futbolcu dövme yaptırır, dövmeler ile futbolcular neredeyse bir çeşit isim tamlamasına dönüştü.

Ama Danimarkalı eski futblcu Daniel Agger için durum çok farklı…

Daniel Agger dövme sanatçısı…

Futbolculuğu döneminde kazandığı para ile kardeşi ve en yakın arkadaşının başında bulunduğu kanalizasyon temizleme şirketinin sahibi. Ancak konumuz gereği futbolcuların sahip oldukları işi yapmaları gerekiyor, dolayısıyla an itibariyle KloAgger Kanalizasyon Hizmetleri şirketini bir başka BEŞ’e bırakacağız.

Agger, Liverpool’da geçen 8 sezonun ardından ülkesinin takımı Brondby’de futbolu bıraktı. İspanya’ya Marbella’ya taşındı. Burada vaktini dövme yaparak geçiriyor.

Dövme işini yarı profesyonel yapan Daniel Agger’in genellikle internet üzerinde kendi dövme tasarımlarını paylaştığı bir sitesi bulunuyor.

Yakın arkadaşlarına özellikle de Premier Lig’deki futbolculara dövme yapıyor, bunun için Marbella’ya gitmeleri gerektiğini de ekleyelim.

arsh

MODA TASARIMCISI: ANDREI ARSHAVIN

Moda markası olmayan futbolcu kalmadı, CR7 mesela artık bir marka, erkek iç çamaşırına kadar mevcut. David Beckham’dan tutun da Rio Ferdinand’da kadar onlarca futbolcunun adını moda markasına yatırım yaptıkları için sıralayabiliriz.

Ancak Adnrey Arshavin’i tüm bu futbolculardan ayıran bir özelliği var.

Arshavin, St Petersburg Üniversitesi Moda Tasarımı Teknolojileri bölümü mezunu, gerçek bir moda tasarımcısı.

Bu bölümü tercih etmesinin nedeni olarak, “17 yaşındaydım, en çok kız hangi bölümdeyse orada okuyalım diye düşünmüştük” açıklamasını yapıyor ki dürüst davranması da kıymetli elbette…

Futbolcuyken kurduğu moda şirketi bugün kendisi teknik direktörlük yaparken de devam ediyor. Özellikle kadınlar için elbise ve erkekler için spor kıyafetleri tasarlayan Arshavin’in ürettiği modeller arasında çok sayıda kendi tasarımı da bulunuyor.

stu

ELEKTRİKÇİ: STUART PEARCE

Efsane Brian Clough’un Nottingham Forest takımında forma giydiği dönemlerde lakabı “Psycho” yani Psikopat’tı.

Futbolu henüz altyapılarda oynadığı dönemlerde bir gün olur da profesyonel olamazsa diye elektrikçilik eğitimi almıştı. Aslında bu işi de sevmişti ve antrenmanlardan arta kalan vakitlerinde yaşadığı bölgede elektrik işlerine gidiyordu. Profesyonel olup İngiltere’nin en üst seviye liglerinde ve hatta Avrupa Kupaları’nda, İngiltere Milli Takımı’nda forma giydiği dönemde bile elektirikçiliği bırakmadı.

Nottingham Forest’ın maç günü yayınlanan program kitapçığına “Semtinizin elektirikçisi, lütfen arayın” diye ilan verdiği de kesinlikle doğru…

İngiltere Milli Takımı yardımcı antrenörlüğü ve bir dönem Manchester City’de menajerlik yaptığı dönemde bile elektirikçiliği hiç bırakmamış olması, hikayenin mükemmelliği olsa gerek.

“Profesyonel futbolcu olmayı beklediğim 20’li yaşlarımın başında elelktirikçilik yaparak hayatımı kazanıyordum. Eğer Coventry ile sözleşme imzalamasaydım bugün hala elektirikçi olacaktım. Mesleğimi neden bırakayım ki, o benim hayatımın parçası…

Şimdiye kadar BEŞ’te yazılmış en güzel hikaye olabilir mi?

zeeuw

ÖZEL DEDEKTİF: ARJAN DE ZEEUW

Stuart Pierce’in hikayesi mükemmel değil mi?

Siz bir de De Zeeuw’unkini dinleyin…

Hollandalı futbolcu Arjan de Zeeuw’u Wigan ve Portsmounth’ta oynadığı dönemden hatırlayanlar olacaktır. Kalanlar için de kulak aşinalığından tanıdık gelecektir.

Ama şimdi size futbolu bıraktıktan sonra edindiği mesleği anlatınca onu bir daha unutamayacaksınız…

13 yıl Premier Lig’de forma giydikten sonra ülkesine döner De Zeeuw, yarım kalmış olan tıp eğitimini tamamlayıp doktorluk diplomasını alır ama polis merkezinin açtığı özel dedektiflik sınavlarına hazırlanmaya karar verir.

“Hayatımın henüz yarısındaydım, neden yeni bir kariyer yapmayayım diye düşündüm...”

Önce özel dedektif olarak başlayan De Zeeuw, ülkesi Hollanda’da hırsızlık, zapt gibi temel suçlarla ilgileniyor, 2014’te müfettiş oldu.

İnanılmaz ve son derece ilginç onlarca hikayesi arasında sadece birini buraya sığdırabileceğiz:

“Bir hırsızlık soruşturması sırasında şüpheliyi sorguya çekiyorduk. Bana dönüp ‘Seni tanıyorum, İngiltere’de futbol oynamıştın’ dedi. Bir süre İngiltere futbolu hakkında sohbet ettik, sonra hırsızlıkla ilgili sorguya kaldığımız yerden devam ettik.”

Muhteşem…

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya