SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

BEŞ: Lambretta, Cola de Vaca, Rulette, Fok, Rabona

BEŞ - MÜDAVİMLER | 08.01.2020 16:02

Hepsi rakibi geçmenin bir yöntemi... Futbolun kalın kitabında çok sayıda hareket vardır, adını kendi yaptığı bir tekniğe verebilmiş oyuncu çok az.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
BEŞ:  Lambretta, Cola de Vaca, Rulette, Fok, Rabona

Dünya futbol tarihinde literatür girmiş çok sayıda hareket vardır. Gol sevinçlerinden bahsetmiyoruz (yakında bir gün için fena fikir değil bu arada) bizim derlediğimiz hareketler maç içerisinde kimi vuruş kimi teknik ama elbette hepsi çalışma ile yeteneğin ürünü olan hareketler...

Quaresma’nın trivelası gibi söz gelimi...

Futbolun çok kalın kitabında çok sayıda hareket vardır, adını kendi yaptığı bir tekniğe ya da vuruşa verebilmiş oyuncu sayısı ise çok azdır...

En iyi bilineni “Cruyff Dönüşü”...

Johan Cruyff'un, 1974 Dünya Kupası'nın en unutulmaz anı olarak kayda geçen Cruyff Dönüşü'nün ilk kurbanı, İsveçli Jan Olsson, “hala nasıl yaptığını anlamıyorum” diyor...

Daha az bilinen marka hareketleri BEŞ’te derledik.

1- Lambretta: Djalminha

Deportivo La Coruna efsanesi, Brezilyalı futbolcu Djalminha, İspanya’da oldukça ünlüdür. İki nedenden dolayı: Birincisi, rakip takımın futbolcu ve taraftarlarının sinirlerini zıplatması, ikincisi de Lambretta hareketi.

2002’de antrenmanda teknik direktörü Irureta’taya kafa attığı için önce Avusturya’ya kiralık gönderilen ardından da 2005’te Meksika'da emekliye ayrılan Djalminha, futbolun sihirli ve biraz da sinirli adamı olarak anılır.

Nedir Lambretta? Meşin yuvarlağı topuğuyla kafasının üzerinden önüne alarak rakibe çalım atmaktır.

En ünlüsü, 1999-2000 sezonunda 5-2 kazandıkları Deportivo-Real Madrid maçında yaptı...

2- Cola de Vaca: Romario

1994 Dünya Kupası, Roberto Baggio’nun gölgesinde kaldı. Aslında her halükarda öyle olacaktı; penaltıyı atsa İtalya şampiyon olacaktı, kaçırdığı için asıl şampiyonu herkes unuttu. Elinde Dünya Kupası’yla poz veren Romario’nun hiç şansı yoktu!

Real Madrid futbolcusu Alkorta'nın da hiç şansı olmadı, tarihe geçti. Romario’nun kendisine attığı ve "cola de vaca" adıyla bilinen çalım yüzünden...

Açıklamaya geçmeden adının anlamını söyleyelim, anlatması kolay olsun... Vaca, inek demek, Cola ise kuyruk, tam çevirisi İneğin Kuyruğu. Cola de Vaca, ineklerin, sinekleri kuyrukları ile kovmak için 180 derece hareket ettirmelerine atfen bu isim verilmiş.

Rakibinin önünden geçerken topu ayağının içiyle ters tarafına doğru çekerek yön değiştirmektir.

Merak edenler için adres verelim: Tam da bugün, 8 Ocak 1994’te oynanan ve Barcelona’nın Real Madrid’i 5-0 yendiği maçının özetine giderseniz görünce hemen tanıyacaksınız.

Peki çalımı yiyen Alkorta kimdir?

Başka bir BEŞ bölümünde detaylarını anlatalım, zira Zidane bekletilmeye gelmez.

3- Rulette: Zinedine Zidane

Rulette, Hareketin asıl sahibi Garrincha'dır.

Thierry Henry versiyonu "Marseille Dönüşü" olarak adlandırılır.

Zidane yaptığında ise şiir olur ve "Zidane Rulette" adını alır.

Aslında çok bilinen bir hareket, rakibin önünden geçerken topu, 360 derece kendi etrafında dönerek saklamak...

Futbol literatüründe yer alan en edebi çalım olsa gerek.

4- Fok Yürüyüşü: Kerlon

Brezilya'nın harika çocuğu olarak anılsa da Kerlon sadece bu hareketini dünya futboluna yazdırabildi.

Aslında hareketi anlatınca Kerlon’un neden kaybolup gittiğini de anlayabilirsiniz: Topu ayağıyla değil kafasının üzerinde sektirerek sürmek.

Top yerde sürülür elbette, Kerlon’unki topu başında sektirerek yürümek, koşmak, ceza sahasına girip önüne indirip gol pozisyonu aramak.

Evet sevgili okuyucular, Kerlon’un Fok Yürüyüşü ile ceza sahasına girip önüne indirip gol aramışlığı var! Elbette daha çizgi üzerinde dirsek ve benzeri müdahalelerle yere indirildi.

İzlemesi müthiş olsa da pek çok maçta Seal Dribble yüzünden rakip futbolcuların Kerlon'a sert müdahalesi olmuş hatta kavga çıkmıştır. Literatüre “çalım tekniği” olarak girse de aslında baya saygısızlıktır da aynı zamanda.

5- Rabona: Di Maria

Vuruş ayağını sabit ayağının arkasından çevirerek topa ayak üstüyle vurmak...

İlk kez 1948’de Arjantin’de Ricardo Infante tarafından, Estudiantes-Rosario Central maçında yapıldığında, ertesi gün Arjantin’de El Grafico Dergisi Infante’nin fotoğrafını kapak yaptı ve Infante okulu astı” manşeti attı. İspanyolcada okulu asmak anlamına gelen rabona hareketin adı oldu.

Rabona 1970'lerde Giovanni Roccotelli ile ünlendi.

Rabona kralları listesinde Cristiano Ronaldo, Quaresma ve top kontrolünde dahi kullanmaktan çekinmeyen Neymar yer alsa da hareketin bugünkü krallarından biri Angel Di Maria’dır.

Tottenham’dan Lamena’nın rabonasını da izleme önerilerimize ekleyelim...

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya