SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Chapecoense'nin Acıları

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 29.11.2019 17:03

Düşen uçakta takımının neredeyse tamamını kaybeden Chapecoense, bu acı tarihin yıl dönümünden 1 gün önce Brezilya Serie A’da küme düşmeyi garantiledi.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Chapecoense'nin Acıları

3 yıl önce, 29 Kasım 2016 tarihinde, Sudamericana finali için Kolombiya’nın Medelin Havalimanı’na giderken Kolombiya’da düşen uçakta takımının neredeyse tamamını kaybeden Chapecoense, bu acı tarihin yıl dönümünden 1 gün önce Brezilya Serie A’da küme düşmeyi garantiledi.

BORCU OLMAYAN TAKIMDI

Chapecoense yılları alt liglerde geçmiş bir takımdı, 1979’dan beri uzak kaldığı Serie A’ya 2013’te yükselmişti. İkinci sezonunda da Sudamericana vizesi alınmıştı.

Brezilya’nın borcu olmayan nadir kulüplerinden biriydiler, küme yükseldiklerinde ülkede onlarla ilgili yazılan makalelerin büyük çoğunluğu “tüm ülkeye örnek kulüp yönetimi” başlığı üzerinden açılıyordu. Ortalama 9 bin seyirciye oynayan, Santa Caterina’nın tarım ve hayvancılık kenti Chapeco’nun küçük takımı, Brezilya’ya futbolun doğru yönetim ve isabetli kadro seçimi ile yapılandırıldığında nasıl büyük bir başarının parçası olacağının örneği oluyordu.

Son 16 turunda Independiente, çeyrek finalde Junior ve yarı finalde San Lorenzo; Brezilya gibi futboluyla kıtanın en büyüklerinden olan iki ülkenin 3 takımını geçmiş, Kolombiya’nın Atletico Nacional’ine rakip olmuşlardı.

Tüm takımın bulunduğu mesaj grubunda en son “İndiğinizde haber verin” diye yazılmıştı... Ne yazık ki o uçağın son inişi tüm dünyada son dakika haberi oldu...

KAZANIN ARDINDAN

Kazanın ardından Chapecoense, rakibi Atletico Nacional kulübünün talebi ve kamuoyunun desteğiyle oynanmayan final maçının galibi ilan edildi ve Sudamericana Kupası acıklı bir törenle Chapecoense’ye verildi.

Chapecoense takımını taşıyan LaMia Flight 2933’ün elektrik arızası ve muhtemel yakıt eksikliği nedeniyle düştüğü açıklandı. 21’i gazeteci, 19’u futbolcu olmak üzere Chapecoense teknik kadrosu ve uçak kabin ekibi ile birlikte toplam 76 kişi hayatını kaybetti, 3’ü futbolcu, 6 kişi kurtulmayı başardı ve Kolombiya’daki tedavi altına alındılar.

Doktorlar, 3 futbolcunun tedavi sürecinde takım arkadaşlarının öldüğünü bilmediklerini, taburcu edildikten sonra haberin verildiğini söylediler.

Chapecoense’nin final maçı kadrosunda yer almayan ve Brezilya’da kalan 3 futbolcudan biri olan kaleci Nivaldo futbolu bıraktığını açıkladı.

Brezilya futbol camiası, Chapecoense’nin yeniden inşası için de önlemler hazırladı. Ülkedeki 11 takım, bir sonraki sezon için kiralık futbolcu göndereceklerini açıkladılar. 2016 Sudamericana şampiyonluk kupası ile birlikte 2 milyon dolar tutarındaki para ödülü de kulübe iletildi.

2017 yılında, kazadan 1 yıl sonra Chapecoense tarihinin en iyi lig derecesini almış ve Serie A’yı 5. sırada bitirmişti.

Ancak ekonomisi bozulan ve aynı takımı bir daha kurma şansını yakalayamayan Chapecoense, 28 Kasım 2019’da Serie B’ye düştü.

Sindirella masalı” olarak anlatılan Chapecoense’nin yükselişi şimdilik sona erdi. Belki yeniden başlamak üzere, onlar artık Serie B’de...

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya