SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Chicken Inn FC

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 22.10.2020 12:40

Bir futbol takımına isim olarak "tavuk" kelimesini seçmek son derece değişik bir bakış açısı elbette ama bir hikayesi var... Bugün, Zimbabve'ye gidiyoruz.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Chicken Inn FC

Zimbabwe Premier Ligi’nin puan tablosuna göz atmayanlar bilmez! 2015’te Zimbabwe şampiyonu Chicken Inn FC olmuştu, 2016’da Bağımsızlık Kupası’nı müzelerine götürdüler. Son sezonu da şampiyon FC Platinum’un ardından 3 puan farkla 2. sırada tamamladılar.

Chicken Inn! Evet! Chicken bildiğimiz tavuk, Inn ise han, konak, otel anlamına geliyor…

Tam çevirisi; Tavuk Konağı!

Üsküdar’a çevirme tavukçu açmak için mükemmel isim (Bu arada bu isimde Türkiye’de gerçekten tavuk yemekleri üzerine restoranlar var) da bir futbol takımı neden Tavuk Konağı diye adını seçer ki?

Logosundaki tavuk ve futbol topu ile insanın aklına halı sahadan çıkıp kızarmış tavuk yemekten başka bir şey gelmiyor olsa da işin aslı öyle değil!

1997’de fırın ve pastane tarzı dükkanlarda çalışan bir grup işçi tarafından sosyal amaçla bir futbol takımı kurulmuştu, alt liglerde takılıyor, düşüp çıkıyor, kendilerince futbol oynuyorlardı.

2008 yılında, Zimbabwe’nin en büyük tavuk üreticisi Chicken Inn markası, kulübe önce sponsor oldu sonra da yönetimden takıma her şeyi elden geçirip profesyonel bir futbol kulübü haline getirdi. Ülkenin yetenekli futbolcularını birer birer toplayıp çok güçlü bir kulüp oluşturdular. 8000 kişilik statlarında Zimbabwe tarihinin yenilmezlik rekorlarını alt üst ettiler. 2011’de Premier Lig’e yükselmişler, 2013’te kupaya uzanmışlar, 2015’te şampiyon oldular.

2011’de Premier Lig’e yükselmişler, 2013’te kupaya uzanmışlar, 2015’te şampiyon oldular. 8000 kişilik bir statları var.

Chicken Inn FC’nin iki lakabı var; “oyuncu tavuklar” ve “baharatlı kanatlar”…

Bu ikincisinin buram buram reklam koktuğunu da söyleyelim.

Ancak bu arada Chicken Inn takımı Zimbabwe’de o kadar da kolay şampiyon olmadığından yakınıyor. Para var ama huzur yok diyorlar. Chicken Inn teknik direktörü geçtiğimiz hafta Zimbabwe basınına verdiği bir röportajda “hakemler ve federasyon geleneksel takımlardan yana karar veriyorlar bizi ezmeye çalışıyorlar” demiş.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya