SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Lebowski gol gol gol…!

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 10.12.2020 10:00

Centro Storico Lebowski, 2000'lerin başında Floransa'da endüstriyel futbola karşı kuruldu. Kendi futbol kulüpleri hayalleri toplumun yaşam biçimine dönüştü.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Lebowski gol gol gol…!

Centro Storico Lebowski, kült filmlerden “The Big Lebowski”den ismini alıyor, arması da “The Dude” zaten.

Bir futbol takımı ile Lebowski’nin ne alakası olabilir diyeceksiniz. Aslında oldukça mantıklı…

Centro Storico Lebowski, İtalya’da 2000’lerin başında başlayan şike skandalı sırasında, endüstriyel futbola karşı harekete geçen taraftarlar tarafından kuruldu. Ve aslında onları büyüten, her hafta maçlara daha fazla kişinin gelmeye başlaması, Centro Storico Lebowski hikayesinin dalga dalga Floransa’da yayılması oldu.

Centro Storico Lebowski, futbolu sadece futbol olduğu için sevmeyi özlemiş insan sayısının ne kadar fazla olduğunu ortaya çıkarmıştı.

KULÜBÜN SAHİBİ TARAFTAR

Taraftarlar, yani kulübün yöneticileri maç öncesi çimleri kesiyorlar, takımın malzemecileri olmadığından, bu işi de paylaşarak yapıyorlar. €20 tutarındaki kombine biletlere sahip olan herkesin kulüpte bir söz hakkı var ve karar mekanizması da demokratik düzende işliyor. Kulübün €70bin tutarındaki bütçesinin %70'lik kısmı bağış, kermes gibi etkinliklerde toplanıyor. 

Son seviyeden başladıkları İtalya ligi macerasında son 5 yılda 2 kez küme yükseldiler.

Takımın sahibi taraftarlar olunca kurallar da taraftarların yanında.

Meşale serbest, megafon serbest, tezahüratlarda kısıtlama yok, her şey taraftarca yazılmış kurallar dahilinde…

SORUMLULUK

Kimseye bağlı değiller, özgürler. Dertleri de şampiyonluklar değil, aidiyet duygusu… Onbinlerce euronuzdan başka bir şey ifade etmediğiniz büyük kulüplere inat, takım fotoğrafları her zaman taraftarların, yani Curva Moana Pozzi'nin önünde çekiliyor çünkü "Taraftarlar oyuncularımız, oyuncularımız taraftarlarımız!"

Öte yandan böyle bir takıma sahip olmak sorumluluk da getiriyor. Örneğin Juventus’u ya da Napoli’yi tutuyorsanız, hiçbir şey yapmadan televizyon başından eleştirme, kızma, sevinme hakkına sahip olabilirsiniz. Centro Storico Lebowski taraftarıysanız, kulübün sorumluluğunu taşıyorsunuz, çünkü burası size ait, işler iyi gitmiyorsa durumu değiştirecek olan da tüm taraftarların birlikte aksiyon alabilmesi.

İşte takımı yönetmenin en büyük zorluğu da burada başlıyor. Centro Storico Lebowski’liler ise şikayetçi değiller, sonuçta sizin olan şeye sonuna kadar sahip çıkarsınız.

ENGELLİ ÇOCUKLAR OKULU

Centro Storico Lebowski’nin yaptığı en büyük iş ise futbolda değil. Dedik ya bu bir futbol takımından ziyade bir toplumsal yapı diye… 2013’te San Frediano’da bir Centro Storico Lebowski’linin vefatının ardından bu bölgeye engelli çocuklar için bir futbol okulu kurdular. Aileler çocukları için ayda sadece 50€ veriyorlar, forma ve gereç alımında kullanılıyor. Okulun kalan tüm masraflarını Centro Storico Lebowski’liler paylaşıyorlar, kimde ne kadar varsa…

Elbette romantizm, endüstriyel futbol karşısında yaşama savaşı verecektir daima, çünkü gerçek hayatta para diye bir gerçeklik var…

Centro Storico Lebowski’nin gelirinin büyük bölümü taraftar kombineleri ve bilet paralarından geliyor. Bir de elbette kermesler, yemek partileri, bağış kampanyaları.

Ancak bunlara bel bağlayarak bir yapıyı ayakta tutmak mümkün değik.

Kulübün paraya ihtiyacı var çünkü her şeyden önce Lebowski’nin kullandığı stadın kirasını ödemek gibi bir mecburiyeti var. Stadı olmazsa maçlara çıkamazsa varlık nedenini kaybedecek. Ayrıca yaşatılması gereken bir okul ve ihtiyaçları karşılanacak bir takım söz konusu.

Lebowski kulübü de bir çağrı yapıyor, gelin, dünyanın neresinde olursanız olun, üye olun, 20 euro yeterli, online olarak tüm karar mekanizmalarımıza dahil olacaksınız ve bileceksiniz ki, Floransa’da bir takım var, gerçek dünyaya meydan okuyor ve siz de bunun bir parçası olabileceksiniz…

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya