SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: "Tarih değişikliği için poliçemiz yok!"

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 15.10.2020 16:50

2012'de Brezilya'da Palmeiras ile Santos’un karşılaşacağı maç için Palmeiras’ın yerine Corinthians; Santos yerine Sao Paulo’lu futbolcular sahaya çıkıyor. Neden mi? Bu bir reklam!

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: "Tarih değişikliği için poliçemiz yok!"

Yarattığı küresel etki sayesinde futbol, reklamcıların gözdesi… Futbolcular, takımlar ve futbol tutkusu, hemen her ürün ve hizmet için yapılan reklamların fonunda kullanılıyor.

Futbolun bir reklam unsuru olarak kullanıldığı, şimdiye dek yapılmış ve en fazla ses getiren reklam çalışması ise büyük bir etki yarattı.

Reklamın neden bu denli ses getirdiğini anlayabilmek için önce biraz Brezilya’daki ezeli rekabetin notlarına bakmak gerekiyor.

Palmeiras ile Corinthians rekabeti, Paulista derbisi olarak biliniyor. Dünyanın en etkili 10 ezeli rekabetinden biri olan Paulista derbisi, sıklıkla gerilimin yaşandığı, kentte hayatı durduran bir rekabet. İki kulübün taraftarları arasındaki ilişkiYİ, Sheakespeare’in ünlü Romeo ve Jülyet hikayesinin Brezilya’da çekilen versiyonunda, Romeo Corinthians taraftarıdır, Jülyet ise Palmeiras yöneticisinin kızı olmasıyla açıklayabiliriz muhtemelen… 

Santos ile Sao Paulo arasında da hemen hemen aynı ezeli rekabet hikayesi yaşanır. San-Sao derbisi olarak adlandırılan, gerilimin üst düzeyde yaşandığı, iki takım taraftarlarının birbirlerinden pek hoşlanmadığı bu rekabet Paulista derbisi kadar ünlü olmasa da dinamikleri çok benzer.

2012 yılında, Brezilya liginde Palmeiras ile Santos’un karşılaşacağı maç için stadı dolduran binlerce taraftar, takımların sahaya çıkmasını beklemekte…

Hakemler çıkıyor, saha kontrol ediliyor ancak futbolcular ortada yok…

Bekleyiş tam anlamıyla şok edici bir sürpriz ile son buluyor…

Palmeiras’ın yerine Corinthians; Santos yerine de Sao Paulo’lu futbolcular sahaya çıkıyor…

Maçın spikerinin, stat anonsçusunun neler olduğundan haberi yok.

Tribünlerde yaşanan kısa süreli şok, protesto ve bağırtılara karışıyor. Tam o sırada, davetsiz misafir takımın futbolcuları sahaya bir pankart seriyorlar…

“Tarih değişikliği için henüz bir poliçemiz yok. Ama Sigorta şirketimize eviniz, eşyalarınız ve geleceğiniz için güvenebilirsiniz…”

Bu bir sigorta şirketi reklamı…

Takımlarına ölesiye bağlı, derinden bir sevgi besleyen ve rakip takımlardan pek hoşlanmayan Brezilyalı taraftarların yaşadığı büyük şok sayesinde reklam tüm ülkede dev bir etki yarattı ve beraberinde çok ciddi tepki çekti…

Kampanyanın ardından sigorta şirketi bir açıklama yaparak, “Mümkün olan en büyük etkiyi yaratabileceğimiz bir yaratıcı kampanya düşündük. Hiçbir şey futbol kadar büyük değil. Ülkenin en büyük dört takımını bir araya getirdik ancak bu aşamada taraftarların arasında çıkabilecek herhangi bir tartışma yaratmamaya özen gösterdik. Amacımız derbilerin gerilimini artırmak değil, insan hayatında sigortanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktı” ifadeleri kullanıldı.

Brezilya basınında çıkan haberlere göre 4 takım bu kampanya için astronomik reklam bedelleri almış.

Asıl ilginç olan ise bu olayın o dönem Brezilya dışında haber olmamasıydı. Oysa gelmiş geçmiş en ilginç futbol olayları listesine ilk 10’dan rahatlıkla giriş yapabilirdi.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya