SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Hayaller sıfırdan kurulur

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 05.11.2020 12:41

Rusya'nın Avrupa Kupalarındaki temsilcisi FC Krasnodar, bir hayalin uğruna kuruldu. Ve gün geldi tüm şehir o hayalin peşine düştü.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Hayaller sıfırdan kurulur

1700’lerin sonunda askeri bir alan olarak kurulmuş ve o zamanlar adı Yekaterinodar olarak koyulmuş. Anlamı, “Katerina’nın Hediyesi”. Adını şehre veren Çariçe II. Katerina, (Büyük Katerina), 1700’lerin ortasında Rusya İmparatorluğu’nu yönetmiş, dönemin Avrupa siyasetine damga vurmuştu.

Çarlık Rusya’nın yıkılmasından sonra şehrin adı, Krasno (güzel) ve Dar (hediye) kelimelerinin birleştirilmesiyle Krasnodar olarak değiştirildi.

Son yıllarda Avrupa futbolunda, özellikle UEFA organizasyonlarında adından çokça bahsettiğimiz Krasnodar da işte Kuzey Kafkasya’da 775.000 nüfuslu bu şehrin takımı. 2008’de kuruldu, 12 yıllık bir kulüp sadece.

Kurucusu ise futbol delisi bir iş adamı…

Sergey Galitsky, 1993 yılında üniversiteden mezun olur ve kozmetik parfümeri alanında ilk dükkanını Tander adıyla Krasnodar’da açar. 1998’de ise ilk marketini… Ancak işler Sergey’in beklediğinden çok daha hızla büyümeye başlar ve kısa sürede Magnit adındaki bu marketlerin sayısı artarak bir zincir mağazalara dönüşür.

Futbola çok büyük bir sevgisi olan Galitsky, şehrin takımı olan Kuban Krasnodar’ın içinde bulunduğu ve çıkılması imkansız görünen krizlerinden kurtulmasının mümkün olmadığını düşünüyordu. Sürekli küme düşüp yine çıkan ama bir türlü istikrarı olan bir ekonomi de başarı da geliştiremeyen kulübün sonu kötüydü.

Galitsky, futbolun nasıl yönetileceğine dair fikirleriyle 2008’de, futbola yatırım yapmaya karar verir ve Krasnodar FC’yi kurar.

Rusya 3. Ligi’nden yola çıkan FC Krasnodar, ilk yıllarında şehrin küçük stadı Trud’da oynuyordu. Üst üste küme yükselerek 4. sezonlarında Rusya Premier Ligi’ne yükseldi.

FC Krasnodar yükselirken Kuban Krasnodar ise kontrolsüz düşüşünü hızlandırmıştı. Yeni takımın modern futbolu, başarıları, şehrin gençlerine yaptığı yatırım, halkı da etkiledi. Stat kapasitesi yeni takıma yetmiyordu. 2009’da Kuban Stadı’da taşındılar.

kKuruluşunun 6. yılında Avrupa Kupalarına gitmeye hak kazanan FC Krasnodar, Avrupa’daki ikinci sezonunda gruptan lider çıktı. 2013’te ise kendi stadına taşındı.

FC Krasnodar, Rusya Premier Lig’ini ilk 3’te bitirirken Kuban Krasnodar 2018’de iflasını açıklıyor ve kapılarını kapatıyordu.

Artık tek bir Krasnodar kalmıştı…

Krasnodar’ın takımın kendisinden daha ünlü bir altyapısı var, ders kitabı gibi deniyor. Zaten Krasnodar aslında ne şampiyonluk ne de Avrupa, bölgede futbolcu gelişimini sağlamak için kuruldu. Bu kadar kısa sürede meyvelerini toplayacakları kurucularının da aklına gelmemiş.

Bugünkü kadrolarındaki yabancı futbolcu sayısına bakıp aldanmayın, 60 futbolcudan oluşan bir rezerv takım kadrosuna sahipler. Rusya çapında 20 şehirde akademiler kurdular, ülkenin en yetenekli gençlerini topluyorlar.

Kulübün futbol akademisi, gençlerin sadece eğitimine odaklanmalarını sağlamak için özel olarak dizayn edilmiş. Gidip görenler, sanat eseri olarak tabir ediyorlar.

Krasnodar FC’nin kurucusu Sergey Galitsky’nin hayali, tamamı akademiden yetişmiş oyunculardan kurulu takım ile sahaya çıkacakları günü görebilmek. Bu arada kulübün sahibi olsa da vaktinin büyük bölümünü akademide geçiriyor ve altyapıdaki tüm oyuncuların adlarını, pozisyonlarını, yeteneklerini ezbere biliyor, antrenmanları izliyor. Tıpkı Altınordu’nun başkanı, çok sevgili Seyit Mehmet Özkan gibi, buradan selam olsun İzmir’e ve Altınordu’ya…

Bu sadece Galitsky’nin hayali de değil… Küçük bir şehir sayılabilecek olan Krasnodar’ın 35 bin kişilik stadı, A takımın maçlarında doluyor, ancak stadın rekor izleyici sayısı, 2018’de UEFA Gençler Ligi’nde Real Madrid’e karşı penaltılarla kazandıkları maçta kaydedildi.

 

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya