SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Futbol o kadar da kolay bir oyun değil!

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 15.10.2019 14:38

Futbolu her türlü coğrafyada ve her türlü zorluğa rağmen oynama inadından bahsetmez bu cümleler... Bu inat ancak ve ancak saygıyla karşılanır.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Futbol o kadar da kolay bir oyun değil!

Futbolun basit bir oyun olduğunu söyler Johan Cruyff ve ekler "zorlaştıran bizleriz..."

Ancak futbolu her türlü coğrafyada ve her türlü zorluğa rağmen oynama inadından bahsetmez bu cümleler... Bu inat ancak ve ancak saygıyla karşılanır.

FC Gspon'un benzersiz hikayesine hoş geldiniz...

1

2000 METREDE FUTBOL

Onlar, futbol oynamak için tırmanıyor, tırmanıyor ve tırmanıyorlar...

İsviçre Alpleri'ne tırmanış yolu üzerinde, otomobil ve benzeri araçların bulunmadığı, İstanbullular için cennetin tasviri gibi, tamemen trafiksiz, araçsız bir dağ köyü Gspon.

Deniz seviyesinden 2000 metre yüksekte, Alpler'in yamacına kurulmuş olan bu köyün bir de futbol takımı var, FC Gspon, üstelik genç bir kulüp de sayılmaz. 45 yıllık mazisiyle bölgenin en hatrı sayılır ekiplerinden biri. Şampiyonluk yaşamış bir takımdan bahsediyoruz.

FC Gspon, İsviçre Dağ Ligi'nde mücadele eden amatör futbol takımı ve sezon da aslında mevsime bağlı. Burada futbolun ne zaman ve nasıl oynanacağına kar karar veriyor!

FUTBOLUN ALPLER'DEKİ BİÇİMİ

Gspon Köyü, sonbaharda başlayan kar yağışlarıyla birlikte, İsviçre'nin önde gelen kayak ve kar yürüyüşü rotalarından birinin üzerinde, İsviçre'deki Zermatt kayak tesislerinin yakınında bulunuyor. Doğal yolun bulunmadığı ve otomobil başta olmak üzere hiçbir motorlu aracın çıkma imkanının bulunmadığı köye sadece teleferikle ulaşım sağlanıyor.

2

Nisan aylarında kar erimeye başladığında, FC Gspon takımı da kış uykusundan uyanıyor ve futbol Alpler'e geri dönüyor.

Elbette karın kalanlarını temizlemek FC Gspon'un futbolcularına düşüyor; bu da onları sezon öncesi kampı biçimi...

FC Gspon'un sahası, Ottmar Hitzfeld Stadı, eriyen karın altında uyanıyor, dünya futbol coğrafyasının en benzersiz ev sahibi geri dönüyor.

OTTMAR HITZFELD STADI

Ottmar Hitzfeld Stadı, 2009 yılında yapıldı, kulüp kurulduktan 35 yıl sonra bir saha kavuştu. İsmi de bir efsaneden geliyor.

1997’de Borussia Dortmund, 2001’de ise Bayern Münih ile kupaya uzanan Ottmar Hitzfeld, Alman futbolunu Avrupa’daki başarılarına yenisini eklerken kendi ismini de zirveye yazdırdı ve aynı ülkeden iki farklı takımla kupaya uzanan tek isim oldu. İsviçre'nin en sıra dışı, Avrupa'nın rakım olarak en yüksek stadına Hitzfeld'in adını vermek kesinlikle iyi bir fikir...

Öte yandan bu stat futbol oyun kurallarına uygun değil, dağın müsaade ettiği kadar bir alana yapıldığından standarda uymuyor. Hatta Avrupa'nın en dar sahası olarak da biliniyor. Rekoru ise 2000 metre rakım ile Avrupa'nın en yüksekteki futbol stadı olmasından geliyor.

Gspon'da dağ çimi yetişiyor olsa da mevsimsel olarak ince olan bu doğal örtü futbol oynamak için yeterli değil. Dolayısıyla Ottmar Hitzfeld Stadı'nda suni çim kullanılıyor.

"Daha aşağıda ve büyük bir saha yapılması söz konusuydu, ancak biz istemedik" diyor FC Gspon'un kaptanlığını da yapan Lukas Furrer. "Çünkü burada oynamayı çok seviyoruz. Dağın tepesindeyiz. Televizyondan izlediğim büyük statlarda oynamak isterim. On binlerce insanın izlediği maçlarda... Çok harika bir duygu olmalı. Ama burada, harika bir manzarada, dağların arasında, güzel bir sahada oynamak... Bunu seviyorum."

3

"ATMOSFER" MESELESİ!

FC Gspon ve etraftaki dağ köylerinin futbol takımları arasında her yıl düzenlenen Köy Futbol Turnuvası ise bölgenin en büyük futbol olayı... FC Gspon tarafından 1984'te başlatılan bu önemli turnuvanın en başarılı kulübü oldular.

2008 yılı ise Köy Futbol Turnuvası'nın en görkemli yılı oldu. Avusturya'dan FC Kleinarl, İspanya'dan Zuma, İsveç'ten Kista, İtalya'dan Piedimulera, Almanya'dan TSV Rugendorf, Hollanda'dan SC Buitenveldert ve Fransa'dan SC Morzine-Avoriaz Vallee d'Aulps takımlarının katıldığı bir çeşit Avrupa Futbol Şampiyonası'na çevrildi.

Manzara harika olsa da burası gerçekten çok ama çok zor bir deplasman. İç sahada FC Gspon'u yenmek oldukça zor.

İç saha avantajını genelde tribünler yaratır. FC Gspon'un bahar başında 4-5 ile başlayan seyirci sayısı yaz ortalarında 40-50 ortalamaya ulaşıyor. Tribünlerin olmadığını da hesaba katarsak, tezahüratların dağların arasında yankılanması elbette ekoyu destekliyor. Ancak FC Gspon'u evinde yenilmez yapan atmosfer, kelimelin gerçek anlamıyla "atmosfer"!

Alp Dağları'nın 2000 metre üstünde oksijen oldukça ince, alışık olmayanlar için nefes almak zor. Ancak bu durum köyün takımının oyuncuları için sorun değil, deplasman ekibi içinse büyük sorun.

FC Gspon'un savunma oyuncusu Diego Abgottspon, bu sıra dışı koşulların futbolun bir parçası olduğunu söylüyor ve çoğu zaman kendi avantajlarına işlediğini de kabul ediyor:

"İlk yarıda 5-0 yenik duruma düşsek bile çok önemsemiyoruz, çünkü ikinci yarıda maçı çevireceğimizden hiç kuşkumuz olmuyor. Rakip dakikalar ilerledikçe oksijen azlığından yorgun düşüyor. Kendi evinde en güçlü takım biziz."

4

DAĞLARDA KAYBOLAN 1000 TOP

Elbette her şey bu kadar toz pembe değil. FC Gspon'un da kendisine göre büyük sorunları var. Bunların başında da top mevzusu geliyor.

40 yılda 1000 top dağ yamacından aşağıya düşüyor ve geri almak mümkün olmadığından kaybolmuş. Kurtarabildikleri top sayısı gerçekten çok az.

"Belirli bir sayıya kadar topların tellerin üzerinden dağa düşmesi sorun olmuyor" diyor Diego Abgottspon.

"Ancak kayıp top sayısı 10'u bulunca maçtan sonraki ilk antrenmana geldiğimizde çalışacak top kalmamış oluyor. Mecburen topları aramaya çıkıyoruz. 100 metreye kadar aşağıdaysa, bir şekilde bulup çıkarabiliyoruz, ama bu toplar bazen 200-300 metre aşağıya düşüyor ve geri almak mümkün olmuyor."

FC Gspon'un top sorunu birkaç yıl önce FIFA'ya kadar ulaşmış bir konu. Yakınlardaki bir kent olan Visp doğumlu olan eski FIFA Başkanı Sepp Blatter görev yaptığı dönemde futbol toplarının gönderimini bizzat organize etmişti.

KADIN TAKIMI OLAN TAM BİR FUTBOL KULÜBÜ

Top sayısı en büyük sorun olsa da FC Gspon'un futbolcu bulmak ve kadro kurmak gibi sorunları da zaman içerisinde sıkıntı yaratabiliyor. Tarihinde 3 kez sıfırdan kurulmak zorunda kalsalar da 2000'lerden bu yana oyuncu sıkıntısı yaşamadılar. Elbette etraftaki dağ köylerinde yaşayanların ve oynayacak futbol takımı sayısı azlığı nedeniyle civardaki futbolcuların buluşma noktası FC Gspon oluyor.

Bir köyden 2 erkek takımı, 1 veteran takımı ve 1 de kadın futbol takımı çıkartabilmek az bir başarı değil.

FC Gspon'un kadın takımı, Benjamin Summermatter ve Harald Brigger ile ilk sezonda hiçbir puan alamamasına rağmen, deneyim kazanmaktan öte bir amaçları yok. Onlar için futbol sadece futbol...

FC Gspon ve sahası Ottmar Hitzfeld Stadı, futbol coğrafyasının en önemli değerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Çünkü aslında futbol her zaman o kadar da kolay bir oyun olmayabilir!

5

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya