SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

COĞRAFYA: Kayalık adaların muazzam stadı Henningsvær

Coğrafya - MÜDAVİMLER | 30.09.2019 17:16

Toplam kaya alanı 20 km'yi ancak bulan köyün adaları birbirlerine köprülerle bağlı. 2018 rakamlarına göre 510 kişi yaşıyor.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
COĞRAFYA: Kayalık adaların muazzam stadı Henningsvær

Norveç'in kuzeyindeki kayalık takım ada olan Lofoten'e bağlı olan Henningsvær yine adalardan oluşan bir köy...

Toplam kaya alanı 20 km'yi ancak bulan köyün adaları birbirlerine köprülerle bağlı. 2018 rakamlarına göre 510 kişi yaşıyor.

Köyün tek gelir kaynağı balıkçılık. Bir de yaşamayı imkansız hale getiren topoğrafyasını görmeye gelenler sayesinde turizm...

2000'lerin başında drone kameraların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte çekilen bu muhteşem fotoğraflar sayesinde keşfedildiğini de ekleyelim.

henning

Adanın kayadan oluşması nedeniyle düzlük ve toprak bulunmuyor.

Ancak hiçbir şey futbol oynamaya ve bir stat yapmaya engel değil.

Henningsvær Stadı, adalardan birinin üzerindeki kaya oyulup düz hale getirilerek inşa edilmiş ve literatürde futbol harikası olarak geçiyor.

Koltuk yok, tüm tribünler ayakta, adada yaşayan 510 kişi de kolaylıkla kendilerine yer bulabiliyorlar zira bilet alma derdi de bulunmuyor. 

henning

 

Dünyanın her yerinde olduğu gibi bu balıkçı köyünde de bir futbol takımı var. 

Henningsvaer IL, bir amatör futbol kulübü.

Ole Johan Wiik adında bir Norveçliye ait olan kulüp Henningsvaer Idrettslag Stadı'nın da ev sahibi.

Zemin suni çim çünkü takım adalarda çim yetişmesine izin veren bir iklim yok. 

henning

 

Henningsvaer'in kutup iklimi nedeniyle izleyicilerin maçları genelde saha kenarlarına arabalarını park ederek izlediklerine dair bir anekdot var.

Bunu doğrulamak kolay olmasa da mantıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle kış aylarında futbol oynamaya izin vermeyen soğuk hava ancak güneşin çıktığı yaz aylarında biraz sakinliyor ve adalarda futbol oynanabiliyor.

henning

 

Adaların en önemli futbol olayı ise Lofoten Adaları Kupası, Henningsvaer gibi kayalık adalarda bulunan amatör futbol takımlarını bir araya getiren bölgenin en önemli futbol olayı...

Ancak stadı büyük çoğunlukla minik takımların kullandığını ekleyelim. Henningsvaer IL kulübünün asıl varlık nedeni takım adalardaki çocukların futbol oynamasını sağlamak... Kulüp kendisini adaların gençlerine adamış, dolayısıyla A takım üzerinde pek baskı olduğu söylenemez.

henning

 

https://www.asistanaliz.com/media/images/ftp/Henningsaer_Lofoten_Islands_2.jpg

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya