SON DAKİKA HABERLER : Yükleniyor.....

NOT DEFTERİ: Beyaz Duvar

Not Defteri - MÜDAVİMLER | 27.03.2020 12:36

Santiago Bernabeu Stadı, koronavirüs salgınında ilaç ve tıbbi malzeme deposuna dönüştürüldü, stadın Beyaz Duvarı ise futbolun geri dönüşünü bekliyor.

Didem DİLMEN Didem DİLMEN
NOT DEFTERİ: Beyaz Duvar

Bugünlerde, tüm dünyayı saran koronavirüse karşı İspanya’nın ve başkent Madrid’in ilaç ve tıbbi malzeme deposu haline getirilen Santiago Bernabeu Stadı, pandeminin simgelerinden biri haline geldi.

Real Madrid’in eski futbolcularından, sonraki yıllarda efsane başkanı olan ve kulübün bugünkü yapısının mimarlarından Santiago Bernabeu de Yeste’nin adını taşıyan stat, açıldığı 1947’den bu yana futbolun tüm yıldızlarını, en iyi takımlarını ağırladı, unutulmaz maçları, zaferleri ve yenilgileri yaşadı.

Santiago Bernabeu Stadı, sahaya çıkan futbolcular tarafından “ağır bir stat” olarak tabir edilir. Nicolas Anelka şöyle tarif eder: “Zemine ayak basıp kafanızı kaldırdığınızda tüm tarihi omuzlarınızda hissedersiniz, Real Madrid’in formasını giymekten daha zor olan o stadın ağırlığını kaldırabilmektir.”

Santiago Bernabeu Stadı’nda maç izlerken, mutlaka gözünüze takılmıştır, kale arkası tribünlerinden biri tamamen beyaz giyinir. Kimdir bu beyaz formalılar ve oraya nasıl geldiler?

Hikayeyi anlatmadan önce biraz zamanı geriye sarmamız gerekecek, çok değil, sadece 2013’e kadar gitsek yeter...

1980'lerde İtalya'da başlayan ultras kültürü, kısa sürede tüm Avrupa'yı ele geçirdi. Bu etkinin rüzgarı altında kalan İspanya'nın en iyi bilinen ultras gruplarından biri, 1990'larda Atletico Madrid ve Barcelona taraftarları ile giriştiği mücadele ile tanınan Real Madrid'in Ultras Sur grubu oldu.

2000’lerin başında aşırı sağcı görüş mensupları ve Neo Nazilerin grubun içine girmesi ile Santiago Bernebau'nun stat atmosferine ırkçı tezahüratlar dahil oldu. Bir dönem hareketleri UEFA tarafından gözlem altına alınan Ultras Sur, Real Madrid yönetimi için gerçek bir baş ağrısı haline gelmişti.

Bardağı taşıran damla ise, Ekim 2013'te 4 Ultras Sur üyesinin Neo Nazi sembolleri taşıdıkları gerekçesiyle para ve 1 yıl stada girmeme cezası alması oldu.

Real Madrid başkanı Fiorentina Perez, Ultras Sur grubunu Santiago Bernabeu'nun dışına çıkartmaya karar verdi. Her yıl Ultras Sur'a bedava verilen 250 kale arkası kombine kart iptal edildi, grubun maçlara toplu giriş yapamayacağı açıklandı.

Ultras Sur’un Santiago Bernabeu’da yeri olan, güney alt kale arkası tribünü, asıl adıyla “el fondo sur” boş kalmıştı. Real Madrid yönetimi, kontrol altında tutabileceği bir tribün grubu kurmaya karar verdi. Örnek olarak da Borussia Dortmund’un Sarı Duvar’ı alındı. Ancak Santiago Bernabeu’nun bazı düzenlemelere ihtiyacı vardı.

Güney alt kale arkası tribünü yıkıldı, kazıldı ve diğer tribünlerden daha aşağıya alındı. Amaç, tribünde açılacak bayrak ve flamaların arka ve üst bölümdeki taraftarların görüşünü engellememesiydi.

Utras Sur’a bağlı olmayıp yine de bu tribünden kombinesi olanlar stadın başka bölümüne taşındılar. Kalmak istiyorlarsa da bazı kurallara uymaları gerekecekti: Beyaz Duvar’ın kurallarına!

Türkçe adıyla Beyaz Duvar, İngilizceye The White Wall olarak çevirdiler, orijinal ismi ise “De la Grada Fans”. Tamamı 16 ile 35 yaş arasında, diğer adı da zaten bu yüzden Gençlik Tribünü...

3. ve 4. balkonları kapsayan, 1.800 kişi kapasiteli bu bölümden kombine alarak Grada Fans arasına katılıyorsunuz ancak uymanız gereken kurallar var ve kombine sözleşmesini imzalayarak uyacağınızı kabul etmiş sayılıyorsunuz:

1- 90 dakika tezahürat edeceksiniz

2- Maçlara beyaz Real Madrid formasını giyerek geleceksiniz, üzerinizde mont kaban vs varsa onlar da beyaz olmak zorunda, aksi halde giremezsiniz.

3- Şiddet olaylarına, ırkçı ve ayrımcı söylemlere katılamazsınız.

4- Grup yöneticilerinin talimatlarına uyacaksınız.

5- Kombinenizi devredemez ve satamazsınız, eğer maça gelemeyeceksiniz grup yönetimine haber vermek durumundasınız.

6- Yıllık olarak maça gidememe hakkınız sınırlı, devamsızlık yaparsanız kombineniz iptal edilir.

Bu 6 kurala uyacağını taahhüt eden eski Ultras Sur’un genç üyelerinin de Beyaz Duvar’da yerlerini almasına izin verildi.

Böylece Real Madrid kontrolünde, stat atmosferini yaratacak bir kale arkası tribünü oluşmuş oldu.

Kurallar ciddi...

6 Ocak 2014’te Celta Vigo maçında ilk kez kendilerini gösteren De la Grada Fans, 2018’de maç sırasında Sergio Ramos’u protesto ettikleri için uyarı almışlardı ve yönetim bu olay tekrar ederse karışanların tek tek belirlenerek stada girme yasağı uygulanacağını üyelerine bildirmişti. O tarihten sonra Santiago Bernabeu’da protesto olduğunda Grada Fans devreye girip futbolcuyu desteklemeye başladı.

Yönetimin şakası yok...

Okuyucu Yorumları

0 Yorum

E-Posta hesabınız yayınlanmayacaktır. * İle işaretlenmiş alanlar zorunludur. Yönetici onayından sonra yorumunuz gözükecektir.

© Copyright Asist Analiz - Bolbol Medya